Reklama

Z Jasnej Góry

Pod batutą Marka Piątka

Koncert Jasnogórskiej Orkiestry Dętej

W Bazylice Jasnogórskiej 27 stycznia br. odbył się noworoczny koncert Jasnogórskiej Orkiestry Dętej. Kilkudziesięciu muzyków wykonało zarówno kolędy, jak i standardy muzyki klasycznej z całego świata. Koncert poprowadził kapelmistrz Marek Piątek, dyrygent Jasnogórskiej Orkiestry Dętej. Był to już 15. noworoczny występ kapeli.

Zebranych na wieczornym koncercie powitał o. Ignacy Rękawek, kustosz Jasnej Góry, opiekun zespołu muzyków. – Orkiestra Jasnogórska powstała w 1962 r., została założona przez naszego kapelmistrza śp. Alfreda Stępniewskiego. Od 18 lat prowadzi ją kapelmistrz Marek Piątek, który również troszczy się o jasnogórskie intrady, grane na odsłonięcie i zasłonięcie Cudownego Obrazu Matki Bożej. Pragnę serdecznie podziękować Panu Markowi za to, że prowadzi jasnogórskich intradzistów, że prowadzi Jasnogórską Orkiestrę Dętą i Oktet Jasnogórski, za całoroczną ich posługę w jasnogórskim sanktuarium, za uświetnianie wielkich odpustów i jasnogórskich uroczystości – powiedział ojciec kustosz.

Reklama

Orkiestra liczy już ponad 56 lat. Powstała z inicjatywy o. Jerzego Tomzińskiego, który powołał na jej kapelmistrza prof. Stępniewskiego. Pełnił on tę funkcję do swojej śmierci, czyli do 5 grudnia 2000 r. Na początku stycznia 2001 r. to zadanie władze klasztorne powierzyły Markowi Piątkowi, który również prowadzi Oktet Jasnogórski, powołany staraniem o. Nikodema Kilnara.

Na koncercie obecna była Irena Stępniewska, żona pierwszego kapelmistrza Jasnogórskiej Orkiestry Dętej.

***

Sympozjum

Lekarze dusz

Pod hasłem: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym” w dniach 29 stycznia – 1 lutego br. odbyło się 27. Sympozjum Rekolekcjonistów, Ojców Duchownych Seminariów i Spowiedników Kapłańskich. Sympozjum organizuje Komisja Duchowieństwa Konferencji Episkopatu Polski. W spotkaniu wzięło udział kilkudziesięciu kapłanów – przede wszystkim diecezjalni i dekanalni ojcowie duchowni, rekolekcjoniści, księża głoszący konferencje dla kapłanów oraz spowiedników kapłanów i osób konsekrowanych. Sympozjum było jednocześnie czasem modlitewnego skupienia i kapłańskiej formacji. Tegorocznymi prelegentami byli: bp Andrzej Siemieniewski, ks. prof. dr hab. Mariusz Rosik, ks. prof. dr hab. Krzysztof Guzowski, ks. prof. dr hab. Włodzimierz Wołyniec, ks. dr Jan Bartoszek, ks. dr Roman Chromy. Eucharystiom przewodniczyli: abp Józef Górzyński – członek Komisji Duchowieństwa KEP, abp Wacław Depo – metropolita częstochowski oraz biskup senior Paweł Socha z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

***

Parlamentarzyści

Modlitwa za Ojczyznę

Reklama

W święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego br., na Jasnej Górze odbyła się 29. Pielgrzymka Parlamentarzystów Polskich. Do sanktuarium przybyło kilkudziesięciu posłów i senatorów RP ze wszystkich klubów parlamentarnych. Najpierw w Kaplicy Różańcowej wysłuchali konferencji, którą wygłosił ks. prof. Marek Tatar z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Mówił on o właściwym rozumieniu wolności. Po konferencji pielgrzymi przeszli do Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Modlitwę poprowadził o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry.

Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej przewodniczył ks. Piotr Burgoński, krajowy duszpasterz parlamentarzystów. Obecnych powitał o. Poteralski. Powiedział m.in.: – Życie każdego wierzącego człowieka, a zwłaszcza was, którzy zostaliście wybrani z woli Boga i narodu do pełnienia zaszczytnej roli parlamentarzysty, jest zadaniem, jest misją, aby rozpromieniać ciemności mroku, aby świecić, aby dawać przykład, bo przecież oczy Polski, całego świata są zwrócone na was. Chcemy modlić się za was dzisiaj i dziękować za tyle dobra, które czynicie dla Polski, dla Kościoła, dla człowieka. Bądźcie świadomi, gdziekolwiek będziecie – czy w Polsce, czy w Europie, czy w świecie, udając się z jakąś misją – że Jasna Góra się za was modli, za wszystkich parlamentarzystów bez wyjątku – zapewnił.

W homilii ks. Burgoński powiedział:

– Parlamentarzysta, poseł czy senator, to jest człowiek, który powinien mieć w sobie dużo roztropności. Pierwszą cnotę polityka – roztropność można określić jako umiejętność rozpoznania, co jest dobre: co jest dobre dla mojego narodu, (...) co jest dobre dla społeczeństwa (...) i co jest słuszne, czyli co jest możliwe do przeprowadzenia w danej sytuacji (...). Osoby sprawujące władzę powinny przez swoje działania pokazywać właściwy, moralny porządek rzeczy – podkreślił.

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

www.jasnagora.com

2018-02-07 10:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Vatican News

Jesteśmy dziś konfrontowani z prawdą o naszym wnętrzu – o jasnej i mrocznej stronie podzielonego serca człowieka. Piękne w nas jest to, że mamy dobrą wolę i w zasadzie chcemy być życzliwi, przyjaźni i sprawiedliwi. Pragniemy miłować i być dobrzy. Nie jest to jednak cała prawda. Niestety, między ludźmi toczą się spory i wojny, a najważniejsza linia frontu biegnie w sercu. Naprzeciwko siebie stają w naszym wnętrzu dwa dążenia: by czynić dobro, które buduje, i by czynić zło, które niszczy. Z serca pochodzą szlachetne pragnienia, ale to samo serce jest „rezerwuarem” negatywnej energii, która konkretyzuje się w wadach i grzechach głównych, ogólnie – w pożądliwości i żądzach skłócających nas z Bogiem i bliźnimi. Narzucające się zło bywa oczywiste i wulgarne lub przybiera pozór dobra. Wystarczy przyzwolić na jakiś rodzaj zła, np. na zazdrość, czy ulec żądzy sporu, by wkrótce doświadczyć wszechogarniającego bezładu i popaść we wszelki występek. „Gdzie zazdrość i żądza sporu, tam też bezład i wszelki występek” – mówi św. Jakub w dzisiejszym II czytaniu.

CZYTAJ DALEJ

„Światło z Krzyża” - specjalny utwór z okazji 175. rocznicy objawień Matki Bożej w La Salette

2021-09-19 06:10

[ TEMATY ]

muzyka

muzyk

Utwór „Światło z Krzyża” jest zapowiedzią wydawnictwa „Zbliżmy się”, upamiętniającego 175 rocznicę zjawienia Matki Bożej w Alpach na La Salette. Cały projekt jest wyrazem wdzięczności Pięknej Pani za jej słowa skierowane do nas i dzisiejszą odpowiedzią na Jej nakaz „Moje dzieci, ogłoście to całemu memu ludowi”.

Maryja objawiająca się dwójce dzieci zapraszała do modlitwy i pojednania - o tym są powstałe do projektu teksty i piosenki. Niech każdy odpowie na to zaproszenie skierowane przed laty i bez lęku zbliży się do Boga. Niech słowa Matki Jezusa, które z gór przyniosło dwoje pastuszków będą, dla pielgrzymujących na ziemi umocnieniem.

CZYTAJ DALEJ

ME siatkarzy: tytuł dla Włoch

2021-09-20 07:10

[ TEMATY ]

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Siatkarze Włoch zostali mistrzami Europy po finałowej wygranej ze Słowenią w katowickim „Spodku” 3:2 (22:25, 25:20, 20:25, 25:20, 15:11). Brązowy medal wywalczyli Polacy po zwycięstwie nad Serbią 3:0.

Włochy - Słowenia 3:2(22:25, 25:20, 20:25, 25:20, 15:11)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję