Reklama

10 lat biblioteki im. Jana Pawła II w Legnicy

Niedziela legnicka 12/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Początki biblioteki seminaryjnej są ściśle związane z erygowaniem przez biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej. Wydarzenie to miało miejsce 25 marca 1993 r. Z chwilą powstania Wyższego Seminarium Duchownego rozpoczęto również organizowanie biblioteki. Początkowo mieściła się ona na parterze Seminarium Duchownego, zajmując pięć pomieszczeń o łącznej powierzchni 74 m2. Dzięki decyzji Biskupa Legnickiego od samego początku istnienia Seminarium zaczęto przygotowywać docelowy budynek z przeznaczeniem na bibliotekę. Proces adaptacyjny nowego budynku był prowadzony między innymi przy pomocy środków finansowych przekazanych w darze przez poszczególne samorządy gminne trzech ówczesnych województw: legnickiego, jeleniogórskiego i wałbrzyskiego, wchodzących w skład diecezji legnickiej. Do nowego budynku biblioteka została przeniesiona we wrześniu 1997 r.
Pierwszą osobą odpowiedzialną za bibliotekę był rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy - ks. dr Stefan Regmunt. Dzięki jego staraniom stosunkowo szybko zebrano podstawowy księgozbiór teologiczno-filozoficzny oraz humanistyczny, wokół którego zaczęto organizować teologiczne życie akademickie w nowo powstałej diecezji legnickiej. Swój szczególny wkład w rozwój biblioteki wniósł pierwszy jej dyrektor ks. dr Stanisław Araszczuk - ówczesny wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy, z którym współpracowały panie: mgr Agata Tokarz i Margareta Adamczak. Pracowały one od 1993 do 1996 r. 3 lutego 1997 r. dyrektorem biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego został ks. dr Bogusław Drożdż. W tym czasie pracę w bibliotece podjęły panie: Ligia Chrust i Monika Łukaszów (od września 1996 do czerwca 1999), a następnie panie: Łucja Daniluk, Anna Lichota i Małgorzata Wilczyńska (od października 1999). Biblioteka powstała na bazie księgozbioru zebranego od darczyńców, przede wszystkim od księży diecezji legnickiej oraz archidiecezji wrocławskiej, przy ogromnym wsparciu biblioteki Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Pokaźny zbiór blisko dwóch tysięcy książek sprowadzony został z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Znaczną część pozycji biblioteka otrzymała od bp. Tadeusza Rybaka oraz bp. Stefana Regmunta. W grudniu 1997 r. na mocy testamentu cenny księgozbiór, w liczbie 6 672 pozycji, przekazał bibliotece ks. kan. Bolesław Wasil, proboszcz Ciechanowic. Duży wkład w pomnażanie księgozbioru miały także osoby świeckie, zwłaszcza ludzie nauki Dolnego Śląska.
Mimo trudności lokalowych i personalnych księgozbiór od samego początku udostępniany był studentom. W roku 1995 liczył on ok. 35 000 woluminów z zakresu teologii, filozofii i nauk humanistycznych, reprezentowanych zwłaszcza przez historię oraz nauki psychologiczno-społeczne. W roku 1995 biblioteka stała się członkiem Federacji Bibliotek Kościelnych FIDES. Organizacja ta została erygowana przez Konferencję Episkopatu Polski na sesji plenarnej w Warszawie 18 marca 1995 r. Kolejnym ważnym krokiem w kierunku rozwoju biblioteki było zakupienie w Bibliotece Narodowej w Warszawie programu MAK, przy pomocy którego katalogowane są książki i czasopisma. Zakupiono także komputer PC 486, spełniający rolę serwera oraz oprogramowanie niezbędne do uruchomienia wewnętrznej sieci komputerowej.
We wrześniu 1996 r. rozpoczęto komputerowe katalogowanie książek. Już w październiku 1997 r. skatalogowanych było 10 227 pozycji. W tym czasie biblioteka liczyła ok. 40 000 woluminów: starodruków, druków zwartych i dzieł zbiorowych. W roku akademickim 1996/1997 biblioteka prenumerowała 46 tytułów czasopism, z czego 10 tytułów stanowiły czasopisma zagraniczne. Również w tym roku akademickim zakupiono ponad 1 000 nowych pozycji książkowych. Z biblioteki korzystały wówczas systematycznie 392 osoby, a 1 583 osoby korzystały z czasopism i książek.
Wyjątkowym momentem w historii biblioteki było nadanie jej imienia Jana Pawła II i poświęcenie przez biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka nowych pomieszczeń bibliotecznych oraz odsłonięcie tablicy upamiętniającej to wydarzenie. Miało ono miejsce 2 czerwca 1998 r., w pierwszą rocznicę nawiedzenia diecezji legnickiej przez Ojca Świętego Jana Pawła II. W tym czasie ogólna liczba książek wynosiła 46 568, w tym 7 320 książek obcojęzycznych (wydanych po 1945 r.) i 6 473 książek wydanych do 1945 r. Biblioteka w tym czasie posiadała 11 starodruków (książek wydanych przed rokiem 1800), a liczba dubletów wyniosła 4 450. Do dnia wspomnianej uroczystości skatalogowano 14 581 książek, a w bazie głównej znajdowało się 9 869 dokumentów. W porównaniu z latami poprzednimi wzrosła także liczba czasopism bieżących i wyniosła ona 90 tytułów. Liczba woluminów czasopism oprawionych na dzień 2 czerwca wynosiła 577, a liczba dubletów czasopism 1 579. Nadmieńmy, że prace biblioteczne wspomagała już wtedy w pełni działająca wewnętrzna sieć komputerowa.
Od początku marca 2003 r. biblioteka udostępnia łącznie 38 067 egzemplarzy skatalogowanych książek dla 773 zapisanych już czytelników. Ogólna liczba czasopism wynosi 360 tytułów, z których 45 stanowią czasopisma obcojęzyczne. Biblioteka prowadzi prenumeratę 76 czasopism. Pozostałe pozycje czasopiśmiennicze uzupełniane są ze zbiorów darczyńców. Wiele czasopism otrzymujemy także w ramach tzw. wymiany bibliotecznej. Liczba starodruków znacznie wzrosła i wynosi 715.
Podczas swojej krótkiej historii Bibliotekę im. Jana Pawła II odwiedziło wielu znamienitych gości, którzy upamiętnili swoją wizytę wpisem do Kroniki Biblioteki. Byli to m. in.: nuncjusz Stolicy Apostolskiej w Polsce - abp Józef Kowalczyk, bp Jan Chrapek, bp Stanisław Napierała, bp Kazimierz Romaniuk, bp Jan Śrutwa, senator Rzeczypospolitej Polskiej Dorota Czudowska, wojewoda legnicki Wiesław Sagan, s. Zofia Zdybicka, Włodzimierz Fijałkowski, Wanda Ossowska.
Obecnie biblioteka zajmuje cztery kondygnacje w przystosowanym do tego budynku, łączącym się z gmachem seminaryjnym. Posiada ona jednak osobne wejście do swoich użytkowych pomieszczeń. Na parterze Biblioteki znajduje się hol główny, z którego wchodzi się do pomieszczenia z katalogami. Naprzeciwko tego pomieszczenia znajduje się wypożyczalnia wraz z szatnią. Również na parterze mieści się sekretariat Biblioteki i toaleta dla niepełnosprawnych. W holu stoją cztery meblowe gabloty, w których prezentowane są przede wszystkim wystawy tematyczne. Przygotowano m.in. wystawy poświęcone: Papieżowi Janowi Pawłowi II, Stefanowi Kardynałowi Wyszyńskiemu, bł. Ojcu Pio. Nawiązywano także do przeżywanych przez diecezję legnicką uroczystości: 760. rocznicy bitwy pod Legnicą, Diecezjalnego Kongresu Osób Niepełnosprawnych, rocznicy powstania Diecezji Legnickiej.
Pierwsze piętro zajmują dwie czytelnie: książek i czasopism oraz biuro dyrektora. Czytelnie dysponują 25 miejscami przeznaczonymi dla czytelników. Powierzchnię drugiego i trzeciego piętra zajmują: magazyny główny i pomocniczy książek udostępnianych czytelnikom, magazyn czasopism, magazyn książek starych i obcojęzycznych oraz magazyn dubletów.
Biblioteka seminaryjna otwarta jest dla wszystkich studentów, pracowników nauki i nauczycieli. Współpracuje z wieloma instytucjami kościelnymi i państwowymi. Od 4 maja 1998 r. jest obecna w sieci internetowej. Obecny adres strony jest następujący: http://www. biblioteka. legnica. opoka. org. pl. Na tej stronie można również przeglądać aktualną bazę biblioteczną. Ewentualną korespondencję można kierować pod adresem: biblioteka-legnica@legnica.opoka.org.pl.
10-lecie Seminarium Duchownego jest okazją, aby na łamach Niedzieli podziękować wszystkim Dobrodziejom, którzy swoją troską o pomnażanie bibliotecznego księgozbioru aktywnie przyczyniają się do religijnego i kulturalnego wzrostu mieszkańców diecezji legnickiej. Szczegółową listę Ofiarodawców książek i czasopism opublikujemy w kolejnym numerze tygodnika.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty – kapłaństwo i małżeństwo

2024-04-28 18:43

[ TEMATY ]

Bp Krzysztof Włodarczyk

Marcin Jarzembowski

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

- Szatan atakuje dziś fundamenty - kapłaństwo i małżeństwo. Bo wie, że jeżeli uda mu się zachwiać fundamentami społeczeństwa, to zachwieje całym narodem. My róbmy swoje i nie dajmy się ogłupić - mówił bp Krzysztof Włodarczyk.

Ordynariusz zainaugurował obchody roku jubileuszowego 100-lecia bydgoskiej parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy na Szwederowie. - Została ona erygowana 1 maja 1924 r. przez kard. Edmunda Dalbora. Niektórzy powiedzą, był to piękny czas. Nie było telefonów komórkowych, telewizji, Internetu, żyło się spokojniej, romantycznie, piękna idylla. Czy na pewno? Nie do końca - mówił bp Włodarczyk, zachęcając, by wejść w głąb historii i zobaczyć, czym żyli przodkowie.

CZYTAJ DALEJ

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

2024-04-29 17:49

[ TEMATY ]

episkopat

Francja

Episkopat Flickr

Biskupi siedmiu francuskich diecezji należących do metropolii Reims rozpoczęli dziś pięciodniową pieszą pielgrzymkę w intencji powołań. Każdy z nich przemierzy terytorium własnej diecezji. W sobotę wszyscy spotkają się w Reims na metropolitalnym dniu powołań.

Biskupi wyszli z różnych miejsc. Abp Éric de Moulins-Beaufort, który jest metropolitą Reims a zarazem przewodniczącym Episkopatu Francji, rozpoczął pielgrzymowanie na granicy z Belgią. Po drodze zatrzyma się u klarysek i karmelitanek, a także w sanktuarium maryjnym w Neuvizy. Liczy, że na trasie pielgrzymki dołączą do niego wierni z poszczególnych parafii. W ten sposób pielgrzymka będzie też okazją dla biskupów, aby spotkać się z mieszkańcami ich diecezji - tłumaczy Bénédicte Cousin, rzecznik archidiecezji Reims. Jednakże głównym celem tej bezprecedensowej inicjatywy jest uwrażliwienie wszystkich wiernych na modlitwę o nowych kapłanów.

CZYTAJ DALEJ

Papież do kanosjanów i gabrielistów: kapituła generalna to moment łaski

2024-04-29 20:12

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek przyjął na audiencji przedstawicieli dwóch zgromadzeń zakonnych kanosjanów i gabrielistów przy okazji przeżywanych przez nich kapituł generalnych. Jak podkreślił, spotkanie braci z całego zgromadzenia jest wydarzeniem synodalnym, fundamentalnym dla każdego zakonu, i stanowi moment łaski.

„Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość spotykają się na kapitule przez wspominanie, ewaluację i pójście naprzód w rozwoju zgromadzenia” - mówił Franciszek. Wyjaśniał następnie, że harmonia między różnorodnością jest owocem Ducha Świętego, mistrza harmonii. „Jednolitość czy to w instytucie zakonnym, czy w diecezji, czy też w grupie świeckich zabija. Różnorodność w harmonii sprawia, że wzrastamy” - zaznaczył Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję