Ograniczenie handlu w niedziele wchodzi w życie. Jeszcze nie w tę niedzielę, bo ta i ostatnia w marcu mają być niedzielami „handlowymi”. Jeszcze nie radykalnie, bo w pozostałych miesiącach roku 2018, poza grudniem, niedziele pierwsza i ostatnia również mają być „handlowe” (a w grudniu aż cztery). W roku 2019 handel będzie dozwolony tylko w jedną niedzielę w miesiącu, a od roku 2020 – tylko w kilka niedziel w ciągu roku.
Nie wszyscy z tego przywracania normalności są zadowoleni. Prężne międzynarodowe lobby handlowe oraz sprzyjające mu środowiska i media w kraju próbują nam wmówić, że normalne to są tłumy w galeriach handlowych i ich utyrani „po kokardę” pracownicy. Inaczej to – ręczne sterowanie gospodarką, ograniczenie wolności, a może nawet faszyzm gospodarczy.
Krytycy zakazu handlu w niedziele zdają się nie zauważać, że w wielu krajach tej „światłej” zachodniej Europy super- i hipermarkety są w niedziele zamknięte – może nie ze względów religijnych, bo ta część naszego kontynentu jest coraz bardziej laicka, ale ze względów społecznych, bo w niedzielę ludzie mają wypocząć, a nie uganiać się za sprawunkami. Skoro można w Europie, to dlaczego nie można byłoby w Polsce?
W kolejnym europejskim kraju gwałtownie przybywa dorosłych, wstępujących do Kościoła katolickiego: według oficjalnych statystyk Kościoła katolickiego w Holandii, liczba konwertytów wzrosła w 2024 r. o 40 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Liczby te obejmują zarówno nowo ochrzczonych, jak też tych, którzy przechodzą na katolicyzm z innych wspólnot chrześcijańskich - wyjaśnia Vatican News.
O fenomenie pisze portal zenit.org, powołując się na dane holenderskiego Katolickiego Instytut Statystyki Kościelnej (KASKI). W ich świetle okazuje się, że Holandia, uważana za symbol europejskiej sekularyzacji i przekształcania przestrzeni sakralnych na komercyjne, przeżywa duchowe przebudzenie, które prowadzi ludzi do Kościoła katolickiego.
Przewodniczący episkopatów: Europa musi odnaleźć swoją duszę
2026-02-13 10:37
BP KEP
BP KEP
Przewodniczący europejskich episkopatów
Europa powinna „odnaleźć swoją duszę”, czyli wrócić do źródeł, które ukształtowały jej tożsamość - zwłaszcza do dziedzictwa chrześcijańskiego, które współtworzyło humanistyczny, solidarny i otwarty model cywilizacji - czytamy we wspólnym apelu przewodniczących episkopatów Francji, Włoch, Niemiec i Polski.
„Pięknym jest stać się pielgrzymami nadziei. Pięknym jest też pozostać nimi razem!”. Takie zaproszenie papież Leon XIV skierował do wszystkich naszych Kościołów na zakończenie Jubileuszu Nadziei, aby „nadchodzący czas był świtem nadziei”.
„Debata o kształcie państwa powinna być prowadzona odpowiedzialnie, bez uproszczeń i bez budowania atmosfery konfliktu” - podkreśla Tomasz Sypniewski ze Stowarzyszenia Katechetów Świeckich, odnosząc się do złożonej w Sejmie petycji w sprawie wypowiedzenia Konkordatu. Organizacja zabrała głos w przestrzeni publicznej, wskazując na potrzebę oparcia dyskusji na faktach i obowiązującym stanie prawnym.
W stanowisku podkreślono, że Konkordat nie ogranicza suwerenności ustawodawczej Polski w zakresie stanowienia prawa dotyczącego kwestii społecznych czy światopoglądowych. Zwrócono również uwagę, że organizowanie lekcji religii w szkołach publicznych odbywa się na życzenie rodziców lub uczniów, zgodnie z konstytucyjną zasadą wolności sumienia i wyznania zapisaną w art. 53 Konstytucji RP. Według stowarzyszenia umowa międzynarodowa nie zawiera także przepisów, które uniemożliwiałyby organom ścigania prowadzenie postępowań w sprawach karnych.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.