Reklama

Niedziela Małopolska

Fenomen Harklowej

Zarówno kościół w Harklowej, jak i cała miejscowość znajdująca się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej to „bohaterowie” Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt. „Piękno – Dziedzictwo – Komunikacja. Harklowa 2018”, którą zorganizowano 11 października br. w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej (PPWSZ) w Nowym Targu

Niedziela Ogólnopolska 43/2018, str. 44

[ TEMATY ]

sympozjum

Jarosław Pająk

O pięknie, dziedzictwie i komunikacji na przykładzie drewnianego kościoła w Harklowej mówili prelegenci z całej Polski

O pięknie, dziedzictwie i komunikacji na przykładzie drewnianego
kościoła w Harklowej mówili prelegenci z całej Polski

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, który objął spotkanie patronatem honorowym, przypomniał w swym liście do uczestników konferencji, że właśnie „świątynia staje się uosobieniem piękna, dziedzictwa i komunikacji. Piękna dlatego, że człowiek chce ofiarować Bogu to, co wyjątkowe i niepowtarzalne; dziedzictwa dlatego, że świątynia zawsze zostaje w spadku dla nowych pokoleń i jest dla nich wyzwaniem, a także zobowiązaniem; i w końcu komunikacji, gdyż na modlitwie osoba wchodzi w kontakt z Ojcem i uczy się, jak rozmawiać z bliźnim”.

Świątynia

Kościół w Harklowej powstał pod koniec XV wieku. Badania pozwoliły doprecyzować pochodzenie budynku na lata 1488-99. O wykonanych pracach konserwatorskich i badawczych w latach 2005-14 mówił dr Jarosław Adamowicz z Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W odróżnieniu od innych drewnianych świątyń (jak np. w niedalekim Dębnie) budynek w Harklowej jest kompilacją wielu warstw historycznych i gromadzi zasób dziedzictwa kilku wieków. Wnętrze kościoła jest ozdobione polichromią patronową. Oznacza to, że zdobienia są wykonane za pomocą szablonów (patronów). W Harklowej zachowały się najstarsze malowidła pochodzące z przełomu XV i XVI wieku. Symbolikę dekoracji, obejmujących motywy zwierzęce i ornamentalne, w tym monogram Jezusa Chrystusa i motywy florystyczne, omówił w referacie „Komunikacja symboliczna na przykładzie świątyni w Harklowej” ks. dr hab. Robert Nęcek, kierownik Katedry Edukacji Medialnej na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Wszystkie symbole nawiązują do Pisma Świętego lub żywotów świętych. – Wnętrze kościółka w Harklowej przemawia do ludzi XXI wieku w sposób żywy i nieustannie – przekonywał ks. Nęcek.

Reklama

Rektor PPWSZ – ks. prof. nadzw. dr hab. Stanisław Gulak w referacie poświęconym digitalizacji (cyfryzacji) dóbr kultury opisał wysiłek pracowników nowoczesnej pracowni digitalizacji, która powstała na uczelni w celu ratowania od zapomnienia kulturowego dziedzictwa narodowego. Aby doceniać wartość dzieł sztuki odziedziczonych po poprzednich pokoleniach, potrzebna jest odpowiednia wrażliwość na piękno. O roli tej wartości w wychowaniu mówił ks. prof. dr hab. Adam Maj z Katedry Dydaktyki i Edukacji Szkolnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. – Piękno jako wartość wychowawcza nie tylko tworzy triadę wartości uniwersalnych obok prawdy i dobra, ale też jest ich ukoronowaniem – powiedział prelegent.

Wszystkie referaty (a było ich kilkanaście) zostaną opublikowane przez wydawnictwo PPWSZ.

Ludzie

Parafię pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Harklowej tworzą mieszkańcy trzech miejscowości: Harklowej, Szlembarka i Knurowa, ale granice tej wspólnoty sięgają znacznie dalej: do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie Polonia starannie pielęgnuje tradycję i wiarę ojców. Ks. Nęcek, inicjator naukowej konferencji o Harklowej, mówi o parafianach, że są „ludźmi pięknymi”. – To znaczy, że są bardzo mocno związani z parafią, dbają o honor i swoją godność. Przejawia się to również w trosce o świątynię i w budowaniu relacji między sobą – wyjaśnił. Organizując ogólnopolskie wydarzenie naukowe, ks. Nęcek chciał przede wszystkim podziękować zarówno proboszczowi – ks. kan. Eugeniuszowi Dziubkowi, u którego ponad 20 lat temu odbył praktykę diakońską, jak i parafianom. Z kolei sam proboszcz przyznał, że dla całej parafii, miejscowości, ale też dla regionu konferencja to bardzo wielkie wyróżnienie.

