Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ojciec Święty do Polaków

Papież Franciszek błogosławi Polsce

Serdecznie pozdrawiam wszystkich Polaków. Dzisiaj przypadają uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i wasze święto narodowe. Proszę o brawa dla Królowej Polski! Z miłością i z uwagą słuchajcie wskazań waszej Królowej, o której śpiewacie: „Tyś wielką chlubą naszego narodu”. W waszych codziennych wyborach podążajcie drogą porozumienia i wzajemnej życzliwości. Podejmujcie ważne decyzje, poszukując prawdy, wspólnego dobra i pokoju. Bądźcie otwarci i wrażliwi na potrzeby braci. Waszej Ojczyźnie, wam, tu obecnym, waszym rodakom w Polsce i w świecie z serca błogosławię. Niech żyje Polska!

Audiencja generalna, 3 maja 2017 r.

RV

* * *

Święcenia

Kapłaństwo to służba

Zgodnie z wieloletnim zwyczajem, w Niedzielę Dobrego Pasterza, gdy Kościół katolicki obchodzi Światowy Dzień Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne, papież Franciszek udzielił święceń kapłańskich dziesięciu seminarzystom. Sześciu z nich zasili duchowieństwo Rzymu, trzej to cudzoziemcy pochodzący z Azerbejdżanu, Meksyku i Peru. W czasie Liturgii sprawowanej w Bazylice Watykańskiej Papież posłużył się homilią rytualną, wyjaśniającą znaczenie udzielonych neoprezbiterom święceń, i dodał kilka mocnych zdań od siebie. Przypomniał, że zostali wybrani przez Jezusa nie po to, by robić karierę, ale po to, by służyć. – Proszę, nie bądźcie panami, państwowymi urzędnikami, tylko pasterzami ludu Bożego – apelował Franciszek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

KAI

* * *

„Regina Caeli”

Dobry Pasterz i Brama Owiec

Reklama

W rozważaniu poprzedzającym 7 maja br. modlitwę „Regina Caeli” na Placu św. Piotra w Watykanie papież Franciszek zwrócił uwagę, że Jezus jest jedynym pewnym przewodnikiem, który nadaje sens naszemu życiu. – Jezus Dobry Pasterz i Brama Owiec jest przywódcą, którego władza wyraża się w służbie, przywódcą, który aby nakazywać, daje życie i nie żąda od innych, aby je poświęcali. Takiemu przywódcy można zaufać podobnie jak owce, które słuchają głosu swojego pasterza, bo wiedzą, że z nim idzie się na dobre i obfite pastwiska – powiedział. Podczas tego spotkania, przypadającego w Światowym Dniu Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne, Ojciec Święty pojawił się w oknie Pałacu Apostolskiego z neoprezbiterami, których wcześniej wyświęcił w Bazylice św. Piotra w Rzymie.

RV

* * *

Watykan – USA

Wizyta prezydenta Trumpa

Ojciec Święty 24 maja br. przyjmie na audiencji prezydenta USA Donalda Trumpa – podaje, powołując się na źródła w Białym Domu, korespondent agencji Reuters przy Watykanie Philip Pullella.

Donald Trump przybędzie do Europy w związku z planowanym na dni 26-27 maja br. szczytem grupy G7 w Taorminie na Sycylii. Podczas swojej niedawnej rozmowy z dziennikarzami w samolocie lecącym z Kairu do Rzymu Franciszek stwierdził, że spotyka się ze wszystkimi przywódcami państw, którzy go o to poproszą.

KAI

* * *

Z twittera papieża Franciszka

Niech z naszą pomocą rośnie braterstwo i dzielenie się z innymi: to współpraca pomaga tworzyć lepsze, pokojowe społeczeństwa.

2017-05-09 13:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej Niezbędnika Katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Poręczny modlitewnik jest dostępny wraz z naszym Tygodnikiem Katolickim "Niedziela". Dostępna jest również wersja PDF naszego Niezbędnika!

CZYTAJ DALEJ

Figura Matki Bożej z Konotopia przebija bańki medialne i skłania do refleksji

2026-08-21 07:25

[ TEMATY ]

Matka Boża

Konotopie

Autorstwa Pko - Praca własna/commons.wikimedia.org

Pomnik Matki Bożej Miłosiernej w Konotopiu

Pomnik Matki Bożej Miłosiernej w Konotopiu

Monumentalna figura Matki Bożej z Konotopia jest próbą zaakcentowania miejsca religii w przestrzeni publicznej - powiedział PAP dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego dr hab. Marcin Jewdokimow. Dodał, że statua swoim rozmiarem przebija bańki medialne i skłania do refleksji.

Pomnik Matki Bożej Miłosiernej o wysokości 55,6 m został 15 sierpnia poświęcony w Konotopiu (woj. kujawsko-pomorskie) przez ordynariusza diecezji włocławskiej bp. Krzysztofa Wętkowskiego. Monument stanął na polu przy drodze krajowej nr 10, na trasie między Szczecinem a Warszawą. Jego inicjatorami i fundatorami są Grażyna i Roman Karkosikowie, którzy ofiarowali go jako „osobiste wotum wdzięczności za powrót do zdrowia i życia”.
CZYTAJ DALEJ

Peregrynacja w parafii Wiry. Wziąć Maryję do siebie

2026-08-30 12:56

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

Wiry

Peregrynacja Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Procesja z Jasnogórską Ikoną do kościoła w Wirach. Ks. kan. Andrzej Majka niesie Ewangeliarz.

Procesja z Jasnogórską Ikoną do kościoła w Wirach. Ks. kan. Andrzej Majka niesie Ewangeliarz.

Niech to nawiedzenie stanie się początkiem nowego życia w Chrystusie dla każdego serca i każdej rodziny – powiedział ks. kan. Andrzej Majka podczas powitania kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Parafia św. Michała Archanioła była czwartą wspólnotą na szlaku peregrynacji.

Peregrynację poprzedziły trzydniowe rekolekcje maryjne prowadzone przez ojców paulinów z Jasnej Góry. Były one dla parafian duchowym przygotowaniem do spotkania z Matką Bożą w znaku Cudownego Obrazu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję