Reklama

W stulecie fatimskich objawień

Na tle pomarańczowej łuny zachodzącego słońca – Matka Boża Fatimska z różańcem, w drogocennej koronie, w której wnętrzu ukryta została kula zamachowca, przekazana portugalskiemu sanktuarium w darze od Papieża Polaka. Maryja patrzy z miłością na św. Jana Pawła II. Papież klęczy przed nią z zamkniętymi oczami i żarliwie się modli, dziękując za ocalenie. „Jedna ręka strzelała, a inna kierowała kulę”... – zwykł mówić Ojciec Święty pytany o wydarzenia z 13 maja 1981 r. Nic więc dziwnego, że taka jest właśnie okładka najnowszej książki Białego Kruka „100 lat Fatimy” ze zdjęciami mistrza Adama Bujaka oraz tekstami ks. Jana Machniaka i Nelsona Pereiry.

Zamach na Placu św. Piotra nakierował myśli i refleksje św. Jana Pawła II na objawienia fatimskie z 1917 r. i związał go nierozerwalnie z tajemnicą fatimską. Pozwolił Papieżowi na nowo to orędzie odczytać i przypomnieć światu. Jan Paweł II stał się największym świadkiem spełnienia obietnic fatimskich, bardzo przyczynił się do rozwoju i rozprzestrzenienia się fatimskiej pobożności. W tym roku przypada, jak wiemy, stulecie objawień Matki Bożej, która od maja do października ukazywała się trojgu małych portugalskich pastuszków.

Reklama

Sto lat, które minęło od tamtych historycznych i religijnych wydarzeń, dopowiedziało do nich ciąg dalszy, a opowieść o fatimskim orędziu wzbogacona została o nowe wątki, o czym mówi ta bogato ilustrowana książka Białego Kruka. W XX wieku przez świat przetoczyły się krwawe wojny, totalitaryzmy i rozmaitego rodzaju kataklizmy, zabijające zarówno ludzkie ciała, jak i dusze. Po zamachu Ojciec Święty trzykrotnie pielgrzymował do Fatimy, a na przełomie XX i XXI stulecia dokonał beatyfikacji dwojga pastuszków – Franciszka i Hiacynty. Wiek XXI – nasiliło się to szczególnie po śmierci Jana Pawła II – nieustannie wymyśla nowe, coraz bardziej masowe i globalne (przez istnienie Internetu) sposoby zniewalania ludzkiej woli i zabijania ludzkich dusz. Orędzie Maryi – Jej prośba o nawrócenie i pokutę – cały czas pozostaje palące i jakże boleśnie aktualne. Szczególnie w kontekście ostatnich aktów bluźnierstwa, które dokonywane są na całym świecie również w tzw. sztuce. Słowa Matki Bożej: „Nie obrażajcie Boga, bo już i tak bardzo jest obrażany”, zdają się rozrywać z bólu serca ludzi wierzących.

Pięknie wydana książka „100 lat Fatimy” opowiada zarówno o wydarzeniach sprzed stu lat, jak i o współczesności. Poznajemy tu historię widzeń trojga fatimskich pastuszków, ukazaną także na archiwalnych fotografiach sprzed stu lat! Czytamy o nieustannym cudzie Fatimy, o tym, jak tajemnica powierzona pastuszkom wstrząsnęła światem. Podążamy także po ich dzisiejszych śladach – zaglądamy do domów Łucji, Franciszka i Hiacynty, nawiedzamy miejsca objawień, zwiedzamy sanktuarium. Towarzyszymy dwóm papieżom – Janowi Pawłowi II i Benedyktowi XVI – w ich pielgrzymkach do Fatimy. Wzruszające i przenikające do głębi opowieści ks. prof. Jana Machniaka i portugalskiego dziennikarza Nelsona Pereiry są doskonale zilustrowane przez fotografie Adama Bujaka, który pielgrzymował z aparatem fotograficznym po Fatimie i okolicach. Towarzyszył również św. Janowi Pawłowi II w jego spotkaniach z „Panią ubraną na biało”, które odbywały się nie tylko w fatimskim sanktuarium, ale także na Watykanie, dokąd figurka Matki Bożej pielgrzymowała w Roku Świętym 1984 r., oraz na zakopiańskich Krzeptówkach, gdzie powstało słynne fatimskie sanktuarium – wotum za ocalenie świętego Papieża po zamachu.

Książka Białego Kruka przekonuje, że objawienia fatimskie to nie zakurzona historia sprzed wieku, ale ogromnie ważna sprawa, w której stawką jest życie wieczne.

„100 lat Fatimy”, Adam Bujak (zdjęcia), ks. Jan Machniak i Nelson Pereira (teksty). Wydawnictwo Biały Kruk, 128 str., 20 x 26 cm, papier kredowy 130 g, oprawa twarda, okładka lakierowana.

* * *

Reklama

Książka do nabycia w Fundacji Niedziela. Instytut Mediów w cenie 39,60 zł + koszty wysyłki. Polecamy zakup łączny wraz z książką ks. prof. Waldemara Chrostowskiego „Uczynki miłosierdzia” (w cenie 28,80 zł.) Łączny koszt 68 zł. Uwaga!

Koszt wysyłki 2 książek pokrywa Fundacja.

Zamówienia pod numerem tel.: 34 3694 352, 34 365 19 17.

Szczegóły: www.fundacja.niedziela.pl Email: biuro@fundacja.niedziela.pl

2017-04-05 09:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maryjna wędrówka po szlakach diecezji

Niedziela sosnowiecka 38/2017, str. 5

[ TEMATY ]

Matka Boża Fatimska

figura

100‑lecie objawień fatimskich

Agnieszka Raczyńska

W domach, rodzinach diecezji trwa modlitewne nawiedzenie

W domach, rodzinach diecezji trwa modlitewne nawiedzenie

Już prawie pół roku trwa w diecezji sosnowieckiej maryjne nawiedzenie rodzin. Matka Boża Fatimska rozpoczęła swą wędrówkę 25 marca, podczas Mszy św. dziękczynnej z okazji srebrnego jubileuszu diecezji. Wtedy bp Grzegorz Kaszak poświęcił figury Najświętszej Maryi Panny, które zostały przekazane do wszystkich parafii diecezji

W domach, rodzinach diecezji trwa modlitewne nawiedzenie, choć smuci fakt, że nie wszystkie rodzinny przyjmują Matkę do siebie, zwłaszcza, że termin nawiedzenia każda rodzina może dopasować do swoich codziennych zajęć, ważnych wydarzeń w rodzinie lub innych uroczystości. Tymczasem Biskup Ordynariusz w specjalnym liście zaznaczał, że „peregrynacja będzie wspaniałą okazją, aby podziękować Matce Bożej za dobro, jakie spływa na nas przez Jej ręce, oraz zawierzyć Jej trudne sprawy naszych rodzin”. Warto podkreślić, że nawet Sejm RP 7 kwietnia 2017 r. przyjął uchwałę w sprawie uczczenia 100. rocznicy objawień fatimskich. W opinii posłów, którzy podpisali się pod projektem uchwały, rzadko które wydarzenie religijne odegrało tak ważną rolę w dziejach Kościoła, a nawet całego świata, jak objawienia fatimskie.

CZYTAJ DALEJ

Papież w orędziu do młodzieży: w imię Chrystusa mówię ci: powstań i świadcz!

2021-09-27 12:13

[ TEMATY ]

młodzież

papież Franciszek

Vatican Media

Nie możesz pozostać na ziemi „użalając się nad sobą”, czeka na ciebie misja! Także ty możesz być świadkiem dzieł, które Jezus zaczął w tobie wypełniać. Dlatego w imię Chrystusa, mówię ci: Powstań i świadcz - wzywa papież Franciszek w orędziu na XXXVI Światowy Dzień Młodzieży.

Po raz pierwszy będzie on obchodzony w diecezjach na całym świecie nie w Niedzielę Palmową, a w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata (21 listopada 2021), tym razem pod hasłem: „Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś” (Dz 26, 16).

CZYTAJ DALEJ

Zjazd PZPS - Sebastian Świderski nowym prezesem

Sebastian Świderski został wybrany na prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Wcześniej przy okazji Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo-Wyborczego Delegatów w Warszawie wycofało się wszystkich sześciu jego rywali i podczas głosowania był jedynym kandydatem.

Na Świderskiego oddano 88 głosów, dwie osoby wstrzymały się, a nikt nie był przeciw.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję