Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Parafia na deskach

Na szkolnych korytarzach pusto. Znacznie tłoczniej zrobiło się za to na trasach zjazdowych, lodowiskach i w przeróżnych centrach rozrywki. Z feryjnej oferty w pełnym zakresie korzystają dzieci i młodzież. Dobrze się dzieje, że od czasu do czasu z ich ust padają dwa słowa: „Proszę księdza”

Niedziela bielsko-żywiecka 7/2019, str. V

[ TEMATY ]

ferie zimowe

Ks. Jerzy Gibas

Ferie na nartach

Ferie na nartach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ferie z parafią lub przy parafii to dla wielu rodziców wyjątkowa dogodność. Nie dość, że dzieci mają co robić, to jeszcze można być pewnym tego, iż są w pełni bezpieczne. Pomysły na ferie dotyczą zajęć w salkach, inne wiążą się z wielkimi projektami wyjazdowymi. I tak w bielskiej „Luce Arena”, którą prowadzi ks. Mateusz Dudkiewicz, postawiono na lokalne atrakcje, których wspólnym łącznikiem jest sport i zabawa. Przez osiem godzin w ramach „Zimowiska” nieletni szlifują jazdę na rolkach, uczą się gry w squasha, badmintona, hokeja i unihokeja. Do tego dochodzą jeszcze zabawy i programy edukacyjne oraz wyżywienie. – „Półkolonie 2018 na sportowo” wybrało w sumie 500 dzieci. Te liczby świadczą o najwyższej jakości naszych zajęć oraz o zaufaniu, którym obdarowują nas rodzice – tak promują swoje „Zimowisko” w „Luce Arena”.

Podsumowaniem ich pomysłu na ferie będzie dwugodzinna „Rolkoteka”, która rozpocznie się 22 lutego o godz. 14. Wstęp na nią jest bezpłatny. Oprócz Bielska-Białej instruktorzy z „Luce” będą również obecni w Cieszynie, gdzie odpowiadają za „Aktywną zimę w mieście”. Przez trzy dni: poniedziałek, środa, piątek, od godz. 17.15, na miejscowym lodowisku rozpoczynają się zajęcia sportowo-profilaktyczne połączone z instruktażem „ABC hokeja na lodzie”. Cała akcja kończy się 23 lutego dyskoteką na łyżwach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Jest to całkowicie bezpłatne. Wszystko dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miejskiego w Cieszynie – tłumaczy ks. M. Dudkiewicz. Równie ciekawie będzie się działo w Międzybrodziu Bialskim, gdzie parafia św. Marii Magdaleny wespół z Polskim Towarzystwem Gimnastycznym „Sokół” organizuje półkolonie. W ich programie są godziny z grami planszowymi, seanse filmowe, rozgrywki w FIFA, zawody w strzelaniu z karabinka laserowego i wyjazd na narty do Zwardonia na stok Rachowca. Do udziału w białym szaleństwie zgłosiło się 50 młodych parafian, nad którymi pieczę objęli instruktorzy z PTG „Sokół”. W tym gronie są trzy osoby, które będą stawiały na nartach swe pierwsze kroki.

Reklama

– Dla naszej organizacji słowa: „Bóg, Honor, Ojczyzna” mają niezmiernie ważne znaczenie. Nic więc dziwnego, że podejmujemy działania, które promują wychowanie w duchu patriotycznym i dlatego po drodze nam z Kościołem – tłumaczy zaangażowanie w parafialne ferie Piotr Harat, prezes PTG „Sokół” w Gminie Czernichów. Wespół z nim o organizację feryjnego wypoczynku zatroszczył się ks. Piotr Rajda, wikariusz z Międzybrodzia Bialskiego.

Na aktywny wypoczynek z nartami postawiono również w Korbielowie. Dzieci i młodzież czynnie uczestniczące w życiu religijnym parafii zostały zaproszone do skorzystania z Dominikańskiej Szkółki Narciarskiej. Pod okiem fachowej kadry grupa 25 maluchów, w wieku od 6 do 13 lat, dostała możliwość bezpłatnego doskonalenia klasycznej techniki zjazdowej. Godzinne zajęcia odbywają się na stokach Pilska na Jontku, Babie i Cypisku, co wtorek o godz. 16.30. Zakonna Szkółka ruszyła już na początku stycznia i zakończy swoją działalność, gdy zejdzie ostatni śnieg.

– Godzina, jaką poświęcamy ze swego prywatnego czasu, to nie jest dużo. Póki dzieci będą chętne i proboszcz o. Krzysztof Ruszel OP ma zamiar w ten sposób organizować im czas, jesteśmy do dyspozycji – mówi instruktor Elżbieta Zajda, która od wielu lat aktywnie wspiera dominikańską szkółkę.

Wypoczynek z nartami to także pomysł ks. Jerzego Gibasa, wikarego w parafii Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Bielsku-Białej. Kapłan na ferie zaprosił fanów białego szaleństwa na profesjonalnie przygotowane stoki do włoskiego Val di Sole. Uczestnikom wyjazdu zagwarantował trzygodzinne, codzienne szkolenia pod okiem polskich instruktorów, połączone z filmową analizą techniki ich zjazdów.

– W ten sposób ludzie mają zupełnie inny dostęp do księdza niż zazwyczaj. Nie przez posługę liturgiczną, działanie sakramentalne, lecz przez działanie ewangelizacyjne. Tutaj tworzy się atmosfera naturalnej życzliwości. Nadarza się szansa na odbycie poważnej rozmowy. Okazją do niej może być chwila odpoczynku i pite na stoku cappuccino – mówi ks. J. Gibas. Na narty do Włoch kapłan zabiera ok. 50 osób. To rodziny, grupy znajomych, przyjaciele, przedszkolaki i 70-letni seniorzy. Część z nich jeździ z nim już od wielu lat. Wpierw do Szczyrku i Korbielowa, a później we włoskie Dolomity.

Reklama

– Taki wyjazd ma na celu integrację wspólnoty parafialnej i tych wszystkich osób, które chcą w sposób aktywny spędzać czas i poznawać piękno przyrody stworzonej przez Pana Boga. To jednak nie wszystko. Doświadczenie codziennego szusowania na nartach, porannej modlitwy i wieczornych rozmów pomaga budować pozytywne relacje między ludźmi i ich duszpasterzem – stwierdza ks. J. Gibas.

Opisane wyżej przykłady to tylko wyimki. Cała gama różnych przyparafialnych pomysłów i inicjatyw jest tak szeroka i długa jak powierzchnia naszej diecezji. Ich mnogość pokazuje jednak bardzo ciekawy trend. Duszpasterstwo XXI wieku to duszpasterstwo przestrzenne, niezawężające się jedynie do obiektów sakralnych, ale wychodzące naprzeciw ludzi, do miejsc, w których wypoczywają, bawią się i spotykają.

2019-02-13 07:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najlepsze wyjazdy tylko z ks. Marcinem Zawadą

[ TEMATY ]

ferie zimowe

Szczawno‑Zdrój

ks. Marcin Zawada

Rabka

par. WNMP w Szczawnie Zdroju

ks. Marcin Zawada opowiada o męczennikach z Poznania.

ks. Marcin Zawada opowiada o męczennikach z Poznania.

Aby bawić się, uczyć i poznawać Pana Boga, ks. Marcin Zawada ze Szczawna Zdroju zabrał dzieci i młodzież na zimowisko do Rabki-Zdroju.

Przez cały wyjazd uczestnikom towarzyszyły relikwie świętych pięciu młodych męczenników, wychowanków Salezjańskiego Oratorium św. Jana Bosko w Poznaniu. Każdy z siedmiu dni był precyzyjnie zaplanowany i miał swoje hasło przewodnie, które było jego treścią. Odwaga, dobro, wiara, akceptacja, godność i asertywność – co znaczą te wartości wyjaśniał ks. Marcin i uczył jak nimi żyć.

CZYTAJ DALEJ

Kryzys powołań czy kryzys powołanych?

Tę wspólną troskę o powołania powinno się zacząć nie tylko od tygodniowego szturmowania nieba, ale od systematycznej modlitwy.

Często wspominam pewną rozmowę o powołaniu. W czasach gdy byłem rektorem seminarium, poprosił o nią młody student. Opowiedział mi trochę o sobie, o dobrze zdanej maturze i przypadkowo wybranym kierunku studiów. Zwierzył się jednak z największego pragnienia swojego serca: że głęboko wierzy w Boga, lubi się modlić, że jego największe pasje dotyczą