Reklama

Niedziela Sosnowiecka

W szkole życia

Wszystkie wspólnotowe spotkania i wyjazdy wakacyjne są dla nich niezwykle cenne, gdyż jest to czas na przystanek, refleksję, zatrzymanie się w wirze dnia codziennego. Tym razem rodziny z Katolickiego Stowarzyszenia Rodzin Wielodzietnych im. św. Jadwigi Śląskiej wyjechały do Ośrodka Wczasowo-Kolonijnego „Barka” w Jarosławcu na wypoczynek integracyjno-edukacyjny z elementami rekolekcji i zajęć profilaktycznych. W dniach 16-17 sierpnia przyjęły one w swoim gronie specjalnego gościa w osobie pasterza naszej diecezji – bp. Grzegorza Kaszaka

Niedziela sosnowiecka 35/2018, str. VIII

[ TEMATY ]

rekolekcje

Elżbieta Ulman

Podczas Eucharystii pod przewodnictwem bp. Grzegorza Kaszaka

Podczas Eucharystii pod przewodnictwem bp. Grzegorza Kaszaka

Ksiądz biskup chętnie stał się uczestnikiem wypoczynku i swoim pasterskim okiem spoglądał na życie toczące się w ośrodku, w którym rodziny przeżywały wyczekany dla siebie czas. Każdy dzień był obfity w dary płynące z codziennej Eucharystii, które umacniały relacje małżeńskie i rodzicielskie. Jednak nie tylko Eucharystia była źródłem umocnienia. Służyły temu także warsztaty i zajęcia prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę wychowawców i specjalistów dla dzieci i młodzieży, osobno zaś dla rodziców – zaznacza prezes Stowarzyszenia Rodzin Wielodzietnych p. Elżbieta Ulman. Dzieci, młodzież, a także i rodzice, mogli zadać różne pytania biskupowi podczas „Sto pytań do...”, co było powodem śmiechu, ale i poważnych rozważań. Rodziny wielodzietne wraz z ukochanym opiekunem stowarzyszenia – ks. Grzegorzem Kossem i z księdzem biskupem mogły uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę, śpiewając przy ognisku pieśni patriotyczne. Ksiądz biskup, przebywając wśród rodzin, miał możliwość zobaczenia, jak wygląda życie rodziny wielodzietnej, gdzie radość, miłość wzajemna i poświęcenie przeplatają się z codziennymi trudami i problemami – dodaje pani prezes.

Blisko Boga

Reklama

Chociaż każda rodzina wielodzietna jest inna, to problemy, z którymi one się zmagają są podobne, dlatego spotkania w tym gronie to dla nich umocnienie, znajdywanie zrozumienia i wsparcia. Rodzina wielodzietna jest wspaniałą szkołą życia. Można się w niej nauczyć troski o drugiego człowieka, organizowania czasu, zaradności, łączenia wszystkich obowiązków, kreatywności – aż do wielkiej miłości, ale też rzeczy prozaicznych, jak gotowanie czy sprzątanie. Rodziny wielodzietne naszej diecezji promują prawdziwy piękny obraz rodziny, która chce być blisko Boga. Wartości chrześcijańskie są dla nich bardzo ważne, dlatego pragną wychowywać dzieci w prawdzie, wierze i miłości – w tych realiach, jakie przynosi życie. Pokazują, iż rodzina wielodzietna to rodzina, w której każdy może się realizować i spełniać swoje marzenia.

Armia ludzi

Obecnie w Katolickim Stowarzyszeniu Rodzin Wielodzietnych im. św. Jadwigi Śląskiej działa około 30 rodzin. To ogromna grupa ludzi, bo wraz ze swoimi pociechami liczy ok. 200 osób. Stowarzyszenie powstało 26 października 1996 r. jako oddział ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzin Wielodzietnych, a w 2004 r. zmieniło nazwę na Katolickie Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych im. św. Jadwigi Śląskiej. Istnieje ono właśnie po to, by dać rodzinom wielodzietnym możliwość i szansę pokazania kim są naprawdę: że rodzina wielodzietna nie może być szufladkowana, uznawana za patologiczną, że normalnie, zdrowo funkcjonuje. Stowarzyszenie pokazuje, że rodzice decydują się świadomie na posiadanie większej ilości potomstwa a ich dzieci są absolwentami wyższych uczelni, rozwijają piękne talenty, szanują się i prawdziwie miłują; że domy tych rodzin to oazy ciepła i życzliwości, choć nie brak w nich trosk i trudności.

Formacja rodzin

Członkiem zwyczajnym stowarzyszenia może być rodzina żyjąca w związku sakramentalnym Kościoła katolickiego z minimum czwórką dzieci własnych lub przysposobionych. Jest też możliwość przynależności do stowarzyszenia osób z mniejszą ilością dzieci jako członka wspierającego. Stowarzyszenie to ogromna pomoc na wielu płaszczyznach życia przez regularne comiesięczne spotkania integracyjne rodzin połączone z uczestnictwem w Eucharystii, pracą formacyjną oraz wyjazdami wakacyjnymi.

2018-08-28 12:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pożegnać nieprzywitanych. Rekolekcje dla rodziców po stracie dziecka poczętego

Szok, niedowierzenie, łzy, a nawet złość, która wyraża się w różnej postaci. Przerwana nadzieja i radość. Jak poradzić sobie z emocjami po staracie nienarodzonego dziecka i jak przeżywać żałobę? Tego dowiedzą się podczas rekolekcji na warszawskim Wrzecionie rodzice, którzy nie doczekali się przyjścia na świat swoich pociech lub doświadczyli ich śmierci zaraz po porodzie.

Samoistnego poronienia według statystyk doświadcza rocznie kilkadziesiąt tysięcy małżeństw. Często rodzicom towarzyszy poczucie winy, a nawet wstydu. Niechętnie mówią o tym, co wydarzyło się. - Przeżywają ból spowodowany tym, że nie mogli przytulić i pocałować wyczekanego dziecka - mówi Niedzieli ks. Wojciech Szychowski, psycholog i psychoterapeuta. Duchowny w dolnym kościele Niepokalanego Poczęcia NMP (ul. Przy Agorze 9) w dn. 13-15 października, poprowadzi pod rekolekcje "Pożegnać nieprzywitanych" adresowane do rodziców, którzy utracili dzieci przed ich narodzeniem lub w okresie okołoporodowym.

Każdego dnia rekolekcje będą rozpoczynać o g. 19.00. Ich uczestnicy dowiedzą się m.in. jak radzić sobie z emocjami i żałobą oraz co według nauki Kościoła dzieje się z nienarodzonymi dziećmi. Kulminacyjnym momentem będzie adoracja Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo pożegnania, które odbędzie się 14 października. W czasie modlitwy rodzice będą mogli nadać imiona swoim utraconym dzieciom. Następnego dnia sprawowana będzie Msza św. z posłaniem i modlitwą o potomstwo. 

To już druga edycja rekolekcji. W ubiegłym roku obecne były również kobiety, które dokonały aborcji. Wyrzuty sumienia po zabójstwie dziecka towarzyszyły im przez całe życie. Przez kilkadziesiąt lat nie mogły zrozumieć, dlaczego świadomie wybrały śmierć rozwijającego się pod ich sercem nowego życia. Rekolekcje okazały się pomocą w duchowym uzdrowieniu. 

 Patronat nad rekolekcjami, wpisującymi się w obchodzony 15 października Dzień Dziecka Utraconego, objęła warszawska edycja "Niedzieli".


CZYTAJ DALEJ

MZ: bezpłatne szczepionki przeciw grypie m.in. dla lekarzy, pielęgniarek, ratowników i farmaceutów

2020-10-01 10:05

[ TEMATY ]

szczepienie

koronawirus

Adobe.Stock

Minister Zdrowia Adam Niedzielski podjął decyzję o zabezpieczeniu dostępu do bezpłatnej szczepionki przeciw grypie dla osób udzielających świadczeń opieki zdrowotnej, farmaceutów i techników farmaceutycznych. Od czwartku podmioty mogą wystąpić do resortu o brakujące dawki.

Od 1 października – jak poinformował PAP resort – wszystkie podmioty udzielające świadczeń opieki zdrowotnej, apteki i punkty apteczne, które nie kupią na rynku farmaceutycznym odpowiedniej liczby szczepionek dla pracowników, mogą zgłaszać zapotrzebowanie na bezpłatne dawki za pośrednictwem strony szczepionkanagrype.mz.gov.pl

Przez personel uczestniczący w udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej rozumiany jest personel medyczny (lekarze, pielęgniarki, położne, farmaceuci, fizjoterapeuci, felczerzy, ratownicy medyczni, diagności laboratoryjni oraz inny personel medyczny wyżej niewymieniony) oraz niemedyczny (o ile personel ten z racji wykonywanych obowiązków służbowych ma bezpośredni kontakt z pacjentami).

Zapotrzebowanie na bezpłatne szczepionki przeciw grypie zgłosić mogą: podmioty udzielające świadczeń opieki zdrowotnej, w tym te, które zawarły z Narodowym Funduszem Zdrowia umowę na wykonywanie szczepień ochronnych na grypę osobom zatrudnionym w tych podmiotach oraz pozostałe biorące udział w świadczeniach opieki zdrowotnej, które nie zawarły takiej umowy, ale zawarły umowę z NFZ w innym zakresie świadczeń zdrowotnych. Zapotrzebowanie mogą tez zgłaszać apteki ogólnodostępne i punkty apteczne.

MZ wyjaśnia, że podmiot musi oszacować liczbę potrzebnych szczepionek przeciwko grypie dla pracowników, którzy zadeklarowali chęć szczepienia i nie korzystają jednocześnie z innych programów szczepienia, na przykład w innym miejscu pracy albo z programów organizowanych przez inne instytucje. W formularzu muszą uwzględnić tylko ten personel, dla którego zabrakło szczepionki nabytej w ramach dystrybucji na rynku farmaceutycznym. Z jednego podmiotu może zostać złożone tylko jedno zapotrzebowanie zbiorcze.

Szczepienia przeciw grypie z wykorzystaniem bezpłatnej dawki pochodzącej z rezerw strategicznych będzie można wykonać wyłącznie w podmiotach leczniczych, które zawarły umowę z NFZ na jej wykonywanie. Pracownicy podmiotów, które takich umów nie zawarły, będą mogli wykonać szczepienie w innej uprawnionej placówce.

Dodatkowe informacje dotyczące sposobu i terminu dystrybucji szczepionek przeciw grypie oraz podmiotów leczniczych, w których będzie można wykonać szczepienia zostaną opublikowane na stronach Ministerstwa Zdrowia.

W przypadku braku możliwości zapewnienia odpowiedniej liczby szczepionek przeciw grypie, minister zdrowia zastrzega możliwość częściowej realizacji zapotrzebowania. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ joz/

CZYTAJ DALEJ

Indie: Chrześcijanie odmówili bałwochwastwa. Ich domy zostały zdewastowane

2020-10-01 16:10

[ TEMATY ]

prześladowania

Adobe Stock

Domy chrześcijan w środkowo-indyjskim stanie Chhattisgarh zostały zdewastowane po tym, jak mieszkańcy odmówili przejścia na lokalną religię Sarny. Pod koniec września religijni fanatycy zaatakowali domostwa w pięciu wioskach w Kondagaon.

„Doszło do starć między grupami plemiennymi i chrześcijanami, ponieważ mieszkańcy wioski chcieli, aby wyznawcy Chrystusa przeszli na tradycyjną plemienną religię Sarny” – powiedział bp Joseph Kollamparampil.

Plemiona żyjące tu zgodnie z religią Sarny dotychczas nie przejawiały agresji w stosunku do chrześcijan. Wyznawcy różnych religii mieli zwykle dobry kontakt z lokalną administracją. „Nawet w naszym kościele promujemy pewne plemienne tradycje i kulturę, ale nie promujemy kultu bożków – dodał bp Joseph. – Ostatni incydent, w którym plemienni zmuszali chrześcijan do oddawania czci bożkom, jest czymś nowym i rodzi napięcie w wioskach”.

Około 2 tys. mieszkańców wioski zdewastowało domy co najmniej 14 chrześcijańskich rodzin, liczące ponad 50 członków. Byli oni zmuszani, aby porzucić swoją wiarę i przejść na kult „świętego gaju”.

Przewodniczący Chrześcijańsiego Forum Chhattisgarh, Arun Pannalal, zażądał odszkodowania w wysokości 1 miliona rupii (13,5 tys. USD) dla każdej z pokrzywdzonych rodzin.

Chhattisgarh jest najgęściej zaludnionym hinduskim stanem Indii, w którym 98,3 proc. z 23 milionów ludzi stanowią hindusi, muzułmanie 1 proc., a chrześcijanie, w większości plemienni około 0,7 proc.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję