Reklama

Niedziela w Warszawie

Rycerze w szkole Maryi

Dwudniowe sympozjum mariologiczne oraz uroczysta Msza św., odprawiona w przeddzień 100. rocznicy założenia Rycerstwa Niepokalanej zwieńczyły obchody roku jubileuszowego w Niepokalanowie

Niedziela warszawska 43/2017, str. 1

[ TEMATY ]

Rycerstwo Niepokalanej

Łukasz Krzysztofka

Mszy św. w 100. rocznicę powstania Rycerstwa Niepokalanej przewodniczył abp senior Józef Michalik

Mszy św. w 100. rocznicę powstania Rycerstwa Niepokalanej przewodniczył abp senior Józef Michalik

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Eucharystii w niepokalanowskiej bazylice przewodniczył abp Józef Michalik, arcybiskup senior archidiecezji przemyskiej i wieloletni przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Ksiądz Arcybiskup podkreślił, że katolicyzm nie jest i nie może być dodatkiem do polskości, ponieważ – skoro jesteśmy narodem ochrzczonym w ponad 90 proc., to katolicyzm należy do istoty naszego narodu. Odnosząc się do Rycerstwa Niepokalanej, podkreślił, że jest ono solidną, bezpieczną i sprawdzoną szkołą ludzi wiary, w której główną nauczycielką jest Niepokalana. – W ojczyźnie naszej trwa walka o władzę nad duszami, o sumienie każdego z nas – mówił abp Michalik.

Rycerstwo Niepokalanej od 100 lat formuje świeckich wiernych w duchu całkowitego oddania się pod opiekę Niepokalanej, modlitwy w intencji Kościoła oraz ojczyzny. Jubileusz był więc okazją odniesienia się do współczesnych problemów, z jakimi zmaga się Polska. – Na naszych oczach dokonuje się w Polsce potrzebna, trudna, ale tylko częściowa walka z korupcją, jakiej dopuszczano się w dziesiątkach ostatnich lat. Wystarczyło mocniej zastosować prawo, a znalazły się pieniądze na pomoc rodzinom – mówił abp Michalik.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jego zdaniem w Polsce potrzebne jest odrodzenie moralne wszędzie tam, gdzie naruszane jest prawo Boże. Wskazał na potrzebę pełnej ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci, a także szacunek do niedzieli, jako dnia Bożego, troskę o majątek narodowy. Były przewodniczący KEP mówił, że również dziś w Polsce trwa atak na podstawowe prawa Boże, Dekalog i prawa natury. – Ideologowie chcą unicestwić rodzinę i przekreślić małżeństwo, jako związek mężczyzny i kobiety. Widzimy, jak międzynarodowe organizacje promują wymyśloną, szkodliwą ideologię gender z pogardą dla tożsamości mężczyzny i kobiety, dla płodności i wierności małżeńskiej. Straszną rzeź niewinnych dzieci, zaledwie poczętych w łonie matki, światowe organizacje uważają za postęp i próbują narzucić prawo poszczególnym państwom i narodom – podkreślił abp Michalik.

Z okazji 100-lecia Rycerstwa Niepokalanej w niepokalanowskiej bazylice było wielu członków ruchu. Mszę św. koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów diecezjalnych i zakonnych oraz bp Błażej Kruszyłowicz, biskup senior archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

2017-10-18 14:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nadają na tej samej fali. Diecezjalne spotkanie Rycerstwa Niepokalanej

[ TEMATY ]

Rycerstwo Niepokalanej

Niepokalana

koronawirus

Cudowny Medalik

Rycerstwo Niepokalanej

Modlitwa rycerzy po dłuższej przerwie.

Modlitwa rycerzy po dłuższej przerwie.

– Ten medalik dla Rycerstwa Niepokalanej ma szczególne znaczenie: jest on znakiem przynależności do rycerstwa, a tym samym wyraża oddanie i zawierzenie Niepokalanej tego, kto go nosi. Jest też drogowskazem prawdziwej i właściwej pobożności maryjnej, której ostatecznym źródłem i celem jest Jezus Chrystus. Medalik jest dla nas znakiem tego, że jesteśmy członkami Rycerstwa Niepokalanej, ale także oznacza się oddanie Maryi – mówił diecezjalny asystent MI o. Arkadiusz Bąk OFMConv w konferencji wygłoszonej do ponad 100 członków wspólnoty z całej diecezji bielsko-żywieckiej. Po przerwie, spowodowanej epidemią koronawirusa, w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Świnnej odbyło się diecezjalne spotkanie Rycerstwa Niepokalanej.

Ojciec Arkadiusz Bąk OFMConv nawiązywał do cudownego medalika. – To znak naszego oddania. Nie wystarczy się szczycić tylko tym, że zewnętrznie nosimy znak. Wiemy, że możemy go nosić, ale wewnętrznie możemy nie należeć do Maryi. Niech to nas nie zwalnia z odpowiedzialności codziennego oddawania się Jej – podkreślał.
CZYTAJ DALEJ

TSUE narzuca możliwość zmiany płci metrykalnej na żądanie, powołując się na RODO

2025-03-21 14:36

[ TEMATY ]

TSUE

zmiana płci

Adobe Stock

Obywatelka Iranu, która uzyskała azyl na Węgrzech, zażądała zmiany w rejestrze płci żeńskiej na męską, wskazując, że jest osobą transseksualną. Jej wniosek został odrzucony ze względu na brak chirurgicznej zmiany płci. Węgierski sąd orzekający w sprawie skierował pytanie do Trybunału Sprawiedliwości UE, czy RODO wymaga sprostowania danych o płci metrykalnej zgodnie z życzeniem osoby, której te dane dotyczą. TSUE odpowiedział twierdząco, wskazując, że organ krajowy może zażądać jakichś dowodów potwierdzających zaburzenia tożsamości płciowej, ale nie może to być wymóg operacji chirurgicznej upodobniającej fizycznie do wyglądu płci deklarowanej.

Skutki wyroku TSUE wykraczają poza zasady rejestrowania azylantów i uchodźców i obejmują generalnie wszelkie rejestry publiczne. Można mówić o wykreowaniu „prawa do zmiany płci metrykalnej” bez operacji chirurgicznej w całej UE.
CZYTAJ DALEJ

Czy dobrze wybraliśmy priorytety?

2025-03-21 21:46

[ TEMATY ]

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Dziś mniej o polityce, natomiast więcej o życiu publicznym. Przeczytałem artykuł „Z braku rodzi się lepsze…”, opublikowany na łamach portalu Niedziela z okazji rocznicy śmierci ks. Piotra Pawlukiewicza: Zobacz

Jak pewnie wielu młodych ludzi byłem przez lata „fanem” ks. Pawlukiewicza i jego nauki. Z kilku powodów, ale tymi podstawowymi to była celność tego, co mówił, a trafiało w pytania, które pojawiały się w mojej głowie i sercu, ale jednocześnie trwałość, silna wiara i nieuleganie „prądom”. Bez wymieniania nazwisk powiem, że kapłanów łączących popularność, a więc umiejętność mówienia do młodych tak, żeby słuchali, a jednocześnie nie popadających w pychę i ulegających temu światu jest dziś niewielu. On był jednym z nich.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję