Reklama

Niedziela Sandomierska

Pójdź za Mną

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jezus słowami „Pójdź za Mną” zapraszał Apostołów do zostawienia wszystkiego, czym żyli i kroczenia za Nim. Tak wyglądało powoływanie uczniów 2 tys. lat temu. Ale teraz również Chrystus powołuje i wzywa do służby w Kościele i na rzecz ludu Bożego. Troska więc o powołania i pomoc w odczytywaniu głosu Chrystusa w sercach powoływanych jest bardzo ważna, o czym w ostatnich dniach zdecydowanie przypomniał bp Krzysztof Nitkiewicz. Skierował do wiernych za pośrednictwem kapłanów prośbę o zaangażowanie na rzecz powołań do kapłaństwa.

Biskup zachęcił kapłanów do szczególnej troski o powołania. Prosił o modlitwę i post w tej intencji. Polecił, aby w niedzielę 20 sierpnia we wszystkich świątyniach diecezji kapłani podczas kazań poruszali temat powołania do kapłaństwa z mocnym wezwaniem skierowanym do młodych, aby wstępowali do seminarium. Biskup zalecił również codzienne odmawianie w świątyniach specjalnej modlitwy ułożonej przez bł. ks. Michała Sopoćkę, której tekst zamieszczamy obok. Oczywiście dobrze byłoby, aby ta intencja i modlitwa towarzyszyła i naszej codziennej rozmowie z Bogiem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Powołanie do kapłaństwa, czyli poświęcenie się na wyłączną służbę Chrystusowi, aby stać się szafarzem Jego Miłości, jest jedną z dróg, jakie człowiek może podjąć w życiu. Jest jednak czymś wyjątkowym, dlatego konieczne jest objęcie tej sprawy szczególną uwagą. – Troska o rodzące się powołania kapłańskie jest naszą wspólną, chrześcijańską powinnością. Chrystus zaprasza nas wszystkich do modlitwy do Pana, aby posłał robotników na swoje żniwo (Mt 9,38; Łk 10,2). Zachęcamy zatem do modlitwy i postu, a także ukazywania na co dzień w naszych środowiskach pozytywnego obrazu powołania kapłańskiego. Każdy ma swoje powołanie: do bycia w związku, bycia samotnym, życia w kapłaństwie – każdy do czegoś innego. W rozeznaniu powołania trzeba się modlić i pytać. Warto mieć dobrych przyjaciół, kogoś, kto potrafi podzielić nasze troski i nam doradzić; prawdziwie szczerego człowieka, który popatrzy na nas z dystansu i może nam w tym pomóc i podpowiedzieć. Rozeznających głos Chrystusowego wezwania do posługi kapłańskiej zapraszamy do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu – podkreśla ks. Rafał Kułaga, rektor tej instytucji.

Ci, którzy furtę seminaryjną przekroczyli rok, dwa czy kilka lat temu, mówią: – Jeżeli czujesz, że możesz mieć powołanie, Seminarium Duchowne w Sandomierzu jest miejscem, gdzie możesz je wypełnić poprzez formację. Zostań kapłanem, bo tu jest twój dom i twoje miejsce. Może właśnie ciebie Chrystus powołuje do swojego kapłaństwa? Módl się wytrwale żeby zrozumieć Jego wolę. Zazwyczaj w tym czasie podejmujecie ważne życiowe wybory dotyczące dalszej nauki lub pracy. Duch Święty oświeca serca wiernych i mówi, czego Bóg od nas oczekuje. On wskazuje najlepszą drogę, która spełni wszystkie nasze oczekiwania – zaznaczają klerycy.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej seminarium: www.wsdsandomierz.pl . Rekrutacja prowadzona jest do 9 września. Wśród warunków przyjęcia do seminarium jest m.in. pozytywny wynik wstępnej rozmowy kwalifikacyjnej przeprowadzonej przez rektora WSD, zarejestrowanie się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II i zdanie egzaminu wstępnego w WSD w Sandomierzu.

Wyższe Seminarium Duchowne, ul. Żeromskiego 6, 27-600 Sandomierz, tel.: (15) 832-27-08.

2017-08-24 10:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pozostańmy wierni Bogu

Niedziela Ogólnopolska 2/2025, str. 22-24

[ TEMATY ]

wiara

kapłaństwo

powołanie

Grzegorz Gałązka

Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz opowiada o swoim powołaniu kapłańskim i o walce o wiarę w czasach reżimu komunistycznego.

Krzysztof Tadej: Jaki jest obecnie stan zdrowia Księdza Arcybiskupa? Abp Tadeusz Kondrusiewicz: Ludzie przyzwyczaili się widzieć mnie nie tylko przy ołtarzu, ale również na boisku i na rowerze. A tu nagle diagnoza: złośliwy rak skóry – czerniak. Oddałem się w ręce Boga. Niech będzie Jego wola. Dowierzam profesjonalizmowi lekarzy. Dziękuję za modlitwy. Jak na razie leczenie idzie pomyślnie. Nadal funkcjonuję i pełnię posługę biskupią. Do nikogo nie mam żalu. Ufam w Boże miłosierdzie i opiekę Matki Bożej.
CZYTAJ DALEJ

Pół miasta na spotkaniu z Leonem XIV

2026-06-21 10:21

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

Podczas sobotniej wizyty duszpasterskiej Leona XIV w Pawii i Sant’Angelo Lodigiano na spotkania z Papieżem przybyło łącznie około 15 tys. osób – wynika z informacji podanych przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Najwięcej – ok. 5 tys. osób – witało Ojca Świętego na ulicach tej drugiej miejscowości.

Leon XIV w sobotnie popołudnie udał się z wizytą duszpasterską do ok. 70-tysięcznej Pawii i 12-tys. Sant’Angelo Lodigiano. Podstawowym celem podróży było nawiedzenie w tej pierwszej miejscowości grobu duchowego ojca Papieża – św. Augustyna. Z kolei w Sant Angelo Lodigiano Papież nawiedził relikwie św. Franciszki Cabrini, pierwszej świętej amerykańskiej, opiekunki migrantów.
CZYTAJ DALEJ

Drużyna baseballowa traci mecz, ponieważ jej zawodnicy odmówili założenia koszulek wspierających LGBT

2026-06-22 08:15

[ TEMATY ]

LGBT

Adobe Stock

Mniej niż dziewięciu z 28 zawodników drużyny York Revolution w Pensylwanii zgodziło się wystąpić w tęczowych strojach. Klub przegrał mecz walkowerem i zamiast wesprzeć swoich zawodników, przekazał 10 000 dolarów organizacji LGBT.

Profesjonalna drużyna baseballowa York Revolution z Pensylwanii (Stany Zjednoczone) została zmuszona do przegrania meczu w czwartek 18 czerwca, po tym jak większość jej zawodników odmówiła założenia tęczowych koszulek zaplanowanych na „Noc Dumy”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję