Łaskami słynący obraz Matki Bożej jest kopią obrazu Matki Bożej Śnieżnej z rzymskiej Bazyliki Santa Maria Maggiore. Pod koniec XVI wieku został podarowany przez papieża Klemensa VIII dominikańskim zakonnikom, podejmującym misję ewangelizacji Podola. Ci osiedlili się w Latyczowie (dziś miasteczko w środkowej Ukrainie). Wkrótce okazało się, że wierni modlący się przed przywiezionym przez nich obrazem Matki Bożej otrzymują liczne łaski. W dowód uznania cudów i czci dla Maryi papież Pius VI zlecił ukoronować obraz złotymi koronami; uroczystość odbyła się 4 października 1778 r. Kilkadziesiąt lat później korony zostały skradzione; rekoronacja odbyła się w 1880 r. Nałożone wówczas korony znajdowały się na skroniach Maryi i Jezusa do 2014 r.
Matka Boża Latyczowska, zwana Królową Podola, podzieliła los swoich dzieci. Dramatyczna historia obrazu, w ciągu wieków kilkakrotnie przenoszonego z miejsca na miejsce (m.in. do Lwowa, Winnicy, Łucka, Warszawy), odzwierciedla dzieje mieszkańców trapionych wojnami i bezbożną ideologią. Po II wojnie światowej cudowny obraz został przywieziony do Lublina i powierzony opiece Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej aż do 2014 r. Wówczas abp Stanisław Budzik podjął decyzję o intronizacji obrazu w kościele Matki Bożej Różańcowej w Lublinie. Uroczysta intronizacja odbyła się po wielkiej różańcowej procesji, która przeszła przez miasto we wrześniu i październiku 2014 r. 3 lata później kościół przy ul. Bursztynowej został ustanowiony sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej Patronki Nowej Ewangelizacji.
Za 2 tygodnie, w 240. rocznicę koronacji wizerunku, abp Stanisław Budzik dokona rekoronacji (poprzednie korony zostały zdjęte na czas renowacji obrazu i pozostawione u sióstr Służek). Zaprojektowane i wykonane w pracowni Drapikowski Studio korony powstały ze złota ofiarowanego przez parafian. 26 września poświęci je papież Franciszek. Duchowym przygotowaniem do tego historycznego wydarzenia jest maryjne triduum, prowadzone przez ks. Józefa Maciąga. W kolejne niedziele poprzedzające rekoronację (16, 23 i 30 września) nauki rekolekcyjne stanowić będą medytacje nad tajemnicą Maryi Królowej na kartach Pisma Świętego, w dziejach Kościoła i naszym życiu. W tygodniu bezpośrednio poprzedzającym uroczystości (1-6 października) w kościele przy ul. Bursztynowej odbędzie się czuwanie maryjne (od godz. 17.20), na które złożą się Msza św., Różaniec i Apel Jasnogórski. Msza św. z nałożeniem koron na skronie Maryi i Jezusa rozpocznie się 7 października o godz. 10.30.
Pomóż w rozwoju naszego portalu