Reklama

Niedziela Częstochowska

Jubileusz metropolii częstochowskiej

W 1992 r., w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, bullą papieża Jana Pawła II „Totus Tuus Poloniae Populus” została ustanowiona nowa administracja Kościoła w Polsce, m.in. powstała metropolia i zarazem archidiecezja częstochowska, która 25 marca br. świętuje 25-lecie istnienia

Z okazji srebrnego jubileuszu powołania do istnienia metropolii częstochowskiej abp Wacław Depo zaprosił kapłanów, siostry zakonne i wszystkich wiernych do bazyliki archikatedralnej pw. Świętej Rodziny w Częstochowie na dziękczynną Mszę św. za naszą archidiecezję w sobotę 25 marca o godz. 18. Przed ćwierćwieczem powstało bowiem w Polsce 8 nowych metropolii (przemyska obrządku łacińskiego, szczecińsko-kamieńska, gdańska, warmińska, białostocka, częstochowska, katowicka i lubelska) oraz nowe diecezje (łowicka, radomska, rzeszowska, sosnowiecka, toruńska, warszawsko-praska i zamojsko-lubaczowska). Ich utworzenie spowodowało zmiany wielkości i granic pozostałych istniejących diecezji. Zmienione zostały także nazwy diecezji (sandomierskiej, pelplińskiej i zielonogórsko-gorzowskiej). Pięciu dotychczasowym metropoliom (gnieźnieńska, warszawska, poznańska, krakowska i wrocławska) nadano nową strukturę. Diecezję łódzką podniesiono do rangi archidiecezji. Rozwiązana została unia personalna archidiecezji gnieźnieńskiej i archidiecezji poznańskiej oraz istniejąca od 1948 r. unia personalna archidiecezji gnieźnieńskiej i archidiecezji warszawskiej.

Archidiecezja częstochowska zaś to dawna diecezja częstochowska, która z racji, że powstała metropolia lub też – jak kto woli – częstochowska prowincja kościelna, ma tytuł archidiecezji, czyli jest pierwszą diecezją metropolii. Dlatego też biskupstwo przyjęło od tamtej chwili nazwę arcybiskupstwa, a pierwszym naszym arcybiskupem został abp Stanisław Nowak.

Do metropolii częstochowskiej weszły nowo utworzone diecezje: radomska i sosnowiecka. Pierwszymi biskupami tych diecezji byli bp Edward Materski i bp Adam Śmigielski. Obecnie w Radomiu ordynariuszem jest bp Henryk Tomasik, a w Sosnowcu – bp Grzegorz Kaszak.

Metropolitą częstochowskim jest obecnie abp Wacław Depo, który w swoim pasterskim słowie do wiernych pisał przed tygodniem, że „troska i odpowiedzialność biskupa i każdego wierzącego za Kościół każe nam także patrzeć w przyszłość” i że choć „cieszymy się licznymi zgromadzeniami zakonnymi, liczbą prawie 700 księży oraz siecią licznych parafii, kościołów i kaplic”, to jednak „z niepokojem patrzymy na spadającą liczbę kleryków naszego seminarium i pytamy, czy w przyszłości nie braknie nam szafarzy sakramentów świętych?”. Odnosząc się do słów Jezusa Chrystusa z Ewangelii według św. Łukasza: „Proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo” (10, 2), Ojciec Kościoła częstochowskiego zachęca do wielkiej modlitwy o powołania. Okazją do tego jest z pewnością inicjatywa papieża Franciszka „24 godziny dla Pana”. Polega ona na całodobowej adoracji Najświętszego Sakramentu z możliwością przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania. W naszej archidiecezji wydarzenia te mają miejsce w następujących świątyniach: w regionie częstochowskim w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Częstochowie; w regionie radomszczańskim w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Radomsku; w regionie wieluńskim w kościele kolegiackim pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wieluniu; w regionie zawierciańskim w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Zawierciu. Nabożeństwo w tych kościołach rozpoczyna się Eucharystią w piątek 24 marca o godz. 18, a po niej nastąpi adoracja Najświętszego Sakramentu oraz możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania bez przerwy aż do godz. 18 następnego dnia.

Abp Wacław Depo zaprasza do archikatedry w sobotę 25 marca o godz. 18 na Mszę św. za metropolię częstochowską

2017-03-23 09:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

25 lat archidiecezji łódzkiej

W IV niedzielę Wielkiego Postu w kościele Sióstr Bernardynek wraz z abp. Władysławem Ziółkiem wierni dziękowali za powołanie 25 lat temu archidiecezji łódzkiej i jej pierwszego arcybiskupa.

CZYTAJ DALEJ

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

2022-11-30 06:54

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie. Joanna i Włodzimierz Operaczowie w swojej najnowszej książce – biografii św. Andrzeja Boboli „ Boży Wojownik” poszukują odpowiedzi dotyczących specjalnej misji świętego oraz opisują proroctwo, które wyjawił o. Alozjemu Korzeniewskiemu.

Dominikanin o. Alojzy Korzeniewski należał do ludzi twardo stąpających po ziemi. Był wcześniej nauczycielem fizyki w gimnazjum w Grodnie i przełożył na język polski holenderski podręcznik do tego przedmiotu. Interesował się między innymi nowatorską ideą lotów balonem. Gdy w Grodnie zamieszkał wywieziony przez Rosjan ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, odwiedzał o. Korzeniewskiego w jego laboratorium i rozmawiał z nim o balonach. Po wojnach napoleońskich dominikanin trafił do Wilna. Jako płomienny kaznodzieja często poruszający tematy patriotyczne naraził się władzom carskim, które zmusiły jego przełożonych do zakazania mu głoszenia kazań i słuchania spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Wojska Obrony Terytorialnej laureatem Nagrody „Patriota Roku 2022”

2022-12-03 19:38

[ TEMATY ]

Biały Kruk

Biały Kruk

Podczas VIII Dnia Patrioty organizowanego przez wydawnictwo Biały Kruk oraz Akademicki Klub Obywatelski w Krakowie nagrodą „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela” uhonorowano Wojska Obrony Terytorialnej. Kapituła nagrody w składzie prof. Andrzej Nowak (przewodniczący), prezes Leszek Sosnowski (inicjator nagrody oraz Dnia Patrioty), Adam Bujak oraz prof. Krzysztof Ożóg podjęli taką decyzję dziękując za „niestrudzoną i odważną służbę WOT.” W imieniu Terytorialsów nagrodę odebrał gen. Maciej Klisz, zastępca dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

„Dziękuję za laudację i tę wspaniałą nagrodę, która ma w swoim tytule słowo ‘patriota’. Co to słowo dzisiaj oznacza? Dla nas żołnierzy wypełnia się ono w słowach przysięgi: za sprawę mojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Najważniejszym zasobem WOT są żołnierze-ochotnicy. To ludzie świadomi swego wyboru jako żołnierze i dobrze wykształceni. Dowodzić takimi ludźmi to zaszczyt. Proszę pamiętać, że jako WOT jesteśmy częścią Wojska Polskiego. Składaliśmy przysięgę, aby bronić Ojczyznę. Najpierw poprzez odstraszanie, ale jeżeli to zawiedzie to my Was, naszych rodaków, będziemy także bronić zbrojnie,” powiedział gen. Klisz odbierając nagrodę „Patriota Roku.”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję