Tradycyjnie w pierwszą niedzielę lipca przeżywamy uroczystość odpustową ku czci św. Jana z Dukli w Hucie Polańskiej. Wprawdzie święto patronalne przypada 8 lipca, ale według tradycji miejsca wpisuje się ten termin w kontinuum świętowania na ziemi dukielskiej, gdzie w sanktuarium św. Jana z Dukli spoczywają jego relikwie, a główne uroczystości były 8 lipca.
Do Huty Polańskiej na świętowanie przybyli znamienici goście: bp Kazimierz Górny, który przewodniczył Mszy św. odpustowej, a kazanie wygłosił o. Rafał Klimas OFM – proboszcz i gwardian bazyliki i sanktuarium Matki Bożej Wniebowziętej Pani Rzeszowa. Uroczystość uświetnili kapłani: ks. Marek Story – wicekanclerz Kurii Rzeszowskiej, ks. Grzegorz Nagi – notariusz Sądu Biskupiego, ks. Kazimierz Płonka – proboszcz Pstrągowej, ks. Tadeusz Pieniążek z archidiecezji przemyskiej, o. Zenon Burdak OFM z sanktuarium św. Jana w Dukli, ks. Zygmunt Kudyba – długoletni dziekan dekanatu Nowy Żmigród, ks. Zbigniew Preizner – proboszcz z Polan, ks. Stanisław Szajna – proboszcz z Nowego Żmigrodu, ks. Henryk Barć – proboszcz z Łężyn wraz z ks. Wiesławem Willerem, ks. Józef Obłój – proboszcz z Desznicy, ks. Jan Wnęk – proboszcz z Faliszówki i ks. Wiesław Ukleja z Francji. Wśród zacnych gości były siostry ze Zgromadzenia Sióstr Felicjanek i Serafitek oraz mieszkańcy Ropczyc, Sędziszowa, Rzeszowa, Jasła oraz różnych stron Polski i USA.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Po powitaniu uczestników uroczystości przez ks. Wiesława Matyskiewicza, opiekuna kościoła pw. św. Jana z Dukli w Hucie Polańskiej, Ksiądz Biskup poświęcił żyrandol zrobiony z rogów jelenich, który powstał z inicjatywy Koła Łowieckiego „Zacisze” z prezesem Stanisławem Ząbikiem, a darczyńcą był Janusz Adamski z USA (członek Koła Łowieckiego „Zacisze”, jego ojciec urodził się w Hucie Polańskiej), natomiast zainstalowali go: Jarosław Jarug z synem i Krzysztof Delimata. Ksiądz Biskup zwrócił uwagę na wyjątkowość tego miejsca, gdzie niewielki kościół samotnie stoi pośród gór i lasów. To miejsce ocalone od zapomnienia przez śp. ks. Jana Delektę funkcjonuje dzięki ludziom dobrej woli, którzy tutaj chcą przybywać. Ksiądz Biskup przypomniał również, że tutaj duszpasterzował bł. ks. Władysław Findysz, jako proboszcz Nowego Żmigrodu. W kazaniu o. Rafał wskazał na postać św. Jana z Dukli, który przed wiekami przebywał na tej ziemi. Uroczystość uświetniła Orkiestra Dęta z Ropczyc pod batutą Eugeniusza Stępaka.
Po Mszy św. opiekun kościoła – ks. Wiesław Matyskiewicz zaprosił na odpust ku czci św. Huberta, który będzie 4 listopada br. oraz wszystkich uczestników uroczystości na spotkanie przy „Betanii”.