Reklama

Zwycięstwo za grobem

Juliusz Słowacki napisał proroczo w poemacie dygresyjnym „Beniowski”: „I moje będzie za grobem zwycięstwo!”. Ta porywająca fraza wielkiej poezji romantycznej wyjątkowo dobrze wpisuje się w losy ostatniego z Niezłomnych i Wyklętych Żołnierzy niepodległościowego podziemia powojennego – chorążego Antoniego Dołęgi ps. Znicz, Kulawy Antek, Mały Franio.

Reklama

Dowodził on na Lubelszczyźnie partyzanckim oddziałem aż do 1955 r., a przy konspiracyjnym wsparciu miejscowej ludności ukrywał się przed poszukującą go bezpieką w sumie przez 37 lat. Po śmierci w 1982 r. został pochowany w nieznanym dla ogółu miejscu. Z kolei w czerwcu 2017 r., a więc dopiero po 35 latach od jego śmierci, udało się odnaleźć jego mogiłę i zidentyfikować wydobyte z niej szczątki. 19 listopada ub.r. w Trzebieszowie na ziemi łukowskiej odbył się jego powtórny, bardzo uroczysty pogrzeb z udziałem biskupa diecezji siedleckiej Kazimierza Gurdy i wielkiej rzeszy wiernych. Prezydent RP Andrzej Duda w specjalnym liście do uczestników tego niezwykłego wydarzenia w podniosłym tonie napisał o pośmiertnym zwycięstwie chorążego.

To symboliczne wydarzenie o wyjątkowo silnej wymowie patriotycznej i religijnej miało swój szczególny prolog pod koniec września 2017 r., a mianowicie podczas zakończenia organizowanego już od dziewięciu lat w Gdyni przez niezależnego reżysera i operatora Arkadiusza Gołębiewskiego nietypowego Festiwalu Filmowego NNW, czyli Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci, którego jest on również dyrektorem. Specjalną nagrodą – „Drzwi do Wolności” zostali wówczas uhonorowani przedstawiciele społeczności Trzebieszowa i okolic, która przez lata wspierała wytrwale i skutecznie Niezłomnego Żołnierza – współziomka. Autorka dokumentalnego filmu o nim: „Polski nie zniszczy nikt na świecie” – Bogna Bender-Motyka odebrała natomiast wyróżnienie przyznane jej przez festiwalowe jury, a także specjalną Nagrodę im. Janusza Krupskiego, przyznaną przez dyrektora festiwalu.

Ten 35-minutowy fabularyzowany dokument, wyprodukowany w lubelskim oddziale Telewizji Polskiej, zasługuje na uwagę jako przykład udanej warsztatowo próby rekonstrukcji historycznej, ożywienia ważnej postaci, o której do niedawna prawie nikt nic nie wiedział. Ujawnienie wyjątkowej manifestacji symbolicznego oporu wobec narzuconego Polsce siłą komunizmu oraz niezłomnej wierności żołnierskiej przysiędze chorążego Antoniego Dołęgi zyskuje po latach niezwykłą siłę społecznego oddziaływania. W prostych, lecz trafnych inscenizacjach z udziałem kuzyna bohatera filmu, wcielającego się udanie w tę postać, autorka filmu ukazała na ekranie człowieka emanującego wewnętrzną prawdą niewzruszonej wiary w sens jednostkowego dawania krańcowego, a przy tym samotnego świadectwa. Oparcie tej rekonstrukcji na fragmentach ocalałych zapisków Antoniego Dołęgi – jego przejmujących modlitw i wierszy oraz religijnych rysunków – przydaje jej autentyzmu i budzi wzruszenie. Byłoby dobrze, gdyby ten ciekawy film mógł pozyskać możliwie szeroką, zwłaszcza młodzieżową widownię.

2018-02-07 10:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-19 14:18

[ TEMATY ]

Warszawa

marsz dla życia i rodziny

Artur Stelmasiak

Przed południem z Placu Zamkowego w Warszawie wyruszył Narodowy Marsz Życia i Rodziny, rozpoczynając się wspólnym odmówieniem modlitwy "Ojcze nasz". Rodziny z małymi i starszymi dziećmi, młodzież, seniorzy, przeszły warszawską Starówką, trzymając biało-czerwone flagi, kolorowe baloniki i transparenty, w rytm radosnej muzyki.

Organizatorami wydarzenia pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń” są Centrum Życia i Rodziny oraz Chrześcijański Kongres Społeczny. Marsz odbył się pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: mamy dbać o dobro skrzywdzonych, a nie o wizerunek instytucji Kościoła

2021-09-19 16:57

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

wykorzystywanie

ofiary

Episkopat news

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

- Gromadzimy się tutaj, żeby leczyć się z obojętności, a tym bardziej z lekceważenia krzywdy – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki witając uczestników warszawskiej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Zorganizowały ją: Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich i Konferencja Episkopatu Polski. – Przyjmujemy do serca wezwanie Ojca Świętego Franciszka, żeby nie dbać przede wszystkim o wizerunek instytucji [Kościoła], (…) ale skupić się na dobru skrzywdzonych – zadeklarował hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

ME siatkarzy: tytuł dla Włoch

2021-09-20 07:10

[ TEMATY ]

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Siatkarze Włoch zostali mistrzami Europy po finałowej wygranej ze Słowenią w katowickim „Spodku” 3:2 (22:25, 25:20, 20:25, 25:20, 15:11). Brązowy medal wywalczyli Polacy po zwycięstwie nad Serbią 3:0.

Włochy - Słowenia 3:2(22:25, 25:20, 20:25, 25:20, 15:11)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję