Celem wydarzenia była wymiana doświadczeń na forum organizacji pozarządowych zajmujących się pomocą osobom bezdomnym i wykluczonym, promowanie dobrych rozwiązań wypracowanych przez poszczególne ośrodki oraz instytucje wspierające bezdomnych. Na konferencji byli obecni przedstawiciele Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach oraz Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi.
Zdecydowana większość osób bezdomnych przebywa na terenie miasta Kielce. Szacuje się, że w 2017 r. było ich na terenie województwa ponad 850. Korzystały one ze wsparcia 21 placówek. Wciąż są powiaty w woj. świętokrzyskim, w których nie ma placówek udzielających schronienia osobom pozostającym bez dachu nad głową. Najczęstszymi przyczynami bezdomności pozostają: eksmisja, konflikty rodzinne, przemoc, uzależnienie, niepełnosprawność.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Długoletnim doświadczeniem pomocy osobom bezdomnym, jak i zagrożonym bezdomnością dzielił się z zaproszonymi gośćmi ks. Stanisław Słowik – dyrektor Caritas Kielce.
Caritas w Kielcach podejmuje wiele nowatorskich w skali całej Polski projektów ograniczających skalę wykluczenia społecznego osób biednych i niepełnosprawnych. W ich ramach powstają rodzinne domy pomocy, mieszkania chronione, Biura Aktywizacji Bezrobotnych, Centrum Integracji Społecznej, Centrum Interwencji Kryzysowej, ośrodki rehabilitacyjne oraz wiele innych cennych inicjatyw.
Reklama
Caritas Kielce wypracowała sieć wsparcia, na którą składają się specjalistyczne placówki dedykowane osobom z konkretnymi problemami. Są to mieszkania wspierane w Kielcach, Dom dla bezdomnych w Świniarach i Morawianach, hostel w Wiśniówce, w Piasku Wielkim, lokale aktywizujące w Piekoszowie – dla osób starszych, w Kidowie dla seniorów niewymagających całodobowej opieki. Aktualnie w diecezji kieleckiej jest dostępnych 90 takich mieszkań w różnym standardzie i wielkości. Są one specjalizowane np. na lokale dla samotnych matek, dla pełnych rodzin, dla niepełnosprawnych, zaburzonych psychicznie z programem aktywizacji zawodowej, dla młodych „po przejściach”. W przygotowaniu są dwie nowe inicjatywy – które powinny dać kolejne 50 lokali. Celem wszystkich działań Caritas jest zmniejszenie skali bezdomności, udzielenie szerokiego wsparcia osobom potrzebującym, przygotowanie ich do samodzielnego życia, integracja ze społecznością lokalną oraz zaspokojenie bieżących potrzeb bytowych. Ks. Słowik podkreślał, że wiele gmin nie posiada lokali socjalnych, do których mogliby być skierowani bezdomni, bądź osoby w kryzysach. Wiele gmin wiejskich deklaruje, że nie posiada żadnych mieszkań socjalnych ani lokali komunalnych. Równocześnie odnotowuje się bardzo niski wskaźnik oddawania mieszkań do użytku, w skali roku – 10 w powiatach kazimierskim, opatowskim, pińczowskim, skarżyskim. Powoduje to nasilenie się tendencji wykluczenia mieszkaniowego. Dlatego mieszkania chronione, które udostępnia np. Caritas, niejednokrotnie stają się ratunkiem przed schroniskiem. Te wszystkie rozwiązania mają charakter nowatorski na gruncie polskim. Stosowane są na Zachodzie i doskonale się sprawdzają.
Dobrymi praktykami i sposobami wielowymiarowej pomocy dzielił się również z uczestnikami konferencji Krzysztof Adamski z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach. W celu podniesienia standardu pracy socjalnej stworzono procedurę postępowania pracownika socjalnego na rzecz osób bezdomnych. MOPR – jak poinformował Adamski – ubiega się o dotację ze środków EFES w Programie Wiedza, Edukacja, Rozwój na projekt „Skuteczna pomoc społeczna”. W ramach projektu znajdą się szkolenia i warsztaty podnoszące kompetencje pracowników socjalnych. Dział ds. Bezdomności współpracuje z jednostką organizacyjną Ośrodkiem Interwencyjno-Terapeutycznym. W jego skład wchodzi Ogrzewalnia, Punkt Interwencji Kryzysowej, mieszkania chronione i Punkt Konsultacyjno-Streetworkerski. Zdobyte doświadczenie zaowocowało stworzeniem projektu SAB Skuteczna Aktywizacja Bezdomnych, polegająca na zwiększeniu szans na zatrudnienie osób bezdomnych przez prowadzenie pracy socjalnej, zapewnienie profilaktycznych badań lekarskich, wsparcie terapeutyczne, doradztwo i szkolenia zawodowe, w tym stypendia stażowe.
Wśród prelegentów konferencji byli również Jerzy Czapla – kierownik Schroniska dla Bezdomnych, TPBA Łódź, Łukasz Kwiatkowski – kierownik Noclegowni i Ogrzewalni, MOPS z Kutna. Reprezentanci tych ośrodków również dzielili się dobrymi praktykami w walce z bezdomnością.