Reklama

Dookoła świata

Bliżej Nord Stream 2

To zła wiadomość dla Europy i Polski, ale jeszcze gorsza dla Ukrainy. Realne szanse na zablokowanie budowy gazociągu Nord Stream 2 maleją. Szwajcarska spółka Gazpromu zajmująca się tą inwestycją otrzymała zgodę na budowę i eksploatację morskiego, 55-kilometrowego odcinka gazociągu w wodach terytorialnych Niemiec i w pobliżu Greifswaldu. – To kluczowa decyzja, która już teraz umożliwia rozpoczęcie budowy – powiedział dziennikarzom szef Gazpromu Aleksiej Miller.

Nord Stream 2, którego długość ma wynieść 1200 km, a moc przesyłowa – 55 mld m3 rocznie, ma biec z Rosji do Niemiec po dnie Bałtyku i być gotowy do końca 2019 r. Rosja zamierza wtedy zaprzestać przesyłania gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy. Polska i kraje bałtyckie sprzeciwiają się temu projektowi i zwracają uwagę, że Niemcy głoszące konieczność europejskiej solidarności, same tę solidarność przekreślają.

Reklama

Finansowania inwestycji nie blokuje zmieniona przez Donalda Trumpa ustawa o sankcjach na Rosję. Plany spółki Gazpromu może zaburzyć Dania, która kwestionuje tę inwestycję, sprzeczną z unijną strategią bezpieczeństwa energetycznego, bo zwiększy ona zależność Europy od Gazpromu. Ponieważ Komisja Europejska nie odpowiedziała na wątpliwości Kopenhagi, parlament Danii pospiesznie uchwalił ustawę pozwalającą rządowi odmówić zgody na układanie gazociągów na duńskich wodach ze względu na bezpieczeństwo i politykę zagraniczną. Nord Stream 2 przyznał, że jeśli Dania zakaże układania gazociągu na swoich wodach terytorialnych na północ od wyspy Bornholm, trzeba będzie wybrać nową trasę i inwestycja się opóźni. W lobbowanie na rzecz projektu mocno zaangażowany jest były kanclerz Niemiec Gerhard Schröder, który jest przewodniczącym komitetu akcjonariuszy spółek Nord Stream i Nord Stream 2.

Wojciech Dudkiewicz

***

Dwa plus jeden

Ocena amerykańskiego generała Paula Selvy, wiceszefa kolegium połączonych szefów sztabów, twierdzącego że w najbliższych latach stosunki międzynarodowe będą zdominowane przez rywalizację USA, Chin i Rosji o globalne wpływy, mogły połechtać próżność prezydenta Władimira Putina. Generał był dla niego łaskawy. Rosja stale traci potencjał gospodarczy, tonie w korupcji i bezwładzie, przoduje natomiast w prężeniu muskułów i – do pewnego stopnia – dotrzymuje kroku innym w zbrojeniach. Generał wskazał główne kierunki zainteresowania armii USA i Chin. – Starcie zbrojne z Chinami, jeśli do niego dojdzie, będzie w większości walką na morzu i w powietrzu, a piechota morska i armia lądowa będą jedynie elementem wsparcia – tłumaczy gen. Selva.

jk

***

W gorszej pozycji

Po brexicie zmieni się sytuacja przybyszów z państw UE. Brytyjska premier Theresa May oświadczyła, że obywatele państw UE, którzy przybędą na Wyspy w okresie przejściowym po brexicie, nie powinni mieć takich samych praw do pozostania w tym kraju, jak ci, którzy przybyli wcześniej. Na spotkaniu z dziennikarzami May zapowiedziała, że będzie zwalczała propozycje, by przyznać obywatelom państw UE pełne prawa pobytu, jeśli przybędą na Wyspy po opuszczeniu Wspólnoty przez Brytanię w marcu 2019 r. Jest to sprzeczne ze stanowiskiem Brukseli, że Brytania musi zagwarantować te prawa obywatelom państw UE, jeśli chce mieć swobodny dostęp do jednolitego rynku UE w okresie przejściowym.

jk

***

Kończą z dyskryminacją

Reklama

Jeśli zapowiedziane przez nowego prezydenta Emmersona Mnangagwę zaprzestanie dyskryminacji białych okaże się faktem, może Zimbabwe nie jest jeszcze stracone? Zimbabwe ma umożliwić białym farmerom dzierżawę uprawianej przez nich ziemi na 99 lat, a nie – jak obecnie – na 5. Po ogłoszeniu niepodległości przez Zimbabwe większość najlepszych gruntów w kraju należała do byłych kolonizatorów. Aby to zmienić, wieloletni dyktator Robert Mugabe rozpoczął odbieranie ziemi białym. Doprowadził do odebrania ziemi ponad 4 tys. białych rolników czym spowodował katastrofę w rolnictwie. W Zimbabwe pozostało ok. 400 białych farmerów, którzy przetrwali „reformę” Mugabe. Władze zapowiedziały stworzenie specjalnego trybunału, który ma oszacować wartość rekompensat i ustalić sposób ich wypłaty białym farmerom, którzy stracili ziemię po 2000 r.

wd

***

Neutralny płciowo hymn

Kanadyjski hymn będzie neutralny pod względem płci. Po kilkunastu miesiącach prac parlamentarnych kanadyjski Senat przyjął ustawę zmieniającą dwa słowa wersji angielskiej hymnu. Zamiast „twoi synowie” Kanadyjczycy będą teraz śpiewać „my wszyscy”. Prace na ten temat trwały kilka lat. Przeciwni zmianom w pieśni „O Canada”, która w 1980 r. stała się oficjalnym hymnem Kanady, byli politycy konserwatywni, twierdzili oni, że byłyby one niebezpiecznym precedensem i że sprawę należałoby poddać pod referendum. Aby ustawa stała się obowiązującym prawem, potrzebuje formalnej kontrasygnaty gubernator generalnej Julie Payette, jednak tuż po głosowaniu Wikipedia zawierała już poprawną płciowo wersję hymnu.

jk

***

Ostateczne zwycięstwo

Humor nie opuszcza Milosza Zemana, czeskiego prezydenta. Po – ponownie – zwycięskich wyborach prezydenckich, oświadczył, że to jego ostateczne zwycięstwo polityczne. – Po nim nie będzie już porażek, bo konstytucja stanowi, że prezydentem można być tylko dwie kadencje, a ja nie zamierzam jej zmieniać – wyjaśnił Zeman, który rywalizację z Jirzim Drahoszem wygrał nieznacznie (stosunek głosów 51,4: 48,6).

jk

2018-02-07 10:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Sejmie projekt ustawy „Stop aborcji 2021”

2021-09-22 14:54

[ TEMATY ]

aborcja

pro‑life

Karol Porwich/Niedziela

130 tys. podpisów zebrali autorzy projektu ustawy "Stop aborcji 2021". Zgodnie z wniesionym dziś do Sejmu projektem, dzieci poczęte będą chronione na podstawie tych samych przepisów, co inni ludzie, ponieważ dziecko poczęte jest człowiekiem - poinformowała odpowiedzialna za inicjatywę ustawodawczą Fundacja Pro-prawo do życia.

Autorzy projektu i podpisani pod nim obywatele uważają, że prawna ochrona życia dzieci poczętych jest w Polsce fikcją. Wskazują m.in. na wadliwe zapisy kodeksu karnego powodujące, że "co roku tysiące dzieci w Polsce są bezkarnie zabijane".

CZYTAJ DALEJ

Adoracja to obecność

2021-09-21 20:21

[ TEMATY ]

adoracja

Karol Porwich/Niedziela

„Chrystus w konsekrowanej hostii jest obecny, i my - adorując tę hostię – jesteśmy obecni. Niczym Maryja i Jan stajemy pod krzyżem Pana, czerpiąc siłę z Jego błogosławionej ofiary”- mówił bp Adrian Galbas. Biskup pomocniczy diecezji ełckiej przewodniczył Mszy św. w gołdapskiej konkatedrze pw. NMP Matki Kościoła rozpoczynającej peregrynację Monstrancji z Medjugorie.

Od wtorku 21 września w gołdapskiej konkatedrze pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła jest możliwość adoracji Jezusa Eucharystycznego w Monstrancji z Medjugorje. Monstrancja będzie w Gołdapi do środy 29 września a docelowo zostanie wkomponowana w Ołtarz Adoracji w Medjugorje.

CZYTAJ DALEJ

Polichromie w Nidku pięknieją

2021-09-22 16:55

[ TEMATY ]

prace konserwatorskie

polichromie

Ks. dr Szymon Tracz

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Drugi etap prac w kościele w Nidku został zakończony.

Ten etap obejmował prace konserwatorsko-restauratorskie polegające głównie na odczyszczeniu i uzupełnieniu dekoracji malarskich pokrywających nawę i strop we wnętrzu zabytkowego drewnianego kościoła Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Polichromię wykonał w 1877 roku malarz Jan Imitowski z Oświęcimia, co potwierdza sygnatura, jaką konserwatorzy odkryli na globie ziemskim znajdującym się na stropie w prezbiterium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję