Reklama

Niedziela Sandomierska

Festiwal Kultury Chrześcijańskiej cz. 4

Eutrapelia w Tarnobrzegu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kolejna nasza relacja z „Eutrapeliów” tym razem dotyczyć będzie szkół tarnobrzeskich. Jeśli w całym kraju jest taka młodzież, jaka jest tam – jest równocześnie przyszłość i duch w narodzie

Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Jana Pawła II

W murach szkoły członków kapituły Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia” powitał dyrektor Piotr Malik i wicedyrektor Dariusz Chorzępa, z którego inicjatywy uczniowie złożyli dziękczynienie Bogu za dar śp. ks. Michała Józefczyka w formie modlitewno-słowno-refleksyjnej. – Przybliżono nam biografię kapłana, jego drogę kapłańską, służbę Bogu i bliźnim, szczególnie tym z marginesu, peryferii, zapomnianym przez wszystkich. W przeprowadzonym wywiadzie usłyszeliśmy naukę ks. Michała, że przez Jezusa prowadzi jedyna droga do nieba – przez dobre uczynki, poprzez dawanie wiele, mając tak niewiele. Ten kapłan pozwolił się kochać Bogu i tą miłością dzielił się z najbliższymi, z przyjaciółmi, parafianami i współpracownikami, dla wszystkich mając dobre słowo, czuły gest i otwarte serce. Młodzież w prezentacji multimedialnej przedstawiła wszystkie dzieła, które powstały z inicjatywy ks. Michała oraz zarejestrowała świadectwa tych, którzy mieli styczność i możliwość bycia z nim w bliskich relacjach. Towarzysząca wspomnieniom refleksja, przeżywana w ciszy i w skupieniu, ozdobiona była poezją bp. Karola Wojtyły, ks. Jana Twardowskiego i pięknymi utworami wokalnymi. Według charyzmatycznego kapłana to właśnie młodzież tarnobrzeskich szkół katolickich, wiernie zachowująca w pamięci jego naukę i pracę oraz czyny wykonywane w pokorze i skromności, jest żywym testamentem pozostawionym przez niego. Dziewczęta i chłopcy swoim występem dali świadectwo wiary w Boga, miłości braterskiej i wierności Ewangelii w ślad za ks. Michałem, który swoim życiem głosił słowo Boże i był wiernym świadkiem Chrystusa – relacjonują członkowie kapituły. Na zakończenie wszyscy występujący z głębokim wzruszeniem złożyli biało-czerwone róże przed portretem kapłana. Podkreślały one smutek, pozostawiony po jego odejściu, a jednocześnie radość z narodzin dla nieba tak wyjątkowego człowieka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zespół Szkół nr 3 im gen. Władysława Sikorskiego

W ramach festiwalu w placówce otwarto wystawę pt. „Kocham cię, życie, nad życie”, przygotowaną przez klasę II a. W sali patrona symbolicznego otwarcia dokonali: dyrektor festiwalu Ewa Sęk, dyrektor szkoły Rafał Sawicki oraz wicedyrektor Wydziału Nauki i Wychowania Katolickiego Diecezji Sandomierskiej ks. Marcin Hanus. Następnie wszyscy obejrzeli wystawę, na której uczniowie zamieścili pochwałę życia ludzkiego w obrazkach. Wszyscy zwrócili uwagę na dzieci najmłodsze, poczęte i narodzone, które są pociechą dla rodziców i dają radość rodzinom. Ukazana też została młodość: niepowtarzalna, pełna wrażeń, emocji, wspólnego spędzania czasu z tymi, których kochamy, z którymi się dobrze czujemy. Przedstawiono również życie dorosłych – bardzo ważne i cenne, gdyż można wtedy w pełni żyć dla kogoś i z kimś, kogo się kocha i komu jest się potrzebnym. Z wystawy promieniowała również radość ze wspólnych chwil, z sukcesów drużynowych, często niepowtarzalnych, a może jedynych w życiu. Ostatni etap ekspozycji zawierał wizerunki świętych: o. Maksymiliana Marii Kolbego, Jana Pawła II, Matki Teresy z Kalkuty i Franciszka z Asyżu, którzy dziękowali Bogu swoim życiem za życie, nim się cieszyli i czerpali radość, zwłaszcza z niesienia pomocy bliźniemu, służąc potrzebującym. – Takie postacie powinny być stawiane za wzór do naśladowania młodemu pokoleniu w dzisiejszych czasach. Dziękujemy Wioletcie Wilk, która od 10 lat prowadzi uczniów tej szkoły festiwalową drogą, zarażając ich głęboką wiarą w Boga, skromnością i matczynym ciepłem, nie zrażając się piętrzącymi trudnościami – podkreślała Ewa Sęk.

Zespół Szkół nr 2 im. Bartosza Głowackiego

Społeczność szkoły wraz z rodzicami, dziadkami i liczną grupą dzieci z przedszkola zgromadziła się w kościele pw. św. Barbary w Tarnobrzegu. Wszystkich przybyłych na festiwalowe oratorium powitał proboszcz ks. Stanisław Bar. – W myśl hasła przewodniego tej edycji – „Idźcie i głoście”, tarnobrzeski „Rolnik”, poprzez wiodące słowa poezji, odpowiednio do treści dobrane i pięknie zaśpiewane pieśni przez Patrycję, Izabelę, Patrycję i Paulinę z akompaniamentem Michała i śpiew chóralny, poprowadził wszystkich przez prawdy wiary, niezbędne w życiu każdego chrześcijanina. Ukazał życie, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa, który obdarza człowieka Duchem Świętym, niekończącą się miłością i przed skruszonym grzesznikiem nie zamyka ramion swojego miłosierdzia. Uczniowie zwrócili uwagę na Maryję, Jej znaczącą rolę w życiu Kościoła i w dziele zbawienia człowieka, wyśpiewując chwałę Matce Bożej przez dziewczęcy duet z Ukrainy. Młodzież nie zapomniała również o jubileuszu 100-lecia objawień Maryi w Fatimie i przesłaniu wzywającym do modlitwy, pokuty i nawrócenia. Jednocześnie zwróciła się z prośbą o nieustanną opiekę i wsparcie w walce z przeciwnościami i złem, czyhającym na każdym kroku. Maryja uczy nas, abyśmy idąc przez życie, głosili chwałę Boga. W ślad za Nią podążał Jej wierny orędownik św. Jan Paweł II. Trzeba szukać miłości, by kochać i być kochanym, by nią żyć i nią się dzielić, a przez to być w pełni szczęśliwym – zaznaczają twórcy oratorium. Modlitewno-refleksyjne oratorium ubogacała prezentacja multimedialna, obrazująca oraz łącząca poszczególne myśli i sentencje.

Zespół Szkół im. ks. Stanisława Staszica

W małej sali teatralnej członkowie kapituły festiwalu przeżywali wspólnie z młodzieżą program poetycko-wokalny zatytułowany „Kocham cię, życie”. – Na scenie dziewczęta i chłopcy podzielili się z obecnymi swoimi przemyśleniami związanymi z wartością życia ludzkiego. Poezją i wybranymi wątkami z tekstów biblijnych, literackich, poetyckich oraz encykliki św. Jana Pawła II „Ewangelium vitae”, prezentacją multimedialną w tle ukazującą uśmiechnięte buzie dzieci i radosnych dorosłych oraz filmem o świadectwie życia Nicka Vujicica pochwalili życie jako piękny dar od Stwórcy, za który trzeba być wdzięcznym Bogu. Podążając w myśl nauki Świętego Papieża, młodzież przekazała nam, że życie jest dobrem pochodzącym od Boga, Jego obrazem i odbiciem. Jest spełnione, gdy człowiek odnajdzie sens istnienia. Jest też zadaniem, które otrzymuje każdy z nas, przychodząc na świat, a najważniejsze, by przeżyć je, kierując się miłością i dokonując dobrych wyborów – zaznaczają członkowie kapituły festiwalu. Interpretacja wierszy i zaśpiewane pieśni w wykonaniu Katarzyny, Wiktorii, Julii i Wiktorii wprawiły wszystkich w nostalgię i zasłuchanie. Słowa podziękowań od kapituły zostały skierowane do opiekunów: ks. Piotra Wilka i Elżbiety Iskry za kontynuację tradycji udziału szkoły w festiwalu. Ewa Sęk podziękowała dyrektor Teresie Żygule za dwudziestoletnią współpracę i coroczne spotkania.

2017-09-06 12:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wkrótce XIX Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek

Już po raz dziewiętnasty, od 17 do 20 stycznia, w Będzinie będzie można posłuchać najlepszych wykonań świątecznych pieśni. Odbędzie się tam Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika - największy w Polsce kolędowy przegląd. Na scenie będzińskiej Państwowej Szkoły Muzycznej wykonanych zostanie ponad 400 kolęd i pastorałek, które zaprezentuje 144 najlepszych zespołów wyłonionych w eliminacjach przeprowadzanych w grudniu w całej Polsce, a także na Ukrainie i Białorusi.

- Do eliminacji zgłosiło się ponad 1800 wykonawców – solistów, chórów i różnego typu zespołów. To ponad 20 tys. osób, więc konkurencja była naprawdę duża. Kolejny raz udowodniliśmy, że nasz Festiwal to największy amatorski przegląd muzyczny w Polsce – mówi Jarosław Ciszek, rzecznik prasowy Festiwalu.

- Choć liczby dają pewien obraz, jednak nie one są najważniejsze – zaznacza ks. Piotr Pilśniak, dyrektor Festiwalu. – Ten przegląd to wielka promocja młodych talentów, ale także popularyzowanie regionalnych tradycji – w zakresie śpiewów, strojów i obrzędowości. Przez obecność zespołów ze Wschodu to także wspaniała okazja do przypominania o polskich korzeniach mieszkańców byłych republik radzieckich – tłumaczy kapłan.

Festiwal to także fenomen zaufania i życzliwości - w całości realizowana siłami społecznymi impreza opiera się na pasji i zaangażowaniu młodzieży i dorosłych, dzięki którym przybywające do Będzina zespoły mówią o rodzinnej atmosferze. Blisko tysiąc osób może liczyć także na bezpłatny nocleg (w szkołach lub u rodzin) oraz ciepły posiłek.

Najlepszych wykonawców wybierze profesjonalne jury, w skład którego wchodzą eksperci branży muzycznej - prof. Marta Kierska-Witczak (Akademia Muzyczna we Wrocławiu), ks. dr Zenon Kołodziejczak (UKSW w Warszawie i Instytut Teologiczny w Łodzi) oraz dr Michał Sławecki (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie).

Całość konkursowych zmagań zakończy niezwykle barwny i widowiskowy Koncert Galowy, który odbędzie się w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na osiedlu Syberka 20 stycznia o godz. 16.00. Już po raz trzeci za jego oprawę artystyczną odpowiedzialny jest Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana.

Wstęp na wszystkie przesłuchania i koncert galowy jest wolny. Zapraszamy do Będzina wszystkich, którzy chcą posłuchać najpiękniejszych polskich kolęd, pastorałek i świątecznych piosenek pozwalających przedłużyć radość najbardziej rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia.

Patronat honorowy nad Festiwalem objął bp Grzegorz Kaszak, ordynariusz diecezji sosnowieckiej.

Szczegóły i harmonogramy przesłuchań dostępne są na stronie www.ofkip.pl.

CZYTAJ DALEJ

Papież do zakonnic klauzurowych: nostalgia nie działa

2024-04-18 13:47

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek złożył hołd katolickim zakonnicom, które żyją w klasztorach klauzurowych, odizolowane od świata. Przyjmując dziś na audiencji w Watykanie grupę karmelitanek bosych w czwartek powiedział, że ich wybór życia nie jest "ucieczką w modlitwę oderwaną od rzeczywistości", ale odważną ścieżką miłości. Jednocześnie ostrzegł zakonnice przed reformami o nostalgicznym wydźwięku.

Franciszek przyjął w czwartek na audiencji w Watykanie delegację około 60 karmelitanek bosych. Zakon powstał w 1562 r. w wyniku reformy zakonu karmelitańskiego przez św. Teresę z Ávili i św. Jana od Krzyża. Zakonnice pracują obecnie nad rewizją konstytucji zakonu. Papież odniósł się do tego w swoim przemówieniu. "Rewizja konstytucji oznacza właśnie to: zebranie pamięci o przeszłości zamiast negowania jej, aby móc patrzeć w przyszłość. W rzeczywistości, drogie siostry, uczycie mnie, że powołanie kontemplacyjne nie prowadzi nas do zachowania starych popiołów, ale do podsycania ognia, który płonie w coraz to nowy sposób i może dać ciepło Kościołowi i światu" - powiedział Franciszek. Przypomniał, że pamięć o historii zakonu i o wszystkim, co konstytucje zgromadziły przez lata, jest "bogactwem, które musi pozostać otwarte na natchnienia Ducha Świętego, na nieustanną nowość Ewangelii, na znaki, które Pan daje nam poprzez życie i ludzkie wyzwania. Jest to ważne dla wszystkich instytutów życia konsekrowanego".

CZYTAJ DALEJ

Caritas optuje na rzecz nowego partnerstwa między Europą i Afryką

2024-04-18 18:55

[ TEMATY ]

Caritas

Europa

Afryka

Caritas

Przewodniczący Caritas Europa ks. Michael Landau i przewodniczący Caritas Afryka ks. Pierre Cibambo wezwali do zacieśnienia stosunków i współpracy na równych zasadach między Europą a Afryką. W wywiadzie dla austriackiej agencji katolickiej obaj poruszyli takie kwestie, jak migracja, stosunki gospodarcze, wojny i konflikty w Afryce oraz ich przyczyny, a także problemy wewnętrzne w Afryce.

Jednocześnie obaj przewodniczący podkreślili, że Afryka nie jest kontynentem w potrzebie i ubóstwie. Afryka, to również bardzo zróżnicowany, rozwijający się kontynent, który stoi wobec różnych możliwości. Tym, czego najbardziej potrzebuje, jest międzynarodowa sprawiedliwość i solidarność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję