Dzień Tradycji Katolickiej już po raz trzeci odbył się w Hajnówce 14 października. Jak co roku miał on określoną formułę, którą rozpoczynała uroczysta Msza św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, tzw. trydencka, którą odprawił o. Cuthbert Brogan, opat benedyktyński z Farnborough w Anglii. Funkcję diakona pełnił ks. Rafał Pokrywiński, a subdiakona ks. Patricius Naboub z Indonezji
Chorał gregoriański podczas Mszy św. śpiewała schola Vox iucunda z Lublina, stamtąd też przyjechali ministranci. Ponieważ była to sobota, wybrano formularz mszalny o Najświętszej Maryi Pannie „Salve, sancta parens”, o. Brogan rozpoczął kazanie słynnym zdaniem św. Bernarda, że o Maryi nigdy dosyć („de Maria numquam satis”) i następnie mówił o syryjskich hymnach sławiących Maryję. Przywołał łacińską grę słowną „Eva – Ave”. Tak jak Ewa stała się przyczyną smutku dla całego rodzaju ludzkiego poprzez grzech pierworodny, tak Maryja, powitana przez Anioła „Ave”, odwróciła ten smutek i przemieniła go w radość („Ave” powstaje w wyniku przeczytania od tyłu „Eva”).
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Po Mszy św. wszyscy udali się na sesję naukową, w czasie której wysłuchali prelekcji prof. Beaty Bodzioch pt. „Śpiewy w języku polskim – dzieje ich miejsca w liturgii rzymskiej” oraz dr. Pawła Milcarka „Cisza w liturgii”. Oba wykłady były na bardzo wysokim poziomie, łącząc wiedzę historyczną z refleksją filozoficzno-teologiczną. Następnie po krótkiej przerwie był przewidziany jeszcze jeden wykład, a raczej świadectwo „Teologiczna refleksja o muzyce sakralnej”, w którym prelegent wskazywał na wielką rolę muzyki w kształtowaniu ludzkiego ducha oraz na uprzywilejowany rodzaj muzyki liturgicznej, którym jest chorał gregoriański. Ponieważ dużą część uczestników stanowiły osoby zajmujące się muzyką, można było wysłuchać występu dwóch podmiotów muzycznych – scholi sióstr klarysek z Hajnówki, która zaśpiewała dwa hymny z dawnego oficjum brewiarzowego, oraz połączonych chórów Tercja SDK ze Świdnika i chóru gminy Kurów pod dyrekcją Bogdana Lipińskiego.
Dzień Tradycji został zwieńczony uroczystymi tradycyjnymi Nieszporami maryjnymi, którym przewodniczył opat Brogan, połączonymi z wystawieniem Najświętszego Sakramentu. Dni Tradycji w Hajnówce z roku na rok przyciągają coraz więcej uczestników, którzy w tym roku pochodzili z wielu diecezji i archidiecezji polskich: drohiczyńskiej, lubelskiej, białostockiej, siedleckiej, warszawskiej, sandomierskiej i ełckiej. Wielką rolę odgrywają również gościnność sióstr klarysek i ich wielka miłość do Tradycji Kościoła. Niezmiennie od początku tej inicjatywy organizatorem są osoby z lubelskiego środowiska Tradycji, które dobierają prelegentów, wykonują śpiewy podczas Mszy św. oraz zapewniają służbę liturgiczną. Dni Tradycji wypełniają w ten sposób ewangeliczne „nova et vetera”, co ma ogromne znaczenie szczególnie dla ludzi młodych, stanowiących znaczną część uczestników, a którzy nie mogą dalej sięgnąć pamięcią w przeszłość. Całość jest zaś przeniknięta duchem ogromnej miłości i szacunku do Najświętszego Sakramentu Ołtarza.