Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Monstrancja Fatimska w diecezji

Niedziela sosnowiecka 25/2017, str. 5

[ TEMATY ]

100‑lecie objawień fatimskich

Piotr Lorenc

Monstrancja Fatimska w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej

Monstrancja Fatimska w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej

Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej znalazło się na trasie Pielgrzymki Pokoju, jaką odbywa Monstrancja Fatimska. Monstrancja była wystawiona w dąbrowskim sanktuarium od 2 do 5 czerwca.

Na szlaku peregrynacji monstrancji znajdują się największe ośrodki kultu maryjnego w Polsce oraz wybrane parafie i ośrodki dla niepełnosprawnych. Idąc za wezwaniem objawień fatimskich, a także głosem św. Jana Pawła II, św. Faustyny, św. Maksymiliana, Benedykta XVI i Franciszka, Fundacja Aniołów Miłosierdzia pragnie zainicjować „codzienną, prostą ścieżkę pokoju” śladami Maryi, w prostych czynnościach życia, dając okazję nie tylko do modlitwy, ale także do czynu miłosierdzia. Dlatego peregrynacji towarzyszy zachęta do jałmużny na rzecz powstającego w Wilnie pierwszego hospicjum dla dzieci. W ten sposób po obu stronach Europy Polacy ufundują dwa modlitewne wota: w Portugalii – Monstrancję Fatimską, a na Litwie – hospicjum dziecięce.

Reklama

Monstrancja jest darem przygotowanym przez sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem i Fundację Aniołów Miłosierdzia. – Rocznica objawień fatimskich to doskonała okazja, by przyjąć Maryję, jak Elżbieta, która po latach udręki otrzymuje dar nowego życia. Tam, gdzie się pojawia Maryja, ostatecznie zawsze nastaje pokój i radość. Tym bardziej się cieszę, że na trasie pielgrzymki znalazło się nasze sanktuarium maryjne. Widać jest znane nie tylko w diecezji, ale i w całej Polsce – powiedział ks. kan. Andrzej Stasiak, kustosz dąbrowskiego sanktuarium.

Monstrancja przedstawia Maryję obleczoną w słońce, u której stóp znajduje się księżyc. W centrum znajduje się Najświętszy Sakrament. Symboliczną wartość monstrancji podkreślają fragmenty 12 meteorytów, rozmieszczone w aureoli, oraz fragment skały księżycowej wtopiony pod stopami Maryi. Każdy z tych dodatkowych elementów posiada certyfikat NASA. Za projekt i wykonanie odpowiadali artyści z pracowni Drapikowski Studio. A pomysł stworzenia Monstrancji Fatimskiej poddał ks. Marian Mucha, kustosz sanktuarium na Krzeptówkach.

Fundacja Aniołowe Miłosierdzia została założona w 2015 r. Jej głównym zdaniem jest wspieranie i rozwój opieki paliatywno-hospicyjnej nad chorymi poprzez: finansowe, merytoryczne i organizacyjne wspieranie form świadczenia pomocy w zakresie opieki paliatywnej i długoterminowej oraz wsparcia socjalnego na terytorium Polski, Litwy oraz krajów Unii Europejskiej, a także republik byłego ZSRR. Fundacja podejmuje także działania na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami, w obszarze polityki społecznej w zakresie opieki paliatywnej i wsparcia socjalnego. Gros działań kieruje na rzecz osób z niepełnosprawnością, na opiekę nad rodzinami i bliskimi osób terminalnie chorych: dorosłych i dzieci. Nie bez znaczenia jest również pomoc Polakom zamieszkałym na terytorium Litwy, Ukrainy czy Białorusi.

2017-06-13 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzieci na ołtarzach

Niedziela Ogólnopolska 21/2017, str. 6

[ TEMATY ]

Fatima

100‑lecie objawień fatimskich

Janusz Rosikoń

Hiacynta i Franciszek Marto

Hiacynta i Franciszek  Marto

13 maja 2017 r. – w 100. rocznicę pierwszego objawienia fatimskiego – miała miejsce kanonizacja dwójki portugalskich pastuszków: Franciszka i Hiacynty Marto

Było to wydarzenie historyczne, ponieważ wyniesiono na ołtarze najmłodszych wyznawców w dziejach Kościoła. Owszem, zdarzały się wcześniej przypadki ogłoszenia świętymi osób młodszych, ale byli to zawsze męczennicy, którzy stracili życie w czasach prześladowań wraz z innymi wyznawcami Jezusa. Tym razem kanonizowani zostali 11-letni chłopiec i 10-letnia dziewczynka, których nie zabito za wiarę, a którzy – jak stwierdziło osiemnastu teologów w swej opinii dla Kongregacji ds. Świętych – praktykowali trzy cnoty Boskie i cztery cnoty kardynalne w stopniu doskonałym.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

W pandemii wzrasta zainteresowanie ezoteryzmem

2021-09-27 14:13

[ TEMATY ]

okultyzm

Adobe.Stock

Podczas pandemii Covid-19 nastąpił ogromny wzrost zainteresowania ezoteryzmem i okultyzmem. W Stanach Zjednoczonych dziesięciokrotnie wzrosła w tym czasie liczba ludzi, którzy konsultowali się z wróżbitami. Ludzie boją się jutra, a nauka okazała się zawodna – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Jean-Christophe Thibaut, który od dwudziestu lat pełni posługę uwolnienia w diecezji Metz. Ostrzega on, że praktyki ezoteryczne to najczęstsza przyczyna demonicznych zniewoleń.

Francuski kapłan podkreśla, że gwałtowny rozwój okultyzmu był możliwy dzięki internetowi i sieciom społecznościowym, gdzie łatwo można znaleźć niezbędne instrukcje, bez potrzeby nawiązywania dodatkowych kontaktów. Ludzie nie zdają sobie jednak sprawy z grożących im niebezpieczeństw.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję