Reklama

Dookoła Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wałęsa za nic nie przeprasza

Proces wytoczony przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego byłemu prezydentowi Lechowi Wałęsie ma niezwykły przebieg. Zaskakujące jest już to, że Kaczyński zdecydował się pozwać Wałęsę, który od lat nie liczy się ze słowami i obraża ludzi. Dotychczas uchodziło mu to na sucho. Jednak, jak tłumaczył prezes PiS, tym razem przebrała się miarka. Wałęsa oskarżył Kaczyńskiego o odpowiedzialność za katastrofę smoleńską, „wrobienie” go we współpracę z bezpieką w czasach PRL i chorobę psychiczną. Kaczyński domaga się przeprosin za te oskarżenia i wpłacenia 30 tys. zł na cel społeczny.

Jak dowiedzieli się obserwatorzy procesu, Wałęsa za nic nie zamierza przepraszać. – Wszystko, co uczyniłem w tych sprawach, uczyniłem w dyskusji politycznej. Wszystko podtrzymuję i będę dalej to robił – oświadczył butnie. Zażądał też poddania prezesa PiS odpowiednim badaniom, choć to on sam znany jest z co najmniej dziwnego zachowania, a jego wypowiedzi – także te w sądzie – są nielogiczne. Na jakiej podstawie stwierdził np., że Jarosław Kaczyński wymusił na bracie lądowanie? – Bracia zawsze konsultowali ze sobą wszystkie decyzje – oświadczył Wałęsa. – Temat Smoleńska zakończyłem, nie będę odpowiadał – zaznaczył nagle, a sąd nie oponował.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Już to (poza np. szczegółowym wypytywaniem prezesa PiS o poboczne wątki) pokazuje, że obserwatorzy procesu mogli być zdumieni jego przebiegiem. Sprawę w Sądzie Okręgowym w Gdańsku prowadzi sędzia Weronika Klawonn, która była widziana na zgromadzeniach w koszulce z napisem „Konstytucja”, takiej samej, w jakiej Wałęsa stawił się w sądzie. To rodzi oczywiste wątpliwości co do bezstronności sędzi.

Wojciech Dudkiewicz

Gadowski kontra obcy koncern medialny

Względami bezpieczeństwa uzasadniono odroczenie procesu, który za naruszenie dóbr osobistych dziennikarzowi śledczemu Witoldowi Gadowskiemu wytoczył niemiecko-szwajcarski koncern medialny Ringier Axel Springer. Proces miał ruszyć w warszawskim Sądzie Okręgowym, gdzie stawiły się dziesiątki osób wspierających dziennikarza – niewielka sala, którą wyznaczono na rozprawę, nie pomieściłaby nawet części chętnych do jej obserwowania.

Na portalu wPolityce.pl Gadowski napisał m.in., że w mediach Ringier Axel Springer zasiadali wermachtowcy, SS-mani. Szefowie koncernu chcą od niego nie tylko przeprosin. – Zarzucili mi, że przypominam brunatną przeszłość Axela. Żądają upokarzających przeprosin, 50 tys. zł grzywny oraz zaprzestania mówienia prawdy o nich w mediach – powiedział Gadowski dziennikarzom. Na to nie mógł się zgodzić.

jk

Brexitowe gwarancje

Reklama

Umowa w sprawie brexitu gwarantuje prawa Polaków na Wyspach, interesy polskich firm i unijny budżet – zapewnia premier Mateusz Morawiecki po szczycie Unii Europejskiej w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii ze wspólnoty. Jak dodał, udało się także zabezpieczyć kwestie finansowe. Gwarancje dla polskich obywateli w Wielkiej Brytanii obejmują prawa związane z podejmowaniem pracy, zasiłkami, zasiłkami rodzinnymi, a także różnego rodzaju prawa socjalne. – W przypadku gdyby ta umowa nie została zatwierdzona, ratyfikowana przez brytyjski parlament, mamy również uzgodnienia bilateralne – powiedział Morawiecki. W ramach porozumienia Brytyjczycy zgodzili się w pełni, do końca obecnej unijnej perspektywy budżetowej, finansować projekty związane z funduszami unijnymi. Dla Polski ta kwestia była szczególnie ważna.

wd

Będzie lepiej

Tak wynika z ocen Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), która podwyższyła prognozę wzrostu PKB dla Polski na rok 2018 z dotychczas przewidywanych 4,6 proc. aż do 5,2 proc. PKB. Zdaniem organizacji, również rok 2019 będzie dla Polski lepszy niż przewidywano. W związku z tym także podwyższono prognozę wzrostu na przyszły rok – z 3,6 proc. do 4 proc. PKB. Wzrost opiera się na wysokiej konsumpcji, m.in. dzięki świadczeniu „Rodzina 500+”, bardzo dobrej sytuacji na rynku pracy, rosnącemu tempu inwestycji, wykorzystaniu unijnych funduszy strukturalnych oraz niskim stopom procentowym.

jk

Kubica wraca

To jeden z najbardziej spektakularnych powrotów w dziejach nie tylko polskiego sportu. Powrót Roberta Kubicy, naszego eksportowego kierowcy rajdowego, do startów w prestiżowym cyklu wyścigów Formuły 1 to wynik tytanicznej pracy, którą wykonał po wypadku podczas rajdu, do którego doszło 8 lat temu. Kubicy groziła amputacja ręki; przeszedł kilkanaście operacji i intensywną rehabilitację. W sezonie 2018 został kierowcą testowym Williamsa. Po raz pierwszy po przerwie weźmie udział w wyścigu wiosną przyszłego roku na torze w Australii. – Wracam za kółko. Nie mogę się doczekać! – powiedział Kubica dziennikarzom.

jk

Wygrała Eurowizję

Narazie Polka wygrała Eurowizję Junior, konkurs dla dzieci. 13-letnia Roksana Węgiel z Jasła zwyciężyła w konkursie, który odbył się w Mińsku. Jeszcze nigdy reprezentant Polski nie wygrał takiego konkursu. Zaśpiewała „Anyone I Want to Be” – piosenkę opowiadającą o dążeniu do marzeń i niepoddawaniu się pomimo trudności. Po ogłoszeniu wyników 13-latka nie kryła radości. – Dziękuję Polsce, całej Europie, rodzinie i Bogu! – powiedziała.

jk

2018-11-28 11:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niedobór hostii na Kubie. Kościół w Panamie i Portoryko wysyła pomoc

2026-06-17 17:31

[ TEMATY ]

opłatek

Kuba

Adobe.Stock

Kościół katolicki w Panamie i Portoryko zorganizował transport kilkuset tysięcy hostii na Kubę, aby złagodzić niedobory w celebracji Eucharystii w kilku diecezjach na tej karaibskiej wyspie. Jak poinformowała agencja Aciprensa z archidiecezji Panamy wysłano 35 000 hostii, a około 300 000 kolejnych dotarło z Portoryko. Działania pomocowe zostały skoordynowane przez poszczególnych biskupów jako wyraz kościelnej solidarności w regionie Karaibów.

Niedobory wynikają z pogłębiającego się kryzysu zaopatrzeniowego na Kubie, który dotyka znaczną część życia publicznego i gospodarczego. W wielu regionach występują przerwy w dostawie prądu trwające kilka godzin, a nawet dni, ponieważ państwowa firma energetyczna jest w stanie zapewnić jedynie ograniczoną ilość energii. Według oficjalnych doniesień brakuje również paliwa i gazu do gotowania, co znacząco wpływa na codzienne życie.
CZYTAJ DALEJ

Belgia: Po ponad 450 latach obecności jezuici opuszczają Liège. Przykry znak obecnych czasów?

2026-06-17 21:17

[ TEMATY ]

Belgia

jezuici

pl.wikipedia.org

Symbol Towarzystwa Jezusowego (zakonu jezuitów)

Symbol Towarzystwa Jezusowego (zakonu jezuitów)

Msza św. dziękczynna odprawiona przez biskupa Jean-Pierre'a Delville'a 13 czerwca oznaczała koniec nieprzerwanej obecności, która rozpoczęła się w XVI wieku. Oprócz emocji wywołanych tym pożegnaniem, wydarzenie to rodzi pytania o przyszłość wielodzietnych rodzin zakonnych w Europie - informuje francuski portal tribunechretienne.com.

13 czerwca 2026 roku diecezja Liège oficjalnie pożegnała jezuitów podczas uroczystości, której przewodniczył biskup Jean-Pierre Delville. Po 456 latach nieprzerwanej obecności, Towarzystwo Jezusowe opuszcza Liège. Prawie 600 osób wypełniło kościół św. Krzysztofa na Mszy św. dziękczynnej. Księża, zakonnicy, zakonnice, alumni, nauczyciele i parafianie przybyli, aby oddać hołd dziełu, które głęboko ukształtowało duchowe, intelektualne i edukacyjne życie regionu.
CZYTAJ DALEJ

Niebawem 20 nowych błogosławionych, męczenników wojny domowej w Hiszpanii

2026-06-18 19:35

[ TEMATY ]

Hiszpania

błogosławieni

życiorys

wojna domowa

@Vatican Media

Papież Leon XIV zatwierdził promulgację dekretów Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych dotyczących męczeństwa 20 księży z hiszpańskich wysp Ibiza i Formentera. Ponadto, dzięki uznaniu heroiczności cnót, czcigodnymi Sługami Bożymi stają się kapłan oraz cztery siostry zakonne.

Podczas dzisiejszej audiencji dla kard. Marcello Semeraro, prefekta Dykasterię Spraw Kanonizacyjnych, Leon XIV upoważnił tę dykasterię do ogłoszenia dekretów dotyczących uznania męczeństwa Juana Torresa Torresa i 19 jego towarzyszy, księży diecezjalnych z wysp Ibiza i Formentera, zabitych z nienawiści do wiary w Hiszpanii podczas wojny domowej w latach 30. ubiegłego wieku. Zostaną oni beatyfikowani.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję