Reklama

Zygmunt Piotr Cywiński

Niedziela szczecińsko-kamieńska 11/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat: Police

Siedziba parafii: Trzebież, ul Rybacka 2
Liczba wiernych: 3 057
Proboszcz: ks. Mieczysław Wdowiak
Kościół filialny: Niekłończyca - pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
Wspólnoty: Żywy Różaniec (6 róż), Parafialny Zespół Caritas, Chór Parafialny, Rada Parafialna, ministranci
Czasopisma: "Promyczek Dobra", "Niedziela" - 25 egzemplarzy

Trzebież jest dużą wsią liczącą 2000 mieszkańców, położoną nad Zalewem Szczecińskim, na skraju Doliny Dolnej Odry i rozległych lasów mieszanych stanowiących Puszczę Wkrzańską. Nazwa miejscowości pochodzi od słowa "trzebić" i odnosi się do intensywnie prowadzonej tu eksploatacji lasów. Niemiecka nazwa Zegenhort nawiązuje do ryb (Zege - sieja), których obfitość w wodach Zalewu spowodowała rozwój osady. Do dziś pozostaje Trzebież największym ośrodkiem rybackim nad Zalewem Szczecińskim. Oprócz portu rybackiego jest tu port jachtowy i największa w Polsce szkoła żeglarska, jest port pasażerski i morskie przejście graniczne, skąd odbywają się rejsy białej floty po Zalewie i do portów niemieckich. Jest tu końcowa stacja linii kolejowej ze Szczecina.
Osada z początkiem XIV w. była posiadłością klasztoru w Jasienicy, na rzecz którego oddawała daninę. Źródła historyczne wspominają o istnieniu tu w 1359 r. kościoła katolickiego, wymieniają pierwszego znanego z imienia proboszcza - księdza Johannesa. Tę informację potwierdza odsłonięcie połaci muru po zbiciu tynków przy okazji remontu obecnego kościoła, prowadzonego w 1971 r. Jak podaje kronika parafialna, mur ten zawiera cegłę gotycką ręcznie formowaną.
Odkryto także gotyckie łuki. Można przyjąć założenie, że obecnie istniejąca świątynia datowana na 1745 r. powstała z rozbudowy wcześniejszego, średniowiecznego kościoła. Pewność mogłyby przynieść bardziej szczegółowe badania architektoniczne.
Kościół położony na niewielkim wyniesieniu jest orientowany, na planie prostokąta, z przylegającą doń kwadratową wieżą, węższą od nawy. Korpus nawy jest jednoprzestrzenny, przykryty dachem dwuspadowym. Wieża jest dwukondygnacyjna, zwieńczona wieloboczną latarnią i hełmem. Od północy przylega dostawiona zakrystia, niższa o połowę od korpusu nawowego, przykryta dachem pulpitowym.
Wnętrze jest halowe, prezbiterium zostało wydzielone przez podwyższenie podłogi. W zachodniej części nawy chór, wsparty na czterech słupach, mieszczący prospekt organowy. W prezbiterium zwraca uwagę figura Chrystusa na krzyżu naturalnych rozmiarów. Została ufundowana przez pracowników służb leśnych Nadleśnictwa Trzebież w 1986 r., a wykonał ją miejscowy artysta - amator Bogdan Oczeretko. Rzeźbiąc twarz, wzorował się na Całunie Turyńskim, tworząc postać, posłużył się jako modelem miejscowym rybakiem, stąd też charakterystycznie umięśnione kończyny będące skutkiem fizycznej pracy na łodzi. Tłem dla krucyfiksu są płaskorzeźby wykonane w dębowych bierwionach przedstawiające "Marię i Jana", "Powstanie z martwych" i "Ostatnią wieczerzę". Współczesny wystrój kościoła zaprojektował salezjanin ks. Tadeusz Furdyna - tabernakulum, drogę krzyżową, polichromie sufitu, płaskorzeźby będące tłem dla krucyfiksu i na emporze chóru. Te ostatnie przedstawiają patronkę muzyki kościelnej - św. Cecylię, grającą na organach w otoczeniu chóru i dmących w trąby aniołów.
Tutejszy kościół poświęcono 2 września 1946 r., zaś parafię erygowano 22 września 1946 r. Początkowo obejmowała dużo większy obszar. W jej skład wchodziły miejscowości będące dziś samodzielnymi parafiami w Policach, Jasienicy i w Nowym Warpnie. Obecnie oprócz Trzebieży należy do niej pięć miejscowości. Są to wioski położone wzdłuż drogi nr 114 ze Szczecina do Nowego Warpna (największa z nich Niekłończyca, Dębostrów, Uniemyśl) oraz położone na polanach puszczańskich Drogoradz i Karpin. Parafią administrowali księża: Mieczysław Mroczkowski (1946-48), Józef Kępka (1948-51), Paweł Karhanek (1951-54), Józef Król (1954--56), Jan Abramski (1956--60), Stanisław Pecnik (1960-68), Bronisław Janowski (1968-80), Marian Wittlieb (1980-89), Ryszard Rozdeba (wikariusz substytut - 1988), Tadeusz Walczyk (1989-94), Franciszek Kamiński (1994-2002). Od 28 września 2002 r. proboszczem jest ks. Mieczysław Wdowiak.
Ksiądz Mieczysław po święceniach kapłańskich w 1988 r. pracował jako wikariusz w Pełczycach i w parafii pw. Świętego Krzyża na Pogodnie w Szczecinie. W 1995 r. został proboszczem nowo erygowanej parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Chojnie, powstałej na terenach byłej jednostki lotniczej wojsk radzieckich.
Nawiedzając kościół, spotykam Księdza Proboszcza z pomocnikiem, rozbierających pokryty trzciną bożonarodzeniowy żłóbek. Po prezentacji wnętrza ks. Mieczysław zwraca moją uwagę na stojącą przed kościołem figurę maryjną - Matki Bożej Otuchy. Ufundowali ją rybacy w 1986 r., a wykonał z piaskowca J. Policki. Przechodzimy na plebanię, cenny zabytek budownictwa szachulcowego z XVIII w.
Ksiądz Proboszcz mówi o osiągnięciach swoich poprzedników. "W okresie duszpasterzowania proboszcza ks. Mariana Wittlieba dokonano wspomnianego wyposażenia wnętrza tutejszej świątyni. Nastąpił rozwój duchowy parafian. Wtedy zrodziła się tradycja odpustów «rybackich i leśnych», do dziś kontynuowanycsh. Obie te grupy zawodowe, łącznie ze strażakami i grupami różańcowymi przygotowują ołtarze na Boże Ciało. Uroczyście obchodzi się święto Podwyższenia Krzyża, 14 września, kiedy to następuje ceremonia jego ucałowania. Napawają mnie podziwem dokonania mego poprzednika, ks. dr. Franciszka Kamińskiego, na polu konserwacji zabytkowych budowli, które obejmuję po niezbędnych remontach w doskonałym stanie. Szczególnie cieszy uratowanie ryglowego XVIII-wiecznego filialnego kościoła w Niekłończycy. Podczas prac rekonstrukcyjnych trzeba było wymienić w nim 80% starego drewna. Rekonstrukcji podjęły się Pomorskie Pracownie Konserwatorskie ze Szczecina. Odbudowie towarzyszyło duże zainteresowanie parafian, ofiarność, wsparcie modlitewne i własna praca wielu wiernych. Te sukcesy w ratowaniu zabytków budownictwa szachulcowego przez ks. F. Kamińskiego znalazły uznanie ministra kultury Joanny Wnuk-Nazarowej, która przyznała ministerialną nagrodę.
W parafii istnieje chór o długoletniej tradycji, którego pierwszy występ odbył się 15 listopada 1946 r. Organistą i dyrygentem chóru jest Kazimierz Alksnin. Mamy dwudziestu dwóch ministrantów. Obejmuję opieką duszpasterską ośmiu chorych. Frekwencja na niedzielnej Mszy św. wynosi 25%. W Trzebieży Eucharystia jest sprawowana o godz. 8.00, 9.00, 12.00 i 18.00, w dzień powszedni o godz. 18.00. W Niekłończycy niedzielna Msza św. jest o godz. 10.30, w dzień powszedni, w czwartek, o godz. 17.00.
Na terenie parafii jest jedno przedszkole, jedna szkoła podstawowa (mająca filię w Niekłończycy) i gimnazjum. Katechizują w nich panie: Maria Konefał (24 godz.) i Bożena Starachowska (21 godz.). Sam uczę w Młodzieżowym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym (6 godz.). Zaletą naszych szkół jest niewielka ilość uczniów, rodzinna wręcz atmosfera, duże wychowawcze zaangażowanie nauczycieli. Uważam za nieporozumienie likwidację małych szkół ze względów ekonomicznych. Pełnią one funkcje kulturotwórcze w lokalnych społecznościach. Gdy patrzę na spektakl teatralny wykonywany wspólnie przez uczniów, rodziców i nauczycieli szkoły filialnej w Niekłończycy, trudno mi pogodzić się z myślą o możliwym jej zamknięciu. Każdego roku z inicjatywy sołectwa odbywa się pielgrzymka do jednego z sanktuariów. W ubiegłym roku byliśmy w Licheniu.
W najbliższym czasie chcę położyć nacisk na pogłębienie przygotowania do przyjęcia sakramentów chrztu św., I Komunii św. i bierzmowania. Myślę tu o spotkaniach i włączaniu w liturgię nie tylko kandydatów do sakramentów, lecz równorzędnie ich rodziców, bo jest to ich wspólne zadanie" - podkreśla ks. M. Wdowiak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: młodzi diakoni słowa Bożego - etap diecezjalny konkursu biblijnego

2024-04-18 17:13

[ TEMATY ]

Jasna Góra

konkurs biblijny

BPJG

- By być nie specjalistą od Biblii, ale diakonem słowa Bożego, czyli jego sługą, żyć w jego rytmie, obrać je za program życia i głosić innym, bo tylko tak stajemy się chrześcijanami - zachęcał młodych uczestników Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej bp Andrzej Przybylski. Konkurs z udziałem uczniów szkół ponadpodstawowych arch. częstochowskiej rozpoczęła Msza św. na Jasnej Górze. To 28. edycja organizowana przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Dziś, w trwającym Tygodniu Biblijnym, w całej Polsce odbył się etap diecezjalny.

Po Mszy św. w Sali Papieskiej najpierw uczniowie przystąpili do części pisemnej wyłaniającej siedmiu finalistów, a po niej miała miejsce część ustna, która wskazała zwycięzców.

CZYTAJ DALEJ

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją nieśmiertelnością

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 6, 52-59.

Piątek, 19 kwietnia

CZYTAJ DALEJ

Fundacja Grupa Proelio: nowy przedmiot „edukacja zdrowotna” to permisywna edukacja seksualna

2024-04-19 14:27

[ TEMATY ]

edukacja

Adobe Stock

Od września 2025 r. w szkołach realizowany ma być nowy przedmiot „Edukacja zdrowotna”, który zastąpi „Wychowanie do życia w rodzinie”. - Ministerstwo Edukacji wraz z resortami zdrowia i sportu, pod przykrywką troski o zdrowie dzieci i młodzieży, planuje wprowadzić do szkół permisywną, deprawacyjną, edukację seksualną. W odróżnieniu od Wychowania do Życia w rodzinie nowy przedmiot może być obowiązkowy - alarmuje Grupa Proelio i zachęca do sprzeciwu wobec tych planów.

Ministrowie edukacji, zdrowia i sportu na wspólnej konferencji prasowej zapowiedzieli, że od września 2025 r. w szkołach realizowany ma być nowy przedmiot, który zastąpi „Wychowanie do życia w rodzinie” - „Edukacja zdrowotna”. Jego elementem ma być edukacja seksualna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję