Reklama

Z Jasnej Góry

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Cuda dzieją się po cichu O jasnogórskich cudach i łaskach

Pod patronatem "Niedzieli"

Wszystko zaczęło się 8 lutego 2017 r. Przedstawiciele Wydawnictwa Fronda na zaproszenie o. Marka Nowackiego OSPPE, dyrektora Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej, gościli na Jasnej Górze i słuchali o cudach, które dzieją się w tym sanktuarium. Pomysł, by powstała na ten temat książka, zrodził się w głowie prezesa wydawnictwa – Michała Jeżewskiego. Zadanie to zlecił on Anicie Czupryn – publicystce dziennika „Polska The Times”, autorce artykułów o tematyce społecznej, wywiadów z politykami oraz osobistościami ze świata nauki i kultury. Dziennikarka zaczęła regularnie przyjeżdżać do Częstochowy i zagłębiać się w czytanie wpisów do Jasnogórskiej Księgi Cudów i Łask.

– Kiedy to czytałam, wzruszałam się niesamowicie – to było takie autentyczne, bez wymyślnych ozdobników i wszystko zakończone happy endem – podkreśliła Anita Czupryn. Te pozytywne historie opisywane przez jasnogórskiego archiwistę przeplatały się z osobistymi trudnymi doświadczeniami autorki książki. W tym samym czasie bowiem mama dziennikarki usłyszała diagnozę, że prawdopodobnie choruje na raka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Córka poczuła więc w sobie podwójną misję – już nie tylko napisanie książki o cudach zdziałanych za pośrednictwem Matki Bożej, ale także modlitwę za jedną z najbliższych jej osób.

Dziennikarka przyznaje także, że im bardziej wczytywała się w dokumenty i relacje ludzi, tym bardziej doświadczała pocieszenia, nadprzyrodzonej siły i pojawiało się w niej wiele głębokich przemyśleń. – W naszym życiu nawet te najmniejsze rzeczy mają ogromne znaczenie. One są po prostu cudami, które mają otworzyć nam oczy i przebudzić nas z codziennego letargu – stwierdziła.

Czas spędzony nad kartami archiwalnych kronik był także okazją do wielu refleksji nie tylko natury religijnej, ale też socjologicznej czy historycznej. „W relacjach świadków widać bowiem jak w soczewce historię naszego kraju – to, jak zmieniała się Polska od początków XX wieku, przez okres II wojny światowej, ponure czasy ustroju totalitarnego i bezwzględnych działań SB, po moment transformacji, aż do czasów najnowszych” – napisała autorka we wstępie do swojej książki.

Reklama

„Cuda dzieją się po cichu. O jasnogórskich cudach i łaskach” to publikacja, która składa się z dwóch integralnych części: pierwsza przedstawia cuda i łaski, które wydarzyły się od początku XX wieku, a druga to rozmowa autorki z o. Melchiorem Królikiem, paulinem, jasnogórskim archiwistą, który od ponad 40 lat jest opiekunem Jasnogórskiej Księgi Cudów i Łask. Ponad 340-stronicowa książka kończy się podsumowującym wszystko wzruszającym podziękowaniem: „Przy Cudownym Obrazie Matki Bożej. – Jasnogórska Matko! Jakże wdzięczna jestem Ci za wszystkie łaski. I za łzy”.

Jolanta Kobojek

Książkę „Cuda dzieją się po cichu. O jasnogórskich cudach i łaskach” można zamówić pod adresem: Redakcja Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa, tel.: 34 365 19 17, 34 369 43 00, 34 369 43 52, www.ksiegarnia.niedziela.pl, kolportaz@niedziela.pl; koszty wysyłki pokrywa zamawiający.

***

Przewodnicy turystyczni

W wolną niedzielę zwiedzajcie Polskę

W dniach 9-11 marca br. na 34. Pielgrzymkę Przewodników Turystycznych przybyło około tysiąca osób z całej Polski. Obecni byli bp Krzysztof Zadarko – przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek Konferencji Episkopatu Polski oraz abp Edmund Piszcz – arcybiskup senior archidiecezji warmińskiej, który przez wiele lat pełnił funkcję przewodniczącego tej rady.

Przewodnicy turystyczni serdecznie zachęcali do podróżowania po kraju, żeby poznać historię Polski, która jest przepiękna. Ryszard Ziernicki z Samorządu Przewodników Turystycznych PTTK województwa śląskiego podkreślał: – Trzeba tylko chcieć i dać się przekonać, że w zdrowym ciele zdrowy duch. Zachęcał do wybierania się na wycieczki z przewodnikami PTTK, którzy organizują je fachowo i odpowiedzialnie.

Przewodnicy z nadzieją komentowali fakt, że Polacy z powodu zakazu handlu będą mieć sporo wolnych niedziel i ten czas mogą przeznaczyć na pielgrzymowanie i turystykę.

Podczas pielgrzymki Msze św. sprawowali: biskup pomocniczy diecezji sosnowieckiej Piotr Skucha oraz bp Krzysztof Zadarko. W programie były okolicznościowe prelekcje, przybliżające uczestnikom pielgrzymki region, z którego pochodzą organizatorzy. Ks. kan. Andrzej Stasiak – kustosz sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej mówił na temat: „Matka Boża, Królowa Aniołów, Królowa Zagłębia – 50. rocznica koronacji cudownej figury Najświętszej Maryi Panny Anielskiej”; dr Paweł Matyszkiewicz analizował ruch niepodległościowy w Zagłębiu Dąbrowskim; Robert Barów opowiadał o sanktuariach Zagłębia Dąbrowskiego. W tym roku organizatorami pielgrzymki byli przewodnicy turystyczni diecezji sosnowieckiej.

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

www.jasnagora.com

2018-03-21 09:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu: apel o zapewnienie prawnej ochrony życia

2024-04-22 18:09

[ TEMATY ]

życie

Adobe.Stock

Apelujemy do parlamentarzystów RP o uwzględnienie takich zapisów prawnych, które zgodnie z obowiązującą Konstytucją RP zapewnią „każdemu człowiekowi prawną ochronę życia, a matkom spodziewającym się dziecka najwyższej jakości opiekę medyczną” - czytamy w przyjętej dziś przez aklamację uchwale Senatu Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

W związku z toczącą się na forum Parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej dyskusją w sprawie projektów prawnych, dotyczących zmiany warunków ochrony życia dzieci nienarodzonych oraz zdrowia ich matek członkowie Senatu PWT zwrócili się do ludzi dobrej woli „o wsparcie inicjatyw, które odwołując się do właściwie odczytanej natury ludzkiej oraz ponadczasowej instytucji prawa naturalnego, zagwarantują pełną ochronę życia każdego człowieka od jego poczęcia aż do naturalnej śmierci”. Zwrócili przy tym uwagę „na konieczność poszanowania godności osobowej dzieci nienarodzonych, a także kobiet w ciąży znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej”.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Brazylia: Sąd zakazał cytowania Biblii w urzędzie miejskim

2024-04-23 07:32

[ TEMATY ]

Biblia

Brazylia

Karol Porwich/Niedziela

Sąd stanu Sao Paulo, na wschodzie Brazylii, zakazał cytowania fragmentów Biblii podczas sesji rady miejskiej w 400 tys. mieście Bauru. Dominującą religią jest tam chrześcijaństwo, które wyznaje ponad 87 proc. miejscowej ludności.

W poniedziałkowym orzeczeniu, cytowanym przez lokalne media, sąd orzekł, że cytowanie Biblii, które dotychczas było powszechne w radzie miejskiej, jest sprzeczne ze świeckim charakterem państwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję