Reklama

Niedziela Wrocławska

Archidiecezja na Jasnej Górze

Niedziela wrocławska 39/2018, str. I

[ TEMATY ]

Jasna Góra

archidiecezja

Magda Nowak

Apel Jasnogórski pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, 21 września 2018 r.

Apel Jasnogórski pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, 21 września 2018 r.

Wieloletnią tradycją jest, że u progu rozpoczynającego się roku szkolnego i akademickiego oraz przed rozpoczęciem nowego roku duszpasterskiego archidiecezja wrocławska pragnie czuwać na Jasnej Górze, by Maryi powierzyć swoje troski i radości oraz doświadczyć Jej bliskości i opieki.

Intencją pielgrzymki, która w tym roku przebiegała pod hasłem „Maryjo, pełna mocy Ducha Świętego, otaczaj nas macierzyńską opieką”, było z jednej strony dziękczynienie za mijający rok duszpasterski, a z drugiej prośba o błogosławieństwo na nowy rok pracy w parafiach i wspólnotach. Nie zabrakło także modlitwy za Ojczyznę z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Czuwanie – w którym wzięło udział ponad 5 tys. Dolnoślązaków – rozpoczęło się Mszą św. w Bazylice Jasnogórskiej, której przewodniczył abp Józef Kupny. W homilii Metropolita Wrocławski wspomniał na historię biblijną proroka Eliasza, którego wędrówka przez pustynię rzuca światło na sens pielgrzymowania. – Eliasz, jeden z największych proroków Starego Testamentu, przeżywał kryzys życiowy. Udaje się na pustynię, gdzie prosi Boga, aby zabrał go z tego świata. A co robi Bóg z jego życiem? Najpierw karmi Eliasza, a następnie poleca mu wyruszyć do Bożej góry Horeb – mówił abp Józef Kupny, stawiając pytanie: dlaczego akurat tam? – Eliasz doskonale wie, że na tej górze Bóg przemówił do Mojżesza, zawarł z narodem wybranym przymierze, dał Dekalog, wyznaczając konkretną drogę życia. Eliasz wraca do miejsca, o którym wie, że tam można spotkać Boga, że On tam jest, działa i wskazuje drogę. Ten powrót oznaczał ogromną zmianę w życiu Eliasza. Prorok dostał jakby nowe życie, wstąpił w niego nowy duch, otrzymał nowe siły – wyjaśniał Kaznodzieja. Arcybiskup dodał, że takie chwile kryzysu przeżywa dziś coraz więcej ludzi, a historia proroka pokazuje, co możemy z tym zrobić. – Przede wszystkim musimy wracać do miejsc i sytuacji, w których wiemy, że nasza relacja z Bogiem była silna, piękna, w których czuliśmy Jego działanie. Musimy mieć w swoim życiu taką górę Horeb, do której będziemy wracać, by otrzymać od Pana nowe siły, nowego ducha. Dla wielu takim właśnie miejscem jest Jasna Góra. Tutaj Bóg działa przez Maryję, naszą Matkę. Tutaj mamy ogromną szansę nawiązać z Nim relację – stwierdził Metropolita Wrocławski.

Po Eucharystii wierni przez dwanaście godzin czuwali i modlili się w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. O 21.00 wspólnie z pielgrzymami zgromadzili się na Apelu Jasnogórskim. O północy w Kaplicy Matki Bożej bp Jacek Kiciński odprawił Pasterkę Maryjną, po niej ponownie wierni mieli okazję do indywidualnego czuwania na modlitwie przed Jasnogórskim Obrazem. Uroczystą obecność archidiecezji wrocławskiej na Jasnej Górze zakończyła Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu, której o 6.00 przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski.

2018-09-25 11:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: dziękczynienie za życie bł. Edmunda Bojanowskiego

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bł. Edmund Bojanowski

Episkopat News

Na Jasnej Górze odbyło się dziękczynienie za życie i działalność bł. Edmunda Bojanowskiego z modlitwą o jego kanonizację z udziałem sióstr służebniczek, których był założycielem, oraz świeckich, dla których jest on inspiracją w działalności społecznej i charytatywnej. Trwa rok jubileiszowy z okazji 150. rocznicy śmierci tego działacza społecznego i kulturalnego, wychowawcy i patrioty. Mszy św. przewodniczył bp Jacek Kiciński, przewodniczący Komisji ds. Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego KEP.

O tym, że bł. Edmund Bojanowski długo przed Soborem Watykańskim II realizował w praktyce soborową naukę o apostolstwie laikatu przypomniał w homilii abp Adrian Galbas, przewodniczący Komisji ds. Apostolstwa Świeckich KEP.

CZYTAJ DALEJ

Kto otrzyma nagrodę Patrioty Roku?

2022-12-03 15:03

[ TEMATY ]

nagroda

Biały Kruk

Biały Kruk

W historycznej Sali „Sokół” w Krakowie trwa obecnie VIII Dzień Patrioty, czyli spotkanie z najważniejszymi twórcami polskiego życia kulturalnego, literackiego, społecznego i religijnego. Organizatorem jest wydawnictwo Biały Kruk, zaś punktem kulminacyjnym będzie wręczenie nagrody „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela”.

Program spotkania:

CZYTAJ DALEJ

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”

2022-12-03 16:31

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie

S. Amata CSFN

Rozważanie do Ewangelii: Mt 3:1-12

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję