Reklama

Dookoła Polski

Noty identyfikacyjne

Ofiary reżimów totalitarnych odzyskują tożsamość

Dzięki zaangażowaniu zespołu naukowców pod przewodnictwem wiceprezesa IPN prof. Krzysztofa Szwagrzyka i licznych wolontariuszy tożsamość odzyskało kolejnych 22 polskich bohaterów. W Pałacu Prezydenckim wręczono 1 lutego br. noty identyfikacyjne rodzinom zidentyfikowanych ofiar totalitaryzmów. – Do samego końca byli wierni złożonej przysiędze, walczyli o wolną i suwerenną Polskę – powiedział w czasie uroczystości prezydent RP Andrzej Duda. Jak podkreślił, odnalezienie szczątków bohaterów naszej walki o niepodległość to nadrabianie zaległości, które umożliwi oddanie im należytych honorów po latach zaniedbań. – Przez akt pochówku nie przywracamy im godności – bo oni ją zawsze mieli – ale przywracamy godność Polsce – zaznaczył Andrzej Duda.

– W tych twarzach, w losach tych osób zawarta jest dramatyczna historia Polski w połowie XX wieku – powiedział prezes IPN dr Jarosław Szarek.

Red.

***

Oświadczenie premiera Morawieckiego

Polska staje po stronie prawdy

Reklama

W telewizyjnym oświadczeniu 1 lutego 2018 r. premier Mateusz Morawiecki powiedział: – Polska była pierwszą ofiarą III Rzeszy; śmierć i cierpienie w niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych były wspólnym doświadczeniem Żydów, Polaków oraz wielu innych narodów.

Podkreślił, że Holocaust był niewyobrażalną zbrodnią, a próby jej negowania zawsze powinny spotykać się z jednoznacznym potępieniem. Jak dodał, polskie prawo od lat ściga osoby, które próbują zaprzeczać cierpieniom, których doświadczyły ofiary nazistowskiego terroru. – Podobne rozwiązania funkcjonują w wielu innych krajach Europy i świata – zaznaczył.

– Kłamstwo oświęcimskie to nie tylko negowanie niemieckich zbrodni, ale również inne sposoby fałszowania historii. Jedną z najgorszych form tego kłamstwa jest pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców i przypisywanie tej odpowiedzialności ich ofiarom – powiedział szef rządu.

Reklama

Podkreślił, że Polska chce walczyć z tym kłamstwem, w każdej jego postaci. – Właśnie dlatego nowelizujemy ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej. Obozy, w których wymordowano miliony Żydów, nie były polskie. Ta prawda musi być chroniona, ponieważ jest częścią prawdy o Holokauście – zaznaczył.

– Nigdy nie będziemy ograniczać wolności debaty o Holokauście, jesteśmy to winni wszystkim, którzy go doświadczyli – zapewnił premier i dodał, że Polska od lat robi wiele, by być „strażnikiem pamięci o zbrodniach totalitaryzmów, zarówno na terytorium naszego kraju, jak i poza jego granicami”.

Powiedział, że Holokaust „był również niewyobrażalną polską tragedią”. – Wśród sześciu milionów polskich obywateli, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, trzy miliony ludzi pochodziło ze społeczności polskich Żydów. To powoduje, że Polska jak żadne inne z państw Europy ma obowiązek stać na straży prawdy o zbrodniach Holokaustu.

Szef rządu odniósł się również do stanowiska Izraela. – Rozumiemy emocje ze strony Izraela. Trzeba wiele pracy, abyśmy naszą wspólną, często skomplikowaną, historię potrafili opowiedzieć razem. Kultura Żydów polskich jest nieodłącznym elementem polskiego dziedzictwa. Dziś, gdy świat znów zmaga się z problemem antysemityzmu, polski rząd mówi jasno – nie ma miejsca na nienawiść i zakłamywanie historii – zaznaczył.

– Szerzenie prawdy o Holokauście to nie tylko zadanie Izraela, to również zadanie Polski. To walka o uniwersalną prawdę, która jest przestrogą dla całego świata – podkreślił premier Morawiecki.

Red.

***

Krótko

• W Polsce w 2016 r. dokonano 1,1 tys. legalnych aborcji, o 56 więcej niż w poprzednim roku. W zdecydowanej większości – 1044 aborcji dokonano z powodu dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu dziecka.

• Gigantyczna przewaga – tak komentuje się wyniki najnowszego sondażu poparcia dla partii politycznych. Przeprowadzono go już po wybuchu burzy w związku z nowelizacją ustawy o IPN. Na PiS chce głosować 49 proc. respondentów. Kolejne miejsce zajmuje PO z 15-procentowym poparciem. Pozostałe partie mają wynik jednocyfrowy.

• Senat zmienił swój regulamin. Zniesiono zapisy, że głosowania w sprawach personalnych są tajne i że odbywają się przy użyciu opieczętowanych kart do głosowania. Zmiany przewidują też jawność głosowań dot. wyboru i odwołania marszałka oraz wicemarszałków Senatu.

• Liczba ludności Polski na koniec 2017 r. wynosiła 38,4 mln osób. Pierwszy raz od sześciu lat liczba podawana przez GUS poszła w górę. Przede wszystkim wynika to z większej liczby urodzeń. W 2017 r. na świat przyszło u nas 403 tys. dzieci.

• Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ograniczającą handel w niedziele. Ustawa będzie wprowadzała zakaz etapami. Od 1 marca do 31 grudnia 2018 r. będą dozwolone dwie niedziele handlowe w miesiącu. W kolejnych latach liczba będzie malała.

• Rewelacyjny, jak na nasz kraj, był wzrost PKB w 2017 r., który wyniósł 4,6 proc. To najlepszy wynik od 2011 r. Z danych GUS wynika, że gospodarka mocno przyspieszyła w IV kwartale 2017 r. O połowę niższy był też deficyt budżetowy w stosunku do zakładanego.

***

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2018-02-07 10:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Abp Vasil': papieska pielgrzymka zachętą do wierności Ewangelii

2021-09-16 18:44

[ TEMATY ]

pielgrzymka

papież Franciszek

Franciszek w Słowacji

Vatican News

Abp Cyril Vasil'

Abp Cyril Vasil'

Papieska wizyta na Słowacji była ogromną zachętą do przemiany społeczeństwa siłą Ewangelii. Franciszek wskazał na znaczenie międzyludzkiego braterstwa oraz konieczność dialogu i chrześcijańskiego świadectwa dla budowania pokojowej przyszłości. Podsumowując papieską pielgrzymkę, wskazuje na to abp Cyril Vasil'.

Hierarcha, który był sekretarzem watykańskiej Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, a obecnie jest ordynariuszem eparchii koszyckiej dla katolików obrządku bizantyjskiego, zauważa, że Słowacy odczuli, iż Papież przyjechał do wszystkich bez wyjątku. W rozmowie z Radiem Watykańskim podkreśla też, że papieska wizyta może przyczynić się do pogłębienia tożsamości grekokatolików.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję