W liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Łaskawej w Lubaczowie odbył się papieski odpust połączony z pielgrzymką samorządowców. I znów, jak co roku, konkatedra wypełniła się gośćmi i lubaczowianami oraz licznymi pocztami sztandarowymi. W procesji do ołtarza Rycerze Kolumba wnieśli nowy feretron z wizerunkiem Pani Łaskawej i ustawili go na ołtarzu. Przy nim 21. Brygada Strzelców Podhalańskich wystawiła wartę. Przed ołtarzem stanął poczet sztandarowy tej jednostki wojskowej.
Reklama
– Gromadzimy się w lubaczowskim sanktuarium u stóp naszej Pani Łaskawej już po raz dziewiąty. W 2009 r. papież Benedykt XVI stosownym dekretem nadał przywilej, wszyscy, którzy w tym dniu przybędą przed oblicze Pani Łaskawej mogą otrzymać dar papieskiego odpustu zupełnego. I dzisiaj przybywamy, aby przed Matką Bożą Łaskawą Lwowską modlić się, uzyskać łaski dla siebie i Ojczyzny. Uroczystość odpustowa połączona jest z 8. pielgrzymką samorządów województw podkarpackiego i lubelskiego – powiedział kustosz sanktuarium ks. kan. Andrzej Stopyra na rozpoczęcie Mszy św. I dodał: – Dzisiaj pośród nas chciał być kard. Marian Jaworski. Otrzymałem od niego list w którym pisze: „Bardzo pragnąłem sprawować Mszę św. z okazji nałożenia Matce Bożej Łaskawej – Królowej Korony Polskiej suknię wotum, którą Jej sprawiliście. Niestety, w ostatniej dobie nasilające się dolegliwości zdrowotne nie pozwalają mi na przyjazd do Lubaczowa. Niech Matka Najświętsza wyprasza wszystkim obfite błogosławieństwo Boże w rozwoju Lubaczowa i Ojczyzny”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ks. prob. Stopyra powitał znakomitych gości, a wśród nich: biskupa pomocniczego diecezji zamojsko-lubaczowskiej Mariusza Leszczyńskiego, biskupa seniora diecezji charkowsko-zaporoskiej Mariana Buczka, szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka, doradcę Prezydenta RP Bogusława Windę, sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Pawła Szefernakera, posłanki na Sejm RP Anną Szmidt-Rodziewicz i Krystynę Wróblewską, marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla z członkami Zarządu, lubelskiego wicemarszałka Arkadiusza Bratkowskiego, dowódcę 21. Brygady Strzelców Podhalańskich gen. bryg. Ryszarda Pietrasa, wicewojewodę podkarpacką Lucynę Podhalicz, komendanta Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie Henryka Moskwę, starostów, burmistrzów i wójtów.
Królewskie śluby
Reklama
Koncelebrowanej Eucharystii przez liczne grono kapłanów przewodniczył bp Marian Leszczyński. W homilii ukazał genezę ślubów króla Jana Kazimierza przed cudownym obrazem Matki Bożej Łaskawej w katedrze lwowskiej 1 kwietnia 1656 r. i ich odnawianie przez św. abp Józefa Bilczewskiego. Przypomniał i ten epizod: król Jan Kazimierz po złożeniu ślubów wyruszył w procesji do pobliskiego kościoła Jezuitów, gdzie nuncjusz Piotr Vidoni podczas nabożeństwa przed obrazem Matki Bożej Pocieszenia odmawiał Litanię do Matki Bożej i na prośbę króla padło po raz pierwszy wezwanie: „Królowo Korony Polskiej – módl się za nami”. Na prośbę abp Bilczewskiego papież Pius X dekretem z 25 listopada 1908 r. pozwolił obchodzić święto Królowej Polski w archidiecezji lwowskiej w pierwszą niedzielę maja, a na prośbę biskupów polskich Stolica Apostolska w 1923 r. ustanowiła je głównym świętem maryjnym, wyznaczając jego obchody na dzień 3 maja, to jest w rocznicę uchwalenia konstytucji z 1791 r.
Ksiądz Biskup w homilii przypomniał także, co o ślubach Jana Kazimierza powiedział papież Jan Paweł II 3 czerwca 1991 r. w Lubaczowie. – Zachęcam do modlitwy za naszą Ojczyznę, za Kościół, za małżeństwa i rodziny, za każdego z nas. Módlmy się o miłość wzajemną, o trwały pokój, o głęboką wiarę i mocną nadzieję oraz mądrość w korzystaniu z daru wolności.
Z błogosławieństwem papieża
– Nasza dzisiejsza uroczystość wpisuje się w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Z tej racji, jako wotum dziękczynne, przygotowany został ten feretron Matce Bożej Królowej Polski w podziękowaniu za Jej opiekę nad naszym Narodem. Dziękuję mieszkańcom miasta za ofiarowane srebro i biżuterię na jego wykonanie. Feretron ten został wykonany przez lubaczowskich artystów: Jerzego Pluchę i Janusza Szpyta. Sukienki i korony z szlachetnych kruszców wykonał znany artysta z Gdańska Mariusz Drapikowski. Zawieźliśmy je do Rzymu i 2 maja br. papież Franciszek je pobłogosławił, przekazując równocześnie błogosławieństwo wszystkim czcicielom Matki Bożej – poinformował ks. kan. Andrzej Stopyra. Poprosił bp. M. Leszczyńskiego o poświęcenie ram i podstawy tego feretronu. – To jeszcze jedna cząstka Lwowa. Abp Eugeniusz Baziak wygnany ze Lwowa w 1946 r. zabrał za sobą cudowny obraz Matki Bożej Łaskawe. Odbył on wędrówkę po kraju, by wrócić do Lubaczowa.
Bp Rechowicz oddał go do kultu w prokatedrze. Podczas II pielgrzymki do Ojczyzny Jan Paweł II na Jasnej Górze dokonał 19 czerwca 1983 r. rekoronacji cudownego obrazu Pani Łaskawej. Kilka dni później, 28 czerwca 1983 r. przed tym oryginalnym obrazem w lubaczowskiej prokatedrze odbyły się moje i trzech kolegów święcenia kapłańskie. Poczułem moc płynącą z tego obrazu. Życzę wam takiej mocy z tego feretronu – wspomniał bp Leszczyński. Poświęcił feretron, a wierni odmówili „Pod Twoją obronę”. Przed tym wizerunkiem uklękli przedstawiciele różnych szczebli władz państwowych i samorządowych, by zawierzyć Matce Bożej swoją służbę i małe ojczyzny. Słowami marszałka Władysława Ortyla podziękowali Pani Łaskawej za opiekę i matczyną pomoc. „Klęcząc u Twych stóp prosimy Cię, Matko, o mądrość, roztropność i rozwagę, które są tak potrzebne w naszej pracy, aby dobrze i godnie pełnić codzienne obowiązki. Zawierzając Tobie Podkarpacie i Lubelszczyznę prosimy, kieruj naszymi myślami i czynami oraz podejmowanymi wyborami. Miej wzgląd na nasze troski i prośby jako Matka Opiekunka i Przewodniczka i poprowadź nas najwłaściwszą drogą – powiedział Marszałek. Przed wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej Lwowskiej złożono kwiaty.
Zasłużony i doceniony
Sejmik Województwa Podkarpackiego podjął uchwałę o nadaniu śp. kard. Władysławowi Rubinowi honorowej odznaki „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”. Jej wręczenia dokonano podczas uroczystości odpustowej w Lubaczowie. Marszałek Władysław Ortyl wygłosił laudację o śp. kard. Rubinie. Odznakę odebrał bp Mariusz Leszczyński w asyście bp. Mariana Buczka i krewnego śp. Kardynała – Zbigniewa Rubina. Odczytane zostały także listy skierowane do organizatorów i uczestników uroczystości w Lubaczowie od prezydenta RP Andrzeja Dudy, premiera Rządu Mateusza Morawieckiego, marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego i marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego. Liturgię Mszy św. swoim śpiewem ubogacili: sopranistki Katarzyna Pawłowska, Małgorzata Kret, baryton Ryszard Cieśla, wykładowca Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie przy akompaniamencie na organach lubaczowianina Bartłomieja Maziarza. Goście zeszli do krypty konkatedry, by przy sarkofagu śp. Władysława Rubina pomodlić się i złożyć wieńce i wiązanki kwiatów.