AGNIESZKA RACZYŃSKA: – „Być dobrym jak chleb” – słowa te przyświecają działalności Caritas. Rok 2017 przebiega pod znakiem jubileuszu 25-lecia naszej diecezjalnej Caritas. Księże Dyrektorze, jak w kilku słowach można ocenić to minione ćwierćwiecze?
KS. TOMASZ FOLGA: – To tysiące wolontariuszy, setki podopiecznych, mnogość działań pomocowych i wielu darczyńców. Już 25 lat każdego dnia niesiemy pomoc drugiemu człowiekowi. Caritas Diecezji Sosnowieckiej niezmiennie od ćwierćwiecza prowadzi działalność charytatywną i humanitarną wypływającą z ewangelicznego przykazania miłości i mającą na uwadze godność każdej osoby ludzkiej bez względu na jej wyznanie, światopogląd, narodowość, rasę i przekonania.
– 25 lat temu ówczesny biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB dekretem z dnia 11 czerwca 1992 r. powołał instytucję, której funkcjonowanie jest niezwykle ważne dla każdej diecezji, a mianowicie diecezjalną Caritas. Co składa się na działalność tej placówki?
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
– Od 25 lat dzięki zaangażowaniu darczyńców, przyjaciół Caritas i wolontariuszy, sosnowiecka Caritas troszczy się o potrzebujących. Na bieżąco udziela im indywidualnej pomocy materialnej i rzeczowej. Otacza opieką osoby starsze, samotne, chore i bezrobotne. Szczególną troską darzy potrzebujące dzieci zapewniając im wyprawki szkolne, dożywianie, wypoczynek letni i zimowy, przyznając stypendia. Poza stałą pracą organizuje też różnorakie akcje – zarówno cykliczne, jak i będące reakcją na bieżące potrzeby. Nie zapomina o najbardziej potrzebujących spoza Polski, reagując na klęski żywiołowe dotykające państwa na całym świecie oraz organizując wypoczynek letni dla dzieci polonijnych z Rumunii i Ukrainy.
– Patronem Caritas Diecezji Sosnowieckiej jest św. Brat Albert Chmielowski, którego życiową dewizę przytoczyliśmy na początku naszej rozmowy. Dlaczego właśnie on?
– To z pewnością nie przypadek. Bo to właśnie ten Święty poświęcił swoje życie służbie ubogim. To on wzbudzał zaufanie wśród potrzebujących swoją nieustanną obecnością, troszcząc się dla nich o kawałek codziennego chleba. By zadbać o przemianę ich ducha zamieszkał z nimi w miejskiej ogrzewalni.
– No właśnie... Idąc śladami swojego patrona, św. Brata Alberta Chmielowskiego, pod hasłem „Być dobrym jak chleb” diecezjalna Caritas przez cały rok 2017 obchodzić będzie swój srebrny jubileusz. Czy na ten czas przewidziano jakieś szczególne wydarzenia i uroczystości?
– Podczas jubileuszu ze wzmożoną siłą będziemy wspierać potrzebujących, organizując wydarzenia, z których pozyskane środki trafią do podopiecznych Caritas. W tym miejscu pragnę zaznaczyć, że to modlitwa wielu osób, ich poświęcony czas, dobre słowo oraz przekazane środki, dają nadzieję potrzebującym, a nam pewność przy podejmowaniu kolejnych działań, że nie jesteśmy sami, i że razem możemy więcej!
– Jak zatem prezentuje się program obchodów srebrnego jubileuszu Caritas?
Reklama
– Rozpoczęliśmy 22 maja niezwykłym koncertem charytatywnym z okazji Dnia Matki, na rzecz Diecezjalnego Domu Matki i Dziecka – „Być dobrym jak chleb”. 3 czerwca z kolei miał miejsce Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka, zaś 11 czerwca przeżywać będziemy doroczne obchody na placu Papieskim w Sosnowcu, które połączone będą z jubileuszem 25-lecia diecezji sosnowieckiej wraz z miastem Sosnowiec wspominającym 115. rocznicę nadania praw miejskich. 15 września zostanie odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Grzegorza Kaszaka w bazylice katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu, a 11 listopada odbędzie się 2. Charytatywny Bal Niepodległości Caritas Diecezji Sosnowieckiej. Na 2 grudnia zaplanowaliśmy z kolei 2. Andrzejkowy Bal Wolontariusza Caritas Diecezji Sosnowieckiej – „Być dobrym jak chleb”. Z racji jubileuszu ogłoszony też został konkurs o tytuł najlepszej grupy wolontariackiej 2016/2017 pt. „Wolontariat – podaj dalej”.
– A jakie placówki Caritas naszej diecezji służą ubogim i bezdomnym?
– Wymienić należy Schronisko dla Bezdomnych w Dąbrowie Górniczej, które funkcjonuje od 2002 r. W 2016 r. obiekt przeszedł gruntowny remont, a także został poddany termomodernizacji. Zapewnia całodzienne schronienie 50 mężczyznom i 5 kobietom. Kolejne to Schronisko dla Bezdomnych w Będzinie, które zostało otwarte w 1994 r. Placówka dysponuje 50 miejscami dla osób bezdomnych. Mamy też swoją Jadłodajnię, która działa w Olkuszu od 2005 r. Placówka wydaje codziennie 120 ciepłych posiłków, co daje średnio 44 tysiące wydanych posiłków rocznie. Noclegownia dla Bezdomnych w Dąbrowie Górniczej, działająca od 1999 r., która zapewnia miejsce 70 osobom, w tym 12 kobietom, oraz Noclegownia dla Bezdomnych w Sosnowcu, która działa od 2000 r. i pomaga codziennie 45 mężczyznom – to kolejne miejsca, w których ciepły kąt znajdą ubodzy.
– Opieka nad chorymi i starszymi to kolejna stacja posługi Caritas...
Reklama
– Tak, dlatego istnieje Stacja Opieki i wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego. Stacja działa na terenie miasta Sosnowiec od 1998 r. Placówka zatrudnia opiekuna medycznego, rehabilitantów, masażystów oraz pielęgniarkę. Od lipca 2014 r. posiada również kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na fizjoterapię ambulatoryjną. Z usług Stacji Opieki rocznie korzysta 800 osób, a z wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego 400. Nie sposób nie wskazać w tym miejscu Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego przy Domu św. Józefa w Będzinie, który funkcjonuje od 2013 r. Zapewnia opiekę 60 osobom rocznie. W Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym przebywają pacjenci, którzy objęci są całodobową opieką medyczną z zakresu leczenia, pielęgnacji i rehabilitacji.
– Pomoc rodzinie i dzieciom... Co w tym zakresie świadczy Caritas?
– Naszym rodzinom służy Diecezjalny Dom Matki i Dziecka, który został otwarty 25 marca 2015 r. Do tej pory udzieliliśmy wsparcia 15 matkom i 19 dzieciom. Dalej Świetlica „Mapet” przy parafii św. Elżbiety Węgierskiej w Jaworznie, której działalność rozpoczęła się w 2006 r. Świetlica „U Matki Teresy” przy Zgromadzeniu Sióstr Karmelitanek w Sosnowcu, Świetlica „Betlejem” przy Zgromadzeniu Sióstr Karmelitanek w Wolbromiu, Przedszkole Anglojęzyczne „Radosna Wyspa”, Okno Życia przy Zgromadzeniu Sióstr Karmelitanek w Sosnowcu – to kolejne miejsca służce dzieciom, matkom, rodzinom.
– Prowadzenie przez diecezjalną Caritas tak wielu dzieł, inicjatyw i akcji charytatywnych nie byłoby możliwe, gdyby nie wielkoduszne zaangażowanie setek wolontariuszy…
Reklama
– Wolontariat w Caritas przyjmuje najczęściej jedną z dwóch form: zaangażowania w działalność Parafialnych Zespołów Caritas lub Szkolnych Kół Caritas. Obecnie jest 70 Parafialnych Zespołów i 56 Szkolnych Kół Caritas. Uczniowie ze Szkolnych Kół Caritas uczestniczą w programie Młodzi Jałmużnicy, w ramach którego planują i realizują własne projekty charytatywne. Celem projektu jest ukazanie, że jałmużna to nie tylko przekazanie pieniędzy, ale także podarowanie swojego czasu, uwagi i zaangażowania, wiedzy i umiejętności drugiemu człowiekowi. Aby rozszerzyć dzieła Caritas i docierać wszędzie tam, gdzie pomoc jest potrzebna, nieocenioną rolę pełnią także wolontariusze pracujący w Parafialnych Zespołach Caritas, którzy angażują się w służbę chorym, biednym, opuszczonym. Obszarem działania jest teren parafii, przy której został powołany dany zespół. Realizują pomoc znając bardzo dobrze swoje środowisko lokalne, dzięki temu docierają tam, gdzie pomoc jest najbardziej potrzebna.
– Caritas naszej diecezji włącza się w cykliczne akcje charytatywne. Czy mógłby Ksiądz Dyrektor wymienić ich nazwy?
– Zgadza się, jest ich całe mnóstwo, wypełniają każdy rok działalności Caritas. O każdej można długo mówić, o wielu pisała „Niedziela Sosnowiecka”, dlatego wymienię tylko ich nazwy: FEAD, Koncert Charytatywny Festyn Rodzinny, Kolonie Caritas, Podaruj Tornister, Tornister pełen uśmiechów, Zbiórka żywności, Jałmużna Wielkopostna, Chlebek Miłości, Paschaliki, Kilometry Caritas, Kromka Chleba, Płomyk Nadziei, Świąteczny Dar Serca, Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, Wigilia dla ubogich, samotnych i bezdomnych, Centrum Pomocy Rodzinie, Projekt Rodzina Bądźmy Razem.