Reklama

Z życia diecezji

W dniach 28 lutego - 2 marca we Wrzosowie nieopodal Radomia odbyło się zebranie Ogólnopolskiej Sesji Zarządów Diecezjalnych Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, połączone z świętowaniem 10-lecia reaktywowania KSM diecezji radomskiej, w którym uczestniczyli przedstawieciele Zarządu KSM naszej diecezji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Wyróżnienie dla zarządu

W czasie spotkania, w którym z ramienia Episkopatu Polski wziął udział bp Henryk Tomasik z Siedlec, dyskutowano o bieżącej działalności KSM, przedstawiono postęp prac nad konspektami do materiałów formacyjnych oraz program KS "Civitas Christiana" pod hasłem: "Nim zaczniesz szukać pracy". Konferencję pt. "Biblijne inspiracje apostolskiego zaangażowania młodzieży w przemianę współczesnego świata" wygłosił ks. dr Zbigniew Niemirski.
1 marca uczestnicy sesji wzięli udział w uroczystej Mszy św. z okazji 10-lecia reaktywowania KSM diecezji radomskiej, którą koncelebrowali bp Edward Materski i bp Stefan Siczek. Apel Jasnogórski i rozważanie wieczorne poprowadził biskup radomski Zygmunt Zimowski. Zaraz po Eucharystii odbył się bal karnawałowy, podczas którego wręczano podziękowania za zasługi dla Stowarzyszenia poszczególnym zarządom diecezjalnym. Wyróżnionym został także KSM naszej diecezji, reprezentowany przez asystenta diecezjalnego ks. Zbigniewa Kucharskiego, prezesa Marcina Szczęsnego, członka delegata Katarzynę Zimnicką, członka zarządu Małgorzatę Ajszpur i przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Zbigniewa Guszpita.

Zbigniew Guszpit

Referat powołaniowy

Zapraszamy na kolejne spotkanie rekolekcyjne organizowane dla młodzieży męskiej pt. "Dekalog IV", które odbędzie się w domu rekolekcyjnym przy Diecezjalnym Seminarium Duchownym w Gościkowie-Paradyżu w następujących terminach: 21-23 marca i 4-6 kwietnia.
Program rekolekcji jest adresowany do uczniów szkół średnich. Początek spotkania w piątek o godz. 17.00, zakończenie w niedzielę ok. godz. 14.00. Koszt udziału - 20 zł.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zapraszamy też na spotkania rekolekcyjne dla chłopców z klas maturalnych lub starszych, stających przed decyzją wyboru drogi życiowej, które odbędą się w terminach: 11-12 kwietnia i 30 maja - 1 czerwca.
Początek spotkania w piątek o godz. 17.00, zakończenie w niedzielę ok. godz. 14.00. Koszt udziału - 20 zł.

Reklama

Zapraszamy w niedzielę, 11 maja, na doroczną pielgrzymkę Przyjaciół Paradyża do Seminarium. Rozpocznie się ona o godz. 10.00 w kościele seminaryjnym. W programie przewidziano m.in. Msze św., spotkanie z wychowawcami i alumnami oraz wspólny posiłek.
Zgłoszenia na rekolekcje można kierować do końca kwietnia pod adresem:

Referat Powołaniowy
Gościkowo 3, 66-200 Świebodzin
tel. (0-95) 741-37-09 lub (0-68) 381-10-21 w. 29, lub (0-601) 39-02-10

Ks. Paweł Bryk, dyrektor domu rekolekcyjno-powołaniowego

Zaproszenia

24 marca w ramach Głogowskiego Konwersatorium Humanistycznego wykład pt. "Ufać albo nie ufać. O sile i słabości więzi międzyludzkich" wygłosi dr Mariusz Kwiatkowski (Instytut Socjologii UZ). Wykład rozpocznie się o godz. 18.00 w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Głogowie.

Klub Inteligencji Katolickiej w Zielonej Górze zaprasza 25 marca na wykład ks. Zbigniewa Cieszkowskiego pt. "Jan Paweł II jako biskup Rzymu - o Europie". Rozpoczęcie spotkania o godz. 19.00 w salce przy parafii pw. Ducha Świętego.

Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp. zaprasza 27 marca o godz. 18.00 na wykład Małgorzaty Pytlak pt. "Ciekawe miejsca w Gorzowie - miasto w badaniach archeologicznych".

W dniach 28-30 marca odbędą się w Rokitnie rekolekcje dla wszystkich posługujących w Poradnictwie Rodzinnym.

Rekolekcje dla małżonków i rodzin

Ruch Domowy Kościół organizuje rekolekcje tematyczne "Eucharystia i małżeństwo". Odbędą się one w domu rekolekcyjnym w Łagowie Lub. w dniach 28-30 marca, a poprowadzi je o. Piotr Kwiecień CM. Na rekolekcje mogą zgłaszać się także małżeństwa nienależące do Domowego Kościoła. Zgoszenia przyjmują: Zofia i Władysław Sadeccy, tel. (0-68) 453-50-35.
Wakacyjne rekolekcje dla rodzin w ramach Ruchu Domowy Kościół odbędą się w następujących terminach:

TYLMANOWA
27 czerwca - 13 lipca: drugi stopień
15-31 lipca: drugi stopień
1-17 sierpnia: pierwszy stopień

ROKITNO
12-26 lipca: pierwszy stopień

DUNINOWO k. Ustki
1-8 sierpnia: rekolekcje ewangelizacyjne
9- 16 sierpnia: rekolekcje ewangelizacyjne
17-31 sierpnia: pierwszy stopień

Żagań

28 lutego w Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Banacha w Żaganiu odbył się szkolny etap VII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, zorganizowany przez Ośrodek Młodych Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana". 30 uczniów przygotowywało się do konkursu przeprowadzonego przez katechetkę s. Ewę Kleps ze Zgromadzenia Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa, czytając Pięcioksiąg Mojżesza, tj. Księgę Rodzaju, Wyjścia, Kapłańską, Liczb i Powtórzonego Prawa. Już po raz piąty uczniowie Liceum w Żaganiu sprawdzali w ten sposób swoje wiadomości. Celem konkursu jest pogłębienie wiedzy biblijnej przez młodzież. Do etapu diecezjalnego zakwalifikowały się: Dominika Maziarz (klasa IV), Justyna Cichocka (klasa I) i Irmina Grotowska (klasa IV).

Reklama

Ruch Światło-Życie

XXVIII Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życia, która w dniach 28 lutego - 3 marca odbyła się na Jasnej Górze, przebiegała pod hasłem "Ku dojrzałości chrześcijańskiej". Uczestniczyli w niej nie tylko przedstawiciele Ruchu z polskich diecezji, ale także kapłani, siostry zakonne i animatorzy z Ukrainy, Białorusi, Czech i Słowacji. Na Kongregację udała się także trzynastoosobowa delegacja z naszej diecezji, w składzie której znaleźli się: moderator diecezjalny ks. Robert Patro, klerycy z paradyskiego seminarium i animatorzy. Spotkanie w Częstochowie to czas modlitwy i nauki. W Eucharystii, Liturgii Godzin i podczas Nabożeństwa Pokutnego dziękowano Bogu za otrzymane łaski i za wstawiennictwem Jasnogórskiej Pani przedstawiano noszone w sercach prośby.

Protest

Mieszkańcy Zielonej Góry wystosowali protest do Wojewody Lubuskiego oraz władz miasta w sprawie budowy nowego obiektu przy konkatedrze św. Jadwigi w Zielonej Górze. W proteście tym czytamy m. in.: "Bezpośrednio przed 800-letnią gotycką świątynią powstaje bubel całkowicie zasłaniający główną fasadę cennego zabytku. Wspaniałą i zarazem najstarszą budowlę naszego miasta pozbawiono potężnej zalety - harmonijnego i artystycznego widoku. Zagrożono nieporównywalnej w Zielonej Górze randze arcydzieła. Skutecznie przekreślono okazję uporządkowania i zagospodarowania tego miejsca. Pokolenie naszych poprzedników wypracowało uzasadnienie oceny, że mamy piękne miasto. Czyżby ów unikalny i zarazem estetyczny walor - obecnie nie miał znaczenia? Czyj i jaki interes wyrówna poniesiona stratę?" Pod protestem podpisało się 350 mieszkańców miasta.

Jednym zdaniem

4 marca w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wlkp. ks. prał. Witold Andrzejewski przewodniczył Mszy św. w ramach obchodów święta patrona Wilna św. Kazimierza. W ramach gorzowskich "Kaziuków" odbył się także koncert chóry Biały Orzeł z Sulęcina w kościele pw. św. Antoniego i św. Stanisława.

7 marca w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Drezdenku odbyła się sesja naukowa poświęcona Janowi Józefowi Szczepańskiemu, zmrałemu niedawno żołnierzowi AK. Podczas seminarium otworzono w Bibliotece im. ks. J. Tischnera wystawę fotografii J. J. Szczepańskiego.

8 marca w parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonej Górze odbyło się spotkanie diakonii liturgicznej rejonu zielonogórskiego.

9 marca w kościele pw. św. Antoniego i św. Stanisława w Gorzowie Wlkp. zespół muzyki klasycznej "Rondo" wykonał Oratorium na Boże Narodzenie.

9 marca w kościele pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Zielonej Górze ks. inf. Mieczysław Marszalik przewodniczył Mszy św. dla rodzin. Było to kolejne z comiesięcznych spotkań z cyklu "Miłosierdzie Boże w rodzinie".

10 marca bp Paweł Socha uczestniczył w obradach Komisji do spraw Duchowieństwa KEP w Warszawie.

W dniach 11-13 marca bp Adam Dyczkowski i bp Paweł Socha uczestniczyli w obradach Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

W dniach 11-14 marca bp Edward Dajczak poprowadził rekolekcje wielkopostne w Wyższym Seminarium Duchownym w Lublinie. W czasie rekolekcje spotkał się także z młodzieżą i księżmi z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej studiującymi na KUL-u.

11 marca w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze odbył się koncert wiolonczelowy w ramach festiwalu Muzyki Dawnej "Persona Grata." Wraz z orkiestrą Arte dei Suonatori wystąpił Hidemi Suzuki, wybitny japoński wirtuoz.

12 marca dyrektorzy szkół i nauczyciele z południowej Szwecji, którzy w ramach studiów podyplomowych na Uniwersytecie w Linkoping poznają polską demokrację i system oświatowy, spotkali się z proboszczem parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze ks. Andrzejem Ignatowiczem.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

2024-04-29 12:13

Materiały kurialne

Śp. Ks. Zbigniew Nidecki

Śp. Ks. Zbigniew Nidecki

Odszedł do wieczności ks. kan. Zbigniew Nidecki, kapłan diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

W piątek 26 kwietnia 2024 r., w 72. roku życia i 43. roku kapłaństwa, zakończył swoją ziemską pielgrzymkę śp. ks. kan. Zbigniew Nidecki, emerytowany kapłan naszej diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Święta dyplomatka

Niedziela Ogólnopolska 17/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

święta

Giovanni Battista Tiepolo

Św. Katarzyna ze Sieny

Św. Katarzyna ze Sieny

Katarzyna Benincasa urodziła się 25 marca 1347 r. w Sienie (Włochy). Zmarła 29 kwietnia 1380 r. w Rzymie

Święta Katarzyna ze Sieny, doktor Kościoła i patronka Europy, w 1363 r. wstąpiła do Sióstr od Pokuty św. Dominika (tercjarek dominikańskich) w Sienie i prowadziła tam surowe życie.

CZYTAJ DALEJ

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego

W czasie Roku Świętego nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego. Zorganizowane zostaną jednak przy nim specjalne czuwania przeznaczone dla młodzieży. Jubileuszową inicjatywę zapowiedział metropolita Turynu, abp Roberto Repole.

- Chcemy, aby odkrywanie na nowo Całunu, niemego świadka śmierci i zmartwychwstania Jezusa stało się dla młodzieży drogą do poznawania Kościoła i odnajdywania w nim swojego miejsca - powiedział abp Repole na konferencji prasowej prezentującej jubileuszowe wydarzenia. Hierarcha podkreślił, że archidiecezja zamierza w tym celu wykorzystać najnowsze środki przekazu, które są codziennością młodego pokolenia. Przy katedrze, w której przechowywany jest Całun Turyński powstanie ogromny namiot multimedialny przybliżający historię i przesłanie tej bezcennej relikwii napisanej ciałem Jezusa. W przygotowanie prezentacji bezpośrednio zaangażowana jest młodzież, związana m.in. z Fundacją bł. Carla Acutisa, który opatrznościowo potrafił wykorzystywać internet do ewangelizacji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję