Reklama

Niedziela Legnicka

Przyjaciele seminarium

Blisko 300 osób uczestniczyło w spotkaniu kolędowym Towarzystwa Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej

Niedziela legnicka 4/2018, str. IV

[ TEMATY ]

seminarium

Monika Łukaszów

Eucharystii przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski

Eucharystii przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski

Przyjechali z terenu całej diecezji, m.in. z Sulikowa, Brennika, Chojnowa, Legnicy czy też Jeleniej Góry i Bogatyni. W sumie reprezentowali 57 parafii. Były osoby starsze, ale nie brakowało także młodych osób, które z bliska chciały przyjrzeć się życiu w Seminarium Duchownego i spotkać się z jego mieszkańcami. Jak mówią, jest to wspaniała okazja, by spotkać się z tymi, za których się modlą.

Spotkanie, które miało miejsce w Legnicy 14 stycznia br., rozpoczęło się w seminaryjnej kaplicy. Tuż przed Eucharystią goście uczestniczyli w modlitwie różańcowej oraz wysłuchali powitania ks. Piotra Kota, rektora Wyższego Seminarium Duchownego. – To jest to grono, które mocno włącza się w naszą misję osób powołanych – mówił Ksiądz Rektor, przedstawiając Biskupowi Legnickiemu uczestników spotkania.

Reklama

W południe rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski. Wraz z nim przy ołtarzu modlili się w intencji członków Towarzystwa Przyjaciół WSD oraz w intencji nowych powołań, przełożeni i profesorowie legnickiego Seminarium Duchownego oraz księża, którzy przyjechali z terenu diecezji ze swoimi parafianami.

W homilii Ksiądz Biskup, nawiązując do czytań mszalnych, mówił: – Pan Bóg reaguje na to, co jest błędne w życiu człowieka. My wszyscy jesteśmy religijni, pobożni, ale często włącza się nam taki sposób myślenia, że lepiej by było, gdyby było tak, jak ja myślę. Chcemy utrzymać się przy życiu na własną rękę. Dlatego Objawienie, jakie Pan Bóg daje, chce nas wyprowadzić z takiego sposobu myślenia i nauczyć mówić tak, jak śpiewamy w psalmie: „Otworzyłeś mi uszy, dałeś mi ciało, dałeś mi życie, żeby się we mnie Twoja wola spełniała”.

Zwracając się do zebranych Ksiądz Biskup podziękował im za wsparcie i modlitwę, którą członkowie Towarzystwa Przyjaciół ofiarują w intencji legnickiego Seminarium. – Moi drodzy, dziękuję wam, że jesteście dzisiaj tutaj zebrani. To wszystko służył jednemu, szczególnie tutaj, w tym domu, aby ci, którzy przychodzą do Seminarium odkrywali miejsce, gdzie mieszka Pan i mieli odwagę przychodzić i patrzeć, gdzie On mieszka. Dziękuję wam za całe wasze zaangażowanie, za pomoc, jaką dajecie – tą materialną, która nie jest bez znaczenia, ale przede wszystkim za to, że wy, jako Towarzystwo, macie szczególną okazję, żeby wchodzić w to, kim jest Pan, gdzie On mieszka. Żeby ci, którzy tutaj przychodzą i mają być sługami tej Tajemnicy, jak najpełniej i najgłębiej tę prawdę rozumieli, przyjmowali i jej służyli – mówił Ksiądz Biskup.

Reklama

Po wspólnym obiedzie i przyjacielskich rozmowach, wszyscy ponownie spotkali się w seminaryjnej kaplicy, gdzie odbyło się kolędowanie. Pomocą w śpiewaniu niewątpliwie był śpiewnik z najbardziej znanymi i popularnymi kolędami, który specjalnie na tę okazję przygotowali klerycy legnickiego Seminarium.

Warto przypomnieć, że Towarzystwo Przyjaciół WSD w Legnicy powstało 25 marca 1993 r. wraz z ustanowieniem legnickiego Seminarium Duchownego. Na terenie diecezji legnickiej Towarzystwo istnieje w blisko

70 parafiach i zrzesza ponad 800 osób, które przez modlitwę i ofiary wspierają formację legnickiego „Domu Ziarna”. Członkowie Towarzystwa uczestniczą dwa razy w roku w spotkaniach ze wspólnotą seminaryjną. Tuż po świętach Bożego Narodzenia, na spotkaniu kolędowym oraz w czerwcu, podczas letniego festynu. Formą kontaktu z Towarzystwem jest „Echo Seminarium” – czasopismo redagowane przez kleryków. Znajdują się w nim informacje o ważnych wydarzeniach legnickiej wspólnoty, a także propozycje nabożeństw na pierwsze czwartki miesiąca.

2018-01-24 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Piękne i… trudne początki

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 44/2017, str. 4

[ TEMATY ]

historia

seminarium

Gorzów Wielkopolski

Archiwum Diecezjalne w Zielonej Górze

Budynki WSD w Gorzowie

Budynki WSD w Gorzowie

Po zakończeniu drugiej wojny światowej należało zorganizować struktury Kościoła katolickiego na Ziemiach Odzyskanych. W wyniku porozumień ówczesnych władz kościelnych i państwowych powstała m.in. Administracja Apostolska w Gorzowie, obejmująca swym obszarem 3 terenu państwa polskiego. Na jej czele stanął administrator apostolski ks. dr Edmund Nowicki, późniejszy biskup gdański. Jednym z palących problemów, jakimi musiał zająć się ks. Nowicki, było zapewnienie społeczeństwu wystarczającej liczby duszpasterzy

Ksiądz Administrator zwrócił się z apelem do zakonów i biskupów w Polsce o przysłanie na tereny administracji kapłanów do pracy duszpasterskiej. Chociaż zgłosiło się ponad 100 księży, jednak była to pomoc niewystarczająca. Żeby zapewnić normalne funkcjonowanie życia duchowego w parafiach, potrzeba było jeszcze ok. 300 kapłanów.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

papież Franciszek

rezygnacja

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

55-letni obecnie Heße, były szef personalny i wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu 18 marca raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii i na ręce papieża zgłosił gotowość ustąpienia z urzędu. Obecnie Watykan postanowił, że Heße, który od 2015 jest arcybiskupem Hamburga, mimo krytyki pod jego adresem, pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ DALEJ

BOŻE OJCZE MIŁOSIERNY...

2021-09-17 21:39

Małgorzata Pabis

    W niedzielę, 19 września w bazylice Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach będziemy przeżywać drugą stację miesięcznego przygotowania do 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu „Miłosierdzie nadzieją dla świata”.

    Przygotowania rozpoczęto w sierpniu br. podczas Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia. Inaugurując tę niezwykłą modlitwę, arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski wyraził życzenie, aby „iskra, która stąd – zgodnie z wolą Pana Jezusa – ma iść na cały świat, sprawiała, że coraz to nowi ludzie, w nowych zakątkach naszego globu będą mogli z coraz większym zaufaniem i z coraz bardziej głęboką wiarą powtarzać: „Jezu, ufam Tobie!”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję