Reklama

Dookoła Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Żydowskie organizacje naciskają

Nie wszystko jest takie, jakie nam się wydaje. Także apel prawie 60 amerykańskich senatorów do premiera Mateusza Morawieckiego o przyjęcie ustawy reprywatyzacyjnej sprawiedliwej wobec Żydów, którzy przeżyli Holokaust, i ich rodzin w rzeczywistości dotyczy czegoś innego, niż mogłoby się wydawać. Kontrowersji nie budzi dziedziczenie przez krewnych pierwotnych właścicieli. Budzi je żydowskie mienie, które nie ma spadkobierców. Normalnie staje się ono własnością Skarbu Państwa, podobnie jak to jest w przypadku Polaków czy jakiejkolwiek innej nacji. Żydzi mają jednak inną propozycję, mianowicie oddanie bezpotomnego majątku nie Skarbowi Państwa, lecz żydowskim organizacjom, które już znajdą sposób na wykorzystanie majątku. A teraz naciskają na senatorów.

W liście do premiera Morawieckiego 60 senatorów, czyli więcej niż połowa członków wyższej izby amerykańskiego Kongresu, wyraziło rozczarowanie, że Polska dotychczas nie uregulowała sprawy, ale też nadzieję, że wkrótce to nastąpi – oczywiście, po myśli senatorów. Wśród wad projektu polskiej ustawy reprywatyzacyjnej Amerykanie wymieniają fakt, że wyklucza ona możliwość zwrotu pierwotnie posiadanej własności i przewiduje tylko częściowe odszkodowanie za utracony majątek. Apel ma wzmocnić wymowę projektu ustawy 447, która daje amerykańskiemu Departamentowi Stanu uprawnienia m.in. do pomocy w odzyskiwaniu żydowskiego mienia bezdziedzicznego, i wywrzeć nacisk na stosowanie zasad tzw. Deklaracji Terezińskiej z czerwca 2009 r., na szczęście niewiążącej, w której jest mowa o takim mieniu. Szef MSWiA Joachim Brudziński, odnosząc się do listu amerykańskich senatorów, zalecił spokój i zapowiedział, że polskie władze będą się kierować interesem państwa polskiego, w zgodzie z prawem międzynarodowym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wojciech Dudkiewicz

***

Czterech non grata

Decyzja o uznaniu w Polsce za persona non grata 4 rosyjskich dyplomatów wpisuje się w akcję solidarności z Wielką Brytanią. Podobną decyzję podjęto w kilkunastu – czyli nie we wszystkich – krajach Unii Europejskiej. Także prezydent USA Donald Trump zarządził wydalenie 60 rosyjskich dyplomatów oraz zamknięcie rosyjskiego konsulatu generalnego w Seattle. Kanada wydaliła 4 rosyjskich dyplomatów, Ukraina – 13, a sama Wielka Brytania – 23. Ma to, oczywiście, związek z próbą zgładzenia w brytyjskim Salisbury Siergieja Skripala i jego córki rosyjską bronią chemiczną typu Nowiczok. O wydaleniu 7 rosyjskich dyplomatów i zmniejszeniu misji Rosji przy NATO z 30 do 20 osób poinformował Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO. – Cieszę się, że w tej sprawie świat Zachodu wykazał się solidarnością i zdecydowanymi działaniami – skomentował polski wicepremier Jarosław Gowin.

Reklama

wd

***

Topór zakopany?

Wiele wskazuje na to, że topór wojenny między Komisją Europejską i Polską w sprawie rzekomego naruszania praworządności w naszym kraju zostanie zakopany. Polska przygotowała kompromisowe zmiany w prawie, w ustawach o ustroju sądów powszechnych, o Sądzie Najwyższym i o Trybunale Konstytucyjnym, które mają spełniać część oczekiwań Komisji Europejskiej. Zakładają one m.in. opublikowanie stanowisk Trybunału Konstytucyjnego (z dopiskiem, że zostały przyjęte wbrew prawu) oraz zmiany przepisów regulujących odwoływanie sędziów i przechodzenie ich w stan spoczynku. Cena za kompromis z Brukselą w sprawie reformy sądownictwa jest znacząca, gorzka, ale warto ją ponieść – mówi prezes PiS Jarosław Kaczyński. – Nie ukrywam, że wzorujemy się na premierze Viktorze Orbánie, który musiał iść na często przykre ustępstwa. Wolałbym, oczywiście, by tak nie było, ale okoliczności wewnętrzne, w tym weto prezydenta, i zewnętrzne ułożyły sięinaczej. Musimy brać to pod uwagę.

wd

***

Gdzie jest prezydent?

Na pierwszej rozprawie na tzw. zasadach ogólnych komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji publiczność mogła się dowiedzieć, że Rada Warszawy nie interesowała się – mimo obowiązku nadzoru – przebiegiem procesu reprywatyzacji, powszechnie nazywanej w Warszawie złodziejską. Przyznała to przewodnicząca Rady Ewa Malinowska-Grupińska. – Dzisiaj na pewno uważam, że były nieprawidłowości, bo to jest po prostu fakt – powiedziała. Przed komisją nie stawiła się prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz, wezwana jako świadek. Została ukarana 10 tys. zł grzywny. Taki wymiar kary wprowadziła nowelizacja ustawy o komisji. Daje ona także możliwość zatrzymania i doprowadzenia na rozprawy świadków decyzją prokuratora okręgowego.

Reklama

wd

***

Pomysł na pielęgniarki

Resort zdrowia ma pomysł, w jaki sposób zachęcić absolwentki pielęgniarstwa do pracy w szpitalach. Obecnie ok. 30 proc. młodych osób, które skończyły studia pielęgniarskie, nie podejmuje pracy w służbie zdrowia. Pielęgniarki i pielęgniarze, którzy rozpoczynają pracę w publicznej służbie zdrowia, otrzymują w większości przypadków wynagrodzenie na poziomie płacy minimalnej. Ministerstwo Zdrowia zamierza stworzyć dla nich specjalny system stypendialny. Przez pierwsze dwa lata mogliby oni otrzymywać dodatkowe kilkaset złotych. Stypendium byłoby niezależne od wysokości wynagrodzenia wynegocjowanego przez pielęgniarkę czy pielęgniarza. Pieniądze miałyby otrzymać również doświadczone pielęgniarki, które prowadziłyby młodsze koleżanki i kolegów. Środki mają pochodzić z funduszy unijnych. Średnia płaca pielęgniarek i położnych wynosi poniżej 3 tys. zł.

jk

***

Przykład dla świata

Wierzący Polacy

Badania Uniwersytetu im. św. Marii w Londynie dotyczące religijności młodych mieszkańców Europy nie przyniosły wielkiego zaskoczenia. Najwięcej wierzących młodych ludzi jest w Polsce, a najmniej w Czechach. Badania przeprowadzono we wszystkich krajach Europy wśród osób od 16 do 29 lat. W Polsce religijność zadeklarowało 83 proc. pytanych, a na Litwie – 74 proc. Gorzej jest z praktyką wiary, ale i tu przodują Polacy. Wśród nich 39 proc. uczestniczy we Mszy św. co najmniej raz w tygodniu i najczęściej się modli – robi to połowa pytanych. W czołówce krajów, w których młodzi ludzie odcinają się od wiary, są Czechy, gdzie aż 91 proc. młodzieży deklaruje niereligijność. Ogromna większość pytanych nigdy nie była w kościele i nie zmówiła pacierza.

Reklama

KAI

***

Krzeptówki

Polska ma nowe sanktuarium narodowe

Uchwałą Konferencji Episkopatu Polski z 14 marca 2018 r. ustanowione zostało sanktuarium narodowe Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach. Dokument przekazał 28 marca br. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki na ręce przełożonego prowincjalnego Księży Pallotynów ks. Zenona Hanasa i kustosza sanktuarium ks. Mariana Muchy podczas spotkania w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Uroczyste i liturgiczne ogłoszenie kościoła na zakopiańskich Krzeptówkach sanktuarium narodowym Matki Bożej Fatimskiej zaplanowano na 13 maja br., podczas inauguracji tegorocznych celebracji fatimskich. Aktu tego dokona abp Marek Jędraszewski – metropolita krakowski, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

BP KEP

***

Pożegnanie ks. Bartkowicza

Był misjonarzem z głębi serca

Rodzina, rzesza mieszkańców Dębicy, a także kapłani i misjonarze pożegnali ks. Adama Bartkowicza ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich, którzy utonął 20 marca br. w oceanie w Dar Es Salaam w Tanzanii. Zginął, ratując swojego kolegę – kapłana. Miał 35 lat. Msza św. pogrzebowa przy urnie kapłana została odprawiona 28 marca br. w jego rodzinnej parafii w Dębicy.

– Ks. Adam był misjonarzem z głębi serca. Był Bożym kapłanem – powiedział w homilii ks. Wacław Dominik SMA. – Wybrał życie wśród ludzi nierzadko opuszczonych i biednych. Niósł im Dobrą Nowinę, że Bóg ich kocha, że każda osoba jest ważna. To nie przypadek, że ks. Adam umarł, ratując życie drugiego człowieka. Była to prosta konsekwencja jego wieloletnich wyborów – podkreślił ks. Dominik. – Każdy misjonarz odchodzi za wcześnie. Śmierć misjonarza woła o powołania misyjne – stwierdził podczas pogrzebu o. Kazimierz Szymczycha, sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Reklama

Na pogrzeb przybył z Rzymu o. Francis Rosario – radca generalny SMA. Zwrócił on uwagę, że ks. Adam w Tanzanii oddał życie za księdza, który pochodzi z Zambii. – To wymiar uniwersalności rodziny ludzkiej.

KAI

***

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

W Kościele nigdy nie jesteśmy samotni. Chrystus zapewnił, że nie zostawi nas sierotami, i wierny jest swojej obietnicy. Żyje w swoim Kościele i jest jego Tajemnicą.

***

Krótko

• Polscy biskupi w liście do kapłanów na Wielki Czwartek 2018 napisali: „Otrzymawszy Ducha Pocieszyciela, bądźmy pocieszycielami wszystkich spotykanych na drodze życia”. Przypomnieli, że kapłani są „napełnieni Duchem Świętym po to, aby w mocy Ducha pomagać innym w napełnianiu się Bożym Duchem, by także innych prowadzić do Wieczernika”.

• Msze św. sprawowane w kościele św. Mikołaja w Krakowie w styczniu, w lutym i w marcu br., każdego 28. dnia miesiąca, były bezpośrednim przygotowaniem do beatyfikacji Hanny Chrzanowskej, która odbędzie się 28 kwietnia br. w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Uroczystościom będzie przewodniczył legat papieski kard. Angelo Amato – prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

• Połowa Polaków wyrzeka się w Wielkim Poście niektórych przyjemności, by przygotować się na nadchodzące święta – podaje Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). Dla większości Wielkanoc jest przede wszystkim świętem religijnym, a dla 44 proc. – głównie doświadczeniem religijnym.

• Pierwsze zestawy rakiet Patriot trafią do Polski w 2022 r., kolejna dostawa będzie miała miejsce w roku 2024. Będą to zestawy najnowszej generacji, które Amerykanie sprzedają tylko najbardziej zaufanym sojusznikom.

• ABW zatrzymała osobę podejrzaną o działalność szpiegowską na rzecz Rosji. Zatrzymany Marek W. był pracownikiem Ministerstwa Energii. Mężczyzna nie przyznał się do winy.

• Andrzej Biernat – były minister sportu w rządzie PO-PSL i były sekretarz generalny PO złożył 6 nieprawdziwych oświadczeń majątkowych w latach 2011-13. Nieprawidłowości mają wynosić łącznie 120 tys. zł.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2018-04-04 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego

2024-03-28 07:18

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Karol Porwich/Niedziela

Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczynają się w Kościele katolickim obchody Triduum Paschalnego - trzydniowe celebracje obejmujące misterium Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego. Liturgia tego dnia odwołuje się do wydarzeń w Wieczerniku, kiedy Jezus ustanowił dwa sakramenty: kapłaństwa i Eucharystii.

Liturgista, ks. prof. Piotr Kulbacki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego powiedział PAP, że część pierwsza Triduum - misterium Chrystusa ukrzyżowanego - rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej (Wielki Czwartek) i trwa do Liturgii na cześć Męki Pańskiej (Wielki Piątek). Po tej liturgii rozpoczyna się dzień drugi - obchód misterium Chrystusa pogrzebanego, trwający przez całą Wielką Sobotę. Nocna Wigilia Paschalna rozpoczyna trzeci dzień - misterium Chrystusa zmartwychwstałego – obchód trwający do nieszporów Niedzieli Zmartwychwstania.

CZYTAJ DALEJ

8 lat temu zmarł ks. Jan Kaczkowski

2024-03-27 22:11

[ TEMATY ]

Ks. Jan Kaczkowski

Piotr Drzewiecki

Ks. dr Jan Kaczkowski

 Ks. dr Jan Kaczkowski

28 marca 2016 r. w wieku 38 lat zmarł ks. Jan Kaczkowski, charyzmatyczny duszpasterz, twórca Hospicjum św. o. Pio w Pucku, autor i współautor popularnych książek. Chorował na glejaka - nowotwór ośrodka układu nerwowego. Sam będąc chory, pokazywał, jak przeżywać chorobę i cierpienie - uczył pogody, humory i dystansu.

Ks. Jan Kaczkowski urodził się 19 lipca 1977 r. w Gdyni. Był bioetykiem, organizatorem i dyrektorem Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio. W ciągu dwóch lat wykryto u niego dwa nowotwory – najpierw nerki, którego udało się zaleczyć, a później glejaka mózgu czwartego stopnia. Po operacjach poddawany kolejnym chemioterapiom, nadal pracował na rzecz hospicjum i służy jego pacjentom. W BoskiejTV prowadził swój vlog „Smak Życia”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Nowi kanonicy

2024-03-28 12:00

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Karol Porwich/Niedziela

Podczas Mszy Krzyżma bp Tadeusz Lityński wręczył nominacje i odznaczenia kapłanom diecezji. Życzenia otrzymali również księża, którzy obchodzą w tym roku jubileusze kapłańskie.

Pełna lista nominacji, odznaczeń i jubilatów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję