Reklama

Z Watykanu

Polskie spotkanie

Rada Administracyjna Fundacji Jana Pawła II

Poranną Eucharystią rozpoczęło się 30 stycznia br. przy grobie św. Jana Pawła II spotkanie Rady Administracyjnej Fundacji Jana Pawła II w Rzymie. Mszy św. przewodniczył abp Marek Jędraszewski, a koncelebrowali: kard. Stanisław Dziwisz, kard. Stanisław Ryłko, abp Józef Kowalczyk, ks. prał. Paweł Ptasznik, ks. Jan Strzałka, ks. Eric Orzech, o. Krzysztof Wieliczko oraz kilkunastu innych kapłanów. Wśród wiernych byli świeccy członkowie rady: Wojciech Halarewicz, Henryk Sala, Henryk Rogowski i Ryszard Krzyżanowski.

Rada powołana przez Jana Pawła II miała za cel promować różnorodne inicjatywy o charakterze edukacyjnym, naukowym, kulturalnym, religijnym oraz charytatywnym związane z jego pontyfikatem. Pierwszą misją fundacji stało się zbieranie dokumentacji i rozpowszechnianie magisterium Jana Pawła II – zajmuje się tym przede wszystkim Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu z imponującą biblioteką i muzeum. Drugim ważnym polem działania fundacji jest formowanie intelektualnych elit Europy Wschodniej – fundacja przyznaje stypendia studentom dawnych państw komunistycznych i w ten sposób umożliwia im studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II oraz na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

Reklama

Zgodnie ze statutami, fundacją kieruje arcybiskup metropolita krakowski. Od 2017 r. na jej czele stoi abp Marek Jędraszewski, natomiast Radzie Administracyjnej Fundacji przewodniczy kard. Stanisław Ryłko. Spotkanie odbyło się w Rzymie w Domu Polskim przy Via Cassia.

Włodzimierz Rędzioch

***

Audiencja Generalna

Słowo Boże jest drogowskazem

Trzeba, aby usłyszane podczas Mszy św. słowo Boże przechodziło do codziennego życia – powiedział 31 stycznia br. Ojciec Święty podczas audiencji generalnej. Kontynuując cykl katechez o Eucharystii, mówił o stanowiącej jej integralną część Liturgii Słowa. Przestrzegł przed niedozwolonymi improwizacjami i zastępowaniem tekstów biblijnych innymi.

Franciszek podkreślił, że podczas Liturgii Słowa sam Bóg przemawia do swego ludu, a my Go wysłuchujemy, aby następnie wprowadzać w życie to, co usłyszeliśmy. Dlatego konieczne jest uważne wsłuchiwanie się w słowa zarówno Starego, jak i Nowego Testamentu, ponieważ w nich jest głoszona przez Kościół tajemnica Chrystusa.

Reklama

Ojciec Święty zauważył, że słowo Boże jest dla chrześcijan drogowskazem. Domaga się ono, by zostało przyjęte sercem i przyniosło owoce. – Działanie Ducha Świętego, który sprawia skuteczność reakcji, potrzebuje serc, które pozwalają, aby nad nimi pracowano i je uprawiano, aby to, co zostało usłyszane podczas Mszy św., przechodziło do codziennego życia – podkreślił na zakończenie swej katechezy papież Franciszek.

KAI

***

Ojciec Święty do Polaków

Uważnie słuchajcie Bożego słowa

Witam serdecznie polskich pielgrzymów.

Bracia i siostry, uczestnicząc we Mszy św., bądźcie uważnymi słuchaczami Bożego słowa. Niech ono was formuje i przemienia. Niech kształtuje życie waszych rodzin, a szczególnie inspiruje wychowanie dzieci i młodzieży. Bądźcie głosicielami tego słowa, gdziekolwiek jesteście. Nie lękajcie się mówić o Bogu, o sprawach wiary, o Kościele. Umacniajcie się wzajemnie w wierze, trwając konsekwentnie w nauce Chrystusa. Z serca wam błogosławię.

RV

Audiencja generalna, 31 stycznia 2018 r.

***

23 Lutego 2018

W intencji pokoju

W niedzielę 4 lutego br., po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” z wiernymi zgromadzonymi na Placu św. Piotra w Rzymie, Ojciec Święty ogłosił dzień modlitw o pokój. Powiedział m.in.: – W obliczu tragicznego przedłużania się konfliktów w różnych częściach świata zachęcam wszystkich wiernych do udziału w specjalnym dniu modlitwy i postu w intencji pokoju – 23 lutego, w piątek pierwszego tygodnia Wielkiego Postu. Ofiarujemy go szczególnie za mieszkańców Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego. Podobnie jak przy innych okazjach zapraszam także braci i siostry niekatolików i niechrześcijan do przyłączenia się do tej inicjatywy w sposób, jaki uznają za najbardziej stosowny.

RV

***

Drzewa oliwne na cześć papieża

Audiencja dla Żydów

Franciszek przyjął 30 stycznia br. w Watykanie przedstawicieli Światowego Kongresu Żydów (WJC). Jego przewodniczący Ronald S. Lauder podziękował Papieżowi za jego zaangażowanie na rzecz pokoju na Bliskim Wschodzie, za potępienie antysemityzmu i umacnianie relacji katolicko-żydowskich. W komunikacie WJC po spotkaniu czytamy, że „w dowód wdzięczności za to zaangażowanie Światowy Kongres Żydów zasadzi w Izraelu 18 drzew oliwnych na cześć papieża”.

KAI

***

Z Twittera papieża Franciszka

Dobra, podobnie jak miłości, sprawiedliwości i solidarności nie osiąga się raz na zawsze, trzeba je zdobywać każdego dnia.

2018-02-07 10:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: mamy dbać o dobro skrzywdzonych, a nie o wizerunek instytucji Kościoła

2021-09-19 16:57

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

wykorzystywanie

ofiary

Episkopat news

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

- Gromadzimy się tutaj, żeby leczyć się z obojętności, a tym bardziej z lekceważenia krzywdy – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki witając uczestników warszawskiej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Zorganizowały ją: Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich i Konferencja Episkopatu Polski. – Przyjmujemy do serca wezwanie Ojca Świętego Franciszka, żeby nie dbać przede wszystkim o wizerunek instytucji [Kościoła], (…) ale skupić się na dobru skrzywdzonych – zadeklarował hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją ks. Jana Machy

2021-09-20 07:04

wikipedia.org

W niedzielę 19 września w parafiach archidiecezji katowickiej rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będzie ona trwać przez dziewięć niedziel aż do dnia beatyfikacji, czyli 20 listopada br. Nowenna jest elementem przygotowania diecezjan do tego wydarzenia.

Nowenna ma formę nabożeństwa. Na beatyfikację została skomponowana pieśń pt. "Wezwanie do bł. Jana Machy", która jest częścią nowenny. Ponadto proponuje się, by odmówić Modlitwę o łaskę za wstawiennictwem Sługi Bożego i przeczytać krótkie rozważanie - są to słowa ks. Machy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję