Reklama

Głos z Torunia

Króluj nam, Chryste

Grudziądzka parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Ojca Pio dołączyła do ponad 400 polskich parafii, które złożyły akt intronizacji i uznały Chrystusa za Króla królów i Pana panów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczysta Msza św., której przewodniczył bp Andrzej Suski, odbyła się 21 czerwca i stanowiła zwieńczenie długich przygotowań do aktu zawierzenia się w wymiarze osobistym, rodzinnym i społecznym. Od 6 lat członkowie parafialnej Wspólnoty dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa klęczą przed wizerunkiem Chrystusa Króla, trwają na modlitwie i adorują Najświętszy Sakrament. Mając za wzór służebnicę Bożą Rozalię Celakównę, w pokorze oddają się apostołowaniu dziełu Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Przygotowanie

Przez kilka miesięcy przed uroczystością na kolejne spotkania parafialnej Wspólnoty dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa zapraszano do modlitwy i adoracji różne stany i środowiska zawodowe. Modlili się: młodzież, rodziny, seniorzy, nauczyciele, przedstawiciele służby zdrowia, służb mundurowych, ludzie handlu, przemysłu, artyści. Wszyscy chcieli przygotować się do tego wyjątkowego dnia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Od pierwszego zamysłu intronizacyjne dzieło w parafii wspierały Ewa Nosiadek, krajowa animatorka Wspólnot dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa, i Jadwiga Suchorzyńska, animatorka diecezjalna.

Reklama

Szczególnym dopełnieniem przygotowań do aktu zawierzenia były przeprowadzone bezpośrednio przed uroczystością rekolekcje. Redemptorysta o. Andrzej Zając mądrymi słowami i znaczącymi przykładami budził naszą gotowość do przyjęcia Chrystusa jako Króla w życiu osobistym, rodzinnym i społecznym. Wizerunek Chrystusa Króla towarzyszył nam przez wszystkie dni rekolekcji, a w sposób szczególny wraz z modlitwą zawitał do naszych domów, gdy w dniu przygotowania do zawierzenia rodzin Chrystusowi całe rodziny w godzinie Apelu Jasnogórskiego wspólnie modliły się.

Świadectwo wiary

Uroczysta Eucharystia z udziałem Księdza Biskupa zgromadziła kapłanów, gości, Wspólnoty dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa i licznych parafian. W zastępstwie krajowej animatorki wspólnot zawitała Teresa Nowak, animatorka z archidiecezji częstochowskiej. Obecna na uroczystości była również animatorka z naszej diecezji oraz wspólnoty z parafii pw. św. Urszuli Ledóchowskiej z Częstochowy, pw. św. Tomasza Apostoła z Nowego Miasta Lubawskiego, a także wspólnoty toruńskie z parafii pw. Chrystusa Króla, pw. św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza oraz pw. św. Jakuba Apostoła.

Homilię, będącą podsumowaniem rekolekcyjnych nauk i naszych osobistych przeżyć, wygłosił o. Andrzej Zając CSsR, który przeprowadził uroczyste składanie aktów intronizacji Serca Jezusowego przez poszczególne delegacje. W pierwszej kolejności akt intronizacji złożył proboszcz ks. kan. Zbigniew Gański wraz z kapłanami posługującymi w parafii. W imieniu władz lokalnych akt złożyli prezydent Grudziądza Robert Malinowski, skarbnik starostwa powiatowego Grażyna Kalita i wójt gminy Grudziądz Andrzej Rodziewicz. W dalszej kolejności akty intronizacyjne złożyli: przedstawiciele i pracownicy grudziądzkich urzędów i instytucji, zamieszkujący na terenie parafii, przedstawiciele służb mundurowych, przedsiębiorstw i zakładów produkcyjnych, handlu oraz rolnicy, pszczelarze, sadownicy i ogrodnicy, pracownicy służby zdrowia, seniorzy, nauczyciele i wychowawcy z placówek oświatowych, działających na terenie parafii, młodzież, przedstawiciele rodzin i parafialnych wspólnot, stowarzyszeń i ruchów katolickich działających w naszej parafii. Jako ostatnia swoje poddanie Chrystusowi Królowi wypowiedziała parafialna Wspólnota dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zwieńczeniem złożonych aktów przez poszczególne delegacje było podpisanie ich i symboliczne pozostawienie przy wizerunku Chrystusa Króla biało-czerwonych róż.

Podczas uroczystości, wypowiadając słowa poddania się Chrystusowi Królowi, złożyliśmy świadectwo wiary, które jest zarazem naszym pragnieniem, byśmy w różnych obszarach życiowej aktywności starali się kierować nauką Chrystusa, Jego prawem miłości, sprawiedliwości i prawdy.

2017-07-12 14:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący Episkopatu spotkał się z przedstawicielami Ogólnopolskiego Dzieła Intronizacji Jezusa Chrystusa Króla

Działalność Dzieła Intronizacji Jezusa Chrystusa Króla, kwestia nadania Dziełu osobowości prawno-kościelnej oraz planowany w tym roku Kongres Chrystusa Króla i podkreślenie jedności Dzieła z Kościołem katolickim były głównymi tematami spotkania abp. Stanisława Gądeckiego Przewodniczącego Episkopatu z bp. Stanisławem Jamrozkiem, delegatem KEP ds. Ruchów, Grup, Wspólnot i Stowarzyszeń Intronizacji Jezusa Chrystusa oraz przedstawicielami Ogólnopolskiego Dzieła Intronizacji Jezusa Chrystusa Króla. Spotkanie miało miejsce w środę, 5 lutego w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

„Chcieliśmy ukazać działalność Ogólnopolskiego Dzieła Intronizacji Jezusa Chrystusa Króla i zadania, które sobie stawiamy oraz podkreślić jedność z Kościołem i z nauczaniem Kościoła” – powiedział bp Stanisław Jamrozek. W spotkaniu z przedstawicieli Dzieła z Przewodniczącym Episkopatu Polski uczestniczyli również ks. prof. Marek Chmielewski, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Teologów Duchowości i przewodniczący Polskiego Towarzystwa Mariologicznego oraz prof. Andrzej Flaga, przewodniczący Dzieła.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller: nie można oddzielać liturgii Słowa od liturgii eucharystycznej

2026-06-24 18:55

[ TEMATY ]

liturgia

Adobe Stock

„Nie można dowolnie dzielić uprawnień kapłańskich i zlecać ich podmiotom zewnętrznym w oparciu o kryteria funkcjonalne” - stwierdza w swoim komentarzu opublikowanym na portalu kath.net kard. Gerhard Müller.

Emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary nawiązuje do opublikowanego wczoraj komunikatu Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, przypominającego, że homilia jest integralną częścią Liturgii Słowa, a głoszenie jej jest wypełnianiem posługi nauczania (łac. munus docendi), powierzonej kapłanom i diakonom na mocy święceń. Dlatego też nie można zastąpić jej kazaniem, głoszonym przez osobę świecką.
CZYTAJ DALEJ

Ormiański biznesmen wznosi największy na świecie pomnik Jezusa

2026-06-25 13:23

[ TEMATY ]

pomnik

Karol Porwich/Niedziela

Ormiański biznesmen i polityk Gagik Tsarukyan zamierza pozostawić po sobie trwały ślad w historii kraju, budując najwyższy na świecie pomnik Jezusa Chrystusa. Monument o wysokości 101 metrów wznoszony jest na górze Hatis, około 25 kilometrów na wschód od Erywania i ma górować nad stolicą Armenii.

Tsarukyan, jeden z najbogatszych i najbardziej kontrowersyjnych ludzi w Armenii, w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika “The Guardian”, twierdzi, że projekt ma podkreślić chrześcijańskie dziedzictwo kraju. „Chrześcijaństwo stanie się nową marką Armenii” - przekonuje. Pomnik ma przewyższyć zarówno słynną statuę Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, jak i Statuę Wolności w Nowym Jorku.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję