Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Goleszów

Diecezjalna modlitwa o jedność

Centralne diecezjalne nabożeństwo w Tygodniu Modlitwy o Jedność Chrześcijan (18-25 stycznia) odbyło się w czwartek 25 stycznia w kościele ewangelicko-augsburskim w Goleszowie.

– Od wielu lat katolicy i ewangelicy spotykają się naprzemiennie to w jednym, to w drugim kościele, by przed Boży majestat zanosić modlitwy o pojednanie i prosić Boga, by uczył nas codziennej jedności. Każdy, wchodząc do kościoła, mógł na sobie odczuć chłód i uderzenie łańcucha. Jako dzieci praojców wszyscy zbłądziliśmy i na swój sposób nadal jeszcze odczuwamy różne formy zniewolenia. Czasami nie jesteśmy świadomi, jak wciąż jesteśmy skrępowani łańcuchami. Ale Chrystus je przerywa – powiedział zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego bp Adrian Korczago w Goleszowie.

Reklama

Proboszcz miejscowej parafii św. Michała Archanioła ks. prał. Adam Drożdż podzielił się wspomnieniami z wcześniejszych nabożeństw ekumenicznych w kościołach goleszowskich. – Zawsze podkreślaliśmy to, co nas łączy: przede wszystkim potrzebę modlitwy i wspólnego dążenia do przezwyciężania tego, co nas dzieli, żebyśmy umieli wspólnie żyć i działać, tworząc jedną wspólnotę – powiedział.

Tydzień Modlitw przebiegał pod hasłem „Prawica Twoja wsławiła się mocą” (Wj 15,6)”. Do hasła nawiązał w kazaniu bp Roman Pindel. – Nasze nawrócenie i zerwanie z grzechem wiąże się koniecznie z zawierzeniem Bogu. Potrzebna jest ufność w to, że rozpoczęte nowe życie będzie lepsze, wytrwale, a przede wszystkim możliwe do osiągnięcia, bo przecież w tym wypadku to prawica Pana sławi się mocą – zauważył bp Roman Pindel. Nawiązał również do sensu Eucharystii danej nowemu ludowi od Boga: – Odwraca ona uwagę od rzeczy przemijających, a zwraca uwagę na dobra przyszłe. Daje życie wieczne i stanowi obietnicę zmartwychwstania. Przez ten pokarm Bóg pokazuje, że Jego prawica i dziś wsławia się mocą.

W nabożeństwie uczestniczyli biskupi ewangeliccy – Janusz Jagucki i Paweł Anweiler, przewodniczący Stowarzyszenia Teologów Ekumenistów ks. prof. Józef Budniak, wikariusz generalny ks. dr Marek Studenski, duchowni katoliccy i ewangeliccy, siostry diakonise, przedstawiciele władz gminy Goleszów i wierni obu wspólnot. Zaśpiewały chóry goleszowskich parafii – katolickiej pod dyrekcją Ewy Wigezzi-Skałki oraz chór mieszany i męski parafii ewangelickiej pod dyrekcją Anny Stanieczek. Na organach zagrała Helena Czarnecka. Na zakończenie biskupi Adrian Korczago i Roman Pindel udzielili błogosławieństwa wiernym.

2018-02-07 13:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. o jedność chrześcijan

Centralnym punktem obchodów tygodnia ekumenicznego w archidiecezji częstochowskiej będzie Msza św. o jedność chrześcijan. W piątek 22 stycznia o godz. 17 w sanktuarium św. Józefa w Częstochowie będzie jej przewodniczył abp Wacław Depo.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Młodzi, odwagi! ON jest – nie bójcie się!

2021-09-19 10:24

[ TEMATY ]

Kana młodych

Karol Porwich/Niedziela

Mimo deszczu, mimo aury, która zachęcała do zostania w domu, ci młodzi postanowili, że tego sobotniego popołudnia nie spędzą przed telewizorami. Wstali z kanap i przyjechali. Konkretnie - do Częstochowy, na wydarzenie, które już wpisało się w kalendarz i pamięć, czyli na Kanę Młodych.

Kana Młodych to spotkanie młodzieży z archidiecezji częstochowskiej. Odbywało się w różnych miejscach, w tym roku organizatorzy postawili na zlokalizowanie w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. Choć pogoda nie dopisała, dopisały humory! I to wbrew obiegowej opinii, jakoby w kościele nie można było dostrzec już nawet jednej młodej osoby... Co prawda nie w kościele, a na seminaryjnych błoniach zobaczyliśmy wielu młodych ludzi, którzy przyjechali z różnych zakątków naszej archidiecezji, a także z samej Częstochowy. Do udziału w "Kanie" zaproszeni byli wszyscy ludzie młodzi od klasy 8. szkoły podstawowej wzwyż - szczególnie kandydaci do bierzmowania, ale też ci, którzy już przyjęli bierzmowanie, członkowie wspólnot i ruchów młodzieżowych, ale też i ci młodzi duchem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję