Kamil Krasowski: – W tym roku przypada 40. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Niebawem będziemy obchodzić także XVIII Dzień Papieski ustanowiony w hołdzie Papieżowi Polakowi – dziś już św. Janowi Pawłowi II. Pod jakim hasłem odbędzie się tegoroczne świętowanie?
Ks. Łukasz Malec: – W tym roku Dzień Papieski odbędzie się 14 października pod hasłem „Promieniowanie ojcostwa”. Myślę, że ten temat pięknie ukazuje to, kim był Jan Paweł II – nie tylko dla młodych, ale w ogóle dla ludzi, że wielu postrzegało go jako ojca. Pamiętam, że kiedy odszedł, to czuliśmy się, jakby zabrakło ojca. To hasło jest inspirowane samą postacią Papieża, ale też jego nauczaniem. Myślę, że jest to istotny temat. Rola ojca zawsze była ważna, ale dzisiaj szczególnie. Ojcem jest się nie tylko w sensie fizycznym, ale też w tym sensie duchowym, dlatego można powiedzieć, że Jan Paweł II wielu zrodził dla życia wiary, dla Pana Boga, wielu widziało w nim swojego ojca. I chociaż dzieliła ich odległość, to jednak sama jego obecność, słowo, modlitwa i przykład pokazują, że dla wielu był właśnie wzorem ojca. I Dzień Papieski chce to odkryć przez sięgnięcie do jego postaci, do jego nauczania.
– Jak zapowiadają się tegoroczne obchody Dnia Papieskiego w naszej diecezji?
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
– Tradycyjnie w weekend, w który przypada Dzień Papieski, stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” będą mieli swoje rekolekcje. Odbędzie się zbiórka publiczna i zbiórka w kościołach na rzecz tego dzieła. Stypendyści zawsze też przygotowują dodatkowe atrakcje w postaci gier miejskich, ciast itd.
– Wspomniał Ksiądz o Fundacji i stypendystach, którzy są żywym pomnikiem Ojca Świętego. Proszę powiedzieć, czym zajmuje się Fundacja i ilu stypendystów liczy w naszej diecezji?
– Fundacja została powołana, aby pomagać zdolnej młodzieży z uboższych rodzin z mniejszych miejscowości, zwiększać jej możliwości rozwoju, doskonalenia się, kształcenia. Jest więc to konkretna pomoc finansowa, ale na tym pomoc Fundacji się nie kończy, bo sam zastrzyk gotówki to nie wszystko. Fundacja troszczy się też o rozwój duchowy swoich podopiecznych, stąd w każdej diecezji grupa stypendystów ma swoje cykliczne spotkania, rekolekcje, dni skupienia. Raz w roku podczas wakacji jest organizowany obóz dla wszystkich stypendystów z całej Polski, na którym bardzo mocny nacisk kładzie się na formację duchową. Diecezja zielonogórsko-gorzowska ma przyznanych 58 miejsc dla stypendystów. W tej chwili prawie wszystkie są wykorzystane. Obecnie większą część podopiecznych Fundacji stanowią studenci, którzy są w różnych ośrodkach akademickich, ale jak już kończą studia, to w ich miejsce szukamy nowych stypendystów. W tym roku złożone są już podania dla nowych członków Fundacji.
– Czy w ramach Fundacji staracie się pogłębiać wiedzę młodych ludzi nt. Papieża Polaka i jego nauczania?
Reklama
– Tak, zdecydowanie. Należy pamiętać, że spora część młodych ludzi nie pamięta Jana Pawła II tak jak my, dorośli. Więc samo przybliżanie jego sylwetki, życia, dzieła i nauczania jest istotnym elementem pracy formacyjnej. Chodzi o to, żeby ci młodzi ludzie nie tylko znali Jana Pawła II z nazwy, ale żeby coś więcej o nim wiedzieli. I to faktycznie wybrzmiewa zarówno na spotkaniach w diecezji, jak i na tych ogólnopolskich.
– A jak Ksiądz uważa, kim dla młodych ludzi jest dziś już święty Jan Paweł II?
– Bardzo często jest kimś niezwykłym, autorytetem. Kimś, z kogo można brać przykład, kto w świadomości ich rodziców, dziadków tkwi jeszcze bardzo mocno jako niezwykły Polak, niezwykły święty. Na pewno cały czas jest tym, który inspiruje, który jest przewodnikiem na drogach życia duchowego, na drodze do świętości.