Reklama

z notatnika parafialnego duszpasterza

Dziwna troska

Po spotkaniu z rodzicami młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania ksiądz wikariusz podszedł do jednej z matek i zapytał, dlaczego jej córka (II klasa LO, wiek: 17 lat) nie przychodzi przynajmniej raz w tygodniu na październikowe nabożeństwo różańcowe, które rozpoczyna się w kościele o godz. 18.

Reklama

– W październiku wcześnie robi się ciemno. Dzisiaj jest taki bandytyzm, nie ukrywam, że boję się o swoją córkę, żeby nic jej się nie stało. Sama jej mówię, żeby nie szła do kościoła – odpowiedziała matka, sugerując zatroskanie o córkę.

Jednakże ksiądz dobrze wiedział, w jaki sposób jej córka i inni młodzi ludzie wykorzystują wolny czas, bo uczył tę młodzież. Dlatego powiedział:

– To dobrze, że troszczy się pani o swoją córkę. Ale czy nie boi się pani, kiedy córka w każdy piątek udaje się na całą noc na dyskotekę kilkanaście kilometrów stąd, gdzie niemal zawsze dochodzi do rękoczynów, gdzie młodzież bez skrępowania pali papierosy, pije alkohol, sięga po narkotyki i uprawia seks w pobliskim lesie? Ciągle przyjeżdżają tam policja i pogotowie ratunkowe. Ostatnio nawet, jak donosiła prasa, dwóch chłopców zostało pobitych do nieprzytomności – jeden później zmarł w szpitalu, a drugi po okaleczeniu stłuczoną butelką od piwa będzie nosił blizny na twarzy przez całe życie. Poza tym wielu młodych już zostało kalekami lub zginęło wskutek potrącenia przez pijanych wyrostków powracających z dyskotekowych libacji. Pomijam tu liczbę pijanych do nieprzytomności i przytomniejących w izbie wytrzeźwień oraz liczbę niechcianych ciąż i dzieci urodzonych z poważnym niedorozwojem psychosomatycznym z powodu poczęcia pod wpływem alkoholu lub narkotyków ich młodocianych nieodpowiedzialnych rodziców. Ponawiam pytanie: Jak to się dzieje, że boi się pani wysłać córkę do kościoła w ciągu dnia, natomiast gdy córka na całą noc udaje się w samo centrum przestępczości, nie wyraża pani takiej obawy...

Ks. Sebastian Kępa
Doktor teologii z zakresu teologii pastoralnej, redaktor radiowy, zajmuje się ewangelizacją katolików niepraktykujących

2018-10-24 10:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego

2021-09-13 18:49

[ TEMATY ]

Koronka do Bożego Miłosierdzia

św. s. Faustyna Kowalska

Jezu ufam Tobie

B.M.Sztajner/Niedziela

W dniach 13 i 14 września br. przypada 86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego, którą Pan Jezus podyktował Siostrze Faustynie w Wilnie w 1935 roku.

Przypominamy, że na mocy dekretu Penitencjarii Apostolskiej z 12 stycznia 2002 r. „Odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami udziela się w granicach Polski wiernemu, który z duszą całkowicie wolną od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu pobożnie odmówi Koronkę do Miłosierdzia Bożego w kościele lub kaplicy wobec Najświętszego Sakramentu Eucharystii, publicznie wystawionego lub też przechowywanego w tabernakulum. Jeżeli zaś ci wierni z powodu choroby (lub innej słusznej racji) nie będą mogli wyjść z domu, ale odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego z ufnością i z pragnieniem miłosierdzia dla siebie oraz gotowością okazania go innym, to pod zwykłymi warunkami również zyskują odpust zupełny”.

CZYTAJ DALEJ

Pieśń o Zuzeli

2021-09-16 19:40

Paweł Wysoki

Prymasowe Betlejem i Tabor

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję