Reklama

Niedziela Świdnicka

Diecezja wspiera akcję poszukiwania dawców szpiku

Niepokój rodziców o życie chorego Kubusia – trudno wyrazić w słowach. Podobnie jak grupa wolontariuszy mocno wierzą, że dzięki przeprowadzonej akcji znajdą dawcę komórek macierzystych dla ich dziecka. Chcemy zaprosić wszystkie osoby, które pragną pomóc, do zgłoszenia się jako potencjalni dawcy szpiku.
– Kto wie, może to twój szpik pomoże Kubie – apelują mama i tata Kuby do wszystkich, którzy mają dobre serca

W wałbrzyskim ratuszu w ostatnim dniu lipca odbyło się spotkanie rozpoczynające akcję szukania i rejestracji potencjalnych dawców szpiku dla chorych. Uczestniczyli w nim: prezydent miasta Roman Szełemej, w imieniu bp. Ignacego Deca bp Adam Bałabuch, radna Renata Wierzbicka oraz koordynatorka akcji z fundacji DKMS Katarzyna Baran. Tym razem pilnej pomocy potrzebuje 6-letni Kuba Ryczek z Boguszowa-Gorc, który był obecny na spotkaniu z rodzicami. To nie pierwsze takie przedsięwzięcie, do którego włączyła się diecezja świdnicka z biskupem ordynariuszem Ignacym Decem. Dzięki wcześniejszej akcji drugą szansę na życie otrzymała Karolinka Mars z Wałbrzycha, również obecna na spotkaniu, która po przeszczepie szpiku dochodzi bardzo szybko do zdrowia. Jej radość i entuzjazm, widoczny na każdym kroku, jest najlepszym przykładem, jak dzięki takim przedsięwzięciom można uratować komuś życie.

Dla takich chorych jedyną szansą – o czym trzeba szeroko mówić – jest bardzo często znalezienie niespokrewnionego dawcy, od którego pobrane komórki macierzyste są w stanie uratować choremu życie, jak Karolince i też wielu innym osobom po przeszczepach.

– Inicjatywy jak ta wpisują się w krąg działań, do których zobowiązuje nas chrześcijańskie przykazanie miłości do Boga i do drugiego człowieka – mówił bp Adam Bałabuch. – Do tego typu aktywności, żeby być dawcą szpiku, zachęcają też odpowiednie dokumenty Kościoła – dodał i zadeklarował, że przy pełnej akceptacji Biskupa Ordynariusza dla tych inicjatyw można i należy wykorzystywać ambony w ogłoszeniach, co zresztą następuje w wielu parafiach. – Mam nadzieję, że ta akcja przyniesie pozytywny skutek i znajdziemy dawcę dla Kubusia, o co będę się modlić i o co apeluję do wiernych diecezji, by uczestniczyli w tej i podobnych akcjach – podkreślił.

Reklama

Dla prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja, który z zawodu jest lekarzem, patronat nad akcją to wielkie zobowiązanie. On sam już bardzo dawno jest w rejestrze dawców szpiku. – W sytuacji, kiedy nie ma innego leku farmakologicznego, chemicznego – oddając komuś część swoich komórek, co ma miejsce bez najmniejszego uszczerbku naszego zdrowia, możemy komuś uratować życie – podkreślił prezydent. – A najlepszym przykładem jest tu obecna Karolinka, jak też dwoje innych dzieci z Wałbrzycha, którym dzięki identycznym akcjom poszukiwania dawców udało się uratować życie. Apeluję o wsparcie tej idei, trzeba o niej mówić, gdzie tylko można, ponieważ jest bardzo potrzebna, a znalezienie bliźniaka genetycznego bywa często ostatnią szansą dla chorego na powrót do pełni sił i zdrowia. Udział w tej akcji nas, dawców, naprawdę nic nas nie kosztuje poza chwilą jakiejś refleksji, którą musimy podjąć w naszym umyśle, i nic nie boli. Nic też nie grozi dawcy, a więc ta akcja ma w sobie tylko same pozytywy – dodał prezydent Szełemej.

Wolontariusze zmobilizowani przez Renatę Wierzbicką przeprowadzili akcję informacyjną i rejestracyjną kandydatów na dawców 5 i 6 sierpnia w Zamku Książ, w galerii Victoria w Pasażu Tesco i w dwóch parafiach w Boguszowie-Gorcach.

2017-08-16 13:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zasłużeni dla archidiecezji

Kard. Kazimierz Nycz wręczył medale św. Stanisława 22 osobom zaangażowanym w działania warszawskiego Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

„Autoportret Kościoła - Archidiecezja Łódzka”

2022-12-03 16:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Po niespełna miesięcznej przerwie w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi odbyła się kolejna sesja IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję