W Biurze Rejonowym Caritas w Biłgoraju 9 lutego odbyło się spotkanie opiekunów Szkolnych Kół Caritas rejonu biłgorajskiego, których na ziemi biłgorajskiej znajduje się obecnie jedenaście, zaś wspólny cel niesienia pomocy łączy w nich ponad tysiąc młodych wolontariuszy. Rola opiekuna polega przede wszystkim na inspirowaniu działalności charytatywnej, czuwaniu nad realizacją programu wychowawczego Koła, zapewnieniu bezpieczeństwa jego członkom podczas akcji i spotkań oraz reprezentowaniu go wobec władz szkoły i Caritas diecezjalnej.
Cele spotkania
Koordynator Szkolnych Kół Caritas w rejonie biłgorajskim, Mirosław Kita wyjaśnił, na czym polega działalność opiekuna. – Chodzi nam przede wszystkim o to, aby uwrażliwić młodego człowieka na potrzeby innych. Organizujemy dlatego różne akcje, które mają na celu wychowanie i doraźną pomoc, a im więcej nas jest, tym więcej dobra jesteśmy w stanie zrobić i przekazać je dalej. To spotkanie jest niezbędne, aby poinformować opiekunów o najbliższych akcjach, zwrócić uwagę na różne, ważne rzeczy, a ponadto musimy mieć kontakt z tymi opiekunami, podzielić się również naszymi uwagami. To także formacja, zwrócenie uwagi na stronę duchową i podpowiedzi do dalszego działania, ponieważ uczymy się od siebie nawzajem – wskazał.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Z kolei koordynator diecezjalny SKC Aneta Tryniecka podkreślała, jak wiele dobrego robią wolontariusze w naszej diecezji. – Praca wolontariuszy głównie polega na pomaganiu, na dawaniu z siebie tego, co najpiękniejsze – daru z serca drugiemu człowiekowi. I jest to masa różnych akcji – zarówno diecezjalnych, jak i ogólnopolskich podyktowanych przez Caritas Polska. Dzieci się udzielają, działają, tworzą nowe dzieła charytatywne z własnej inicjatywy. Pragnę im przekazać moje wielkie podziękowanie i ukłon w ich stronę, że chcą pomagać, że mają wrażliwość serca na potrzeby drugiego człowieka – powiedziała Aneta Tryniecka.
Nieść pomoc innym
Wśród uczestników spotkania obecny był również dyrektor Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, ks. Adam Sobczak, który wyjaśniał, czym jest „pomaganie” i co znaczy „pomagać” w Caritas. – Pierwsze skojarzenie to pomagać drugiemu człowiekowi i mieć otwarte serce. Po drugie to radość, że jest wolontariat, bo dzięki temu, iż spotkałem tak wielu młodych ludzi, którzy są w wolontariacie, zobaczyłem, co to jest tak naprawdę pomaganie, normalne, zwykłe, ludzkie, jeden człowiek drugiemu. A jak jest grupa osób, to jest dużo łatwiej nieść tę pomoc. I patrzę na tych młodych ludzi, których nie zapraszałem, za którymi nie chodziłem, a którzy chcą być w Szkolnych Kołach Caritas, którzy angażują się w różnego rodzaju akcje, jest gdzieś głęboko w ich sercach takie pragnienie niesienia pomocy. Pan Bóg nam to dał, że w tym jesteśmy do Niego podobni. Dla mnie jest to wrażliwość i wspólnota, tak jak Caritas stwarza nam okazję, aby tę wrażliwość zmaterializować. W pojedynkę możemy się bać i krępować, ale razem już jest łatwiej – zauważa Dyrektor diecezjalnej Caritas.
Podczas spotkania opiekunowie mieli okazję się bliżej poznać, a także zaprezentować działalność swojego Koła na terenie szkoły czy społeczności lokalnej. Jedną z opiekunek Szkolnego Koła Caritas w Rakówce (parafia Księżpol) jest Jadwiga Paluch, która podkreślała, jak bardzo działalność w tym Kole jest ważna dla młodych ludzi z jej miejscowości. – Dzieci nabierają charakteru w pozytywnym tego słowa znaczeniu, zaczynają rozumieć, na czym polega życie, nie tylko to, co mają w swoim domu, ale również to, że w ich okolicy żyją inni ludzie, u których w rodzinach jest inaczej, ciężej, biedniej i trzeba im nieść pomoc, gdyż ona się nie bierze znikąd, trzeba wziąć sprawy w swoje ręce i wyjść do potrzebujących. Dzieci się tej empatii i altruizmu bardzo chętnie uczą, przychodzą, bo chcą pomagać – powiedziała.
Na spotkaniu opiekunów zostały omówione sprawy bieżące i zaplanowane działania na najbliższe tygodnie, przede wszystkim omówiono zasady przeprowadzenia akcji „Jałmużna wielkopostna – skarbonka miłosierdzia”, wielkanocnej akcji „Tak, pomagam!” oraz szczegóły różnorodnych kiermaszy wielkanocnych.