Reklama

Przybywających do Harklowej gości podejmuje w swym pensjonacie Akiko Miwa, pochodząca z Japonii mieszkanka Podhala, zakochana w kulturze góralskiej i bardzo zżyta z lokalną społecznością. Podczas konferencji ambasador Japonii – Tsukasa Kawada w imieniu japońskiego rządu wręczył p. Akiko Order Wschodzącego Słońca (jest to trzecie najważniejsze odznaczenie państwowe) w podziękowaniu za jej zasługi w promowaniu dziedzictwa narodowego Japonii i Polski.

Na zakończenie wypada jedynie dodać, że Harklową – bogatą w tradycję, ludową pobożność i piękno sakralnej sztuki – po prostu warto zobaczyć osobiście.

2018-10-24 10:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wiara i patriotyzm

Niedziela sosnowiecka 44/2018, str. I

[ TEMATY ]

sympozjum

Piotr Lorenc

Sympozjum otworzyło wystąpienie bp. Grzegorza Kaszaka

Sympozjum otworzyło wystąpienie bp. Grzegorza Kaszaka

W ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości nasza diecezja zorganizowała sympozjum pt. „Szkice pamięci. Wiara i patriotyzm”. Konferencja odbyła się 20 października w auli Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu

Mecenasem sympozjum był Tauron Polska Energia SA. Patronatem honorowym objęli wydarzenie bp Grzegorz Kaszak oraz katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. W programie sympozjum, które poprowadził ks. Michał Borda, znalazły się 3 wykłady i dyskusja ekspertów z uczestnikami konferencji. Jednak na początku głos zabrał pasterz Kościoła sosnowieckiego bp Grzegorz Kaszak, który podkreślił wielką rolę nauczycieli, rodziców i kapłanów w krzewieniu patriotyzmu. I tak pierwsze wystąpienie przedłożył dr hab. Lech Krzyżanowski z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Tematem jego wystąpienia była postać dr. Leona Korusiewicza – dyplomaty, naukowca, historyka pochodzącego z Siewierza, który będąc gruntownie wykształcony – studia prawnicze i aplikacja sędziowska – wyjechał pisać doktorat do Stanów Zjednoczonych. Mógł tam pozostać, jednak przywiązanie do ojczystych stron, kultury i języka spowodowało, że wrócił do Polski i kontynuował karierę naukową, którą zresztą władze PRL-u skutecznie hamowały. Niemniej jednak do dziś w kanonie lektur historycznych, z których korzystają studenci, są dwie pozycje Korusiewicza dotyczące wojny secesyjnej i biografii Abrahama Lincolna. Drugi wykład przedstawił prof. dr hab. Adam Dziurok z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Profesor ukazał działania Kościoła katolickiego w Zagłębiu Dąbrowskim w okresie stalinizmu.

CZYTAJ DALEJ

Koncert "Abba Ojcze" pod patronatem "Niedzieli" z Feniksem 2021!

2021-09-26 07:41

[ TEMATY ]

koncert

Feniks

Łukasz Krzysztofka /Niedziela

Uroczysta gala wręczenia nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2021 odbyła się w sobotę w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Nagrodę główną otrzymał ks. prof. Jerzy Szymik, teolog i poeta, profesor nauk teologicznych. Wśród nagrodzonych w tym prestiżowym plebiscycie znalazły się TVP S.A. i Klasztor Jasnogórski za widowisko muzyczne "Abba Ojcze - Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II", który odbył się w 2020 r. pod patronatem "Niedzieli"

Podczas gali wyróżnienie zdobyła również książka "Selfie smartfonem Boga" naszego redakcyjnego kolegi Damiana Krawczykowieskiego. 

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś na Jasnej Górze: Rodzina znakiem Bożej miłości w świecie

2021-09-26 14:47

[ TEMATY ]

rodzina

ks. Paweł Klys

O tym, że rodzina ma być wśród świata znakiem i szkołą miłości Boga, zwłaszcza wobec najsłabszych: dzieci, starszych, niepełnosprawnych, w różny sposób wykluczanych i tych bez domu, mówił w homilii abp Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki przewodniczył Mszy św. z udziałem uczestników 37. Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin. Pielgrzymka stanowiła centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia.

Abp Ryś podkreślił w homilii, że rodzina jest i powinna być podstawową i najważniejszą przestrzenią, w której uczymy się troski, uważności na najmniejszych; dzieci, w tym te poczęte a jeszcze nienarodzone, starszych, chorych, niepełnosprawnych. - W tym względzie rodzina spełnia niesłychaną rolę wobec całych społeczeństw. Dramatyczne jest społeczeństwo, które się tego nie uczy od rodziny. Dramatyczne jest społeczeństwo, które zamiast zatroszczyć się o tych, co są najsłabsi, potrafi ich zabijać. Niesłychane jest społeczeństwo, które nie dało się wychować rodzinie jako tej podstawowej ludzkiej wspólnocie, od której wszystkie inne powinny czerpać sposoby myślenia, działania. Państwo, Kościół, wszyscy się w jakiś sposób uczymy od rodziny, a uczymy się wtedy, kiedy mamy w sobie tę koncentrację na najmniejszych – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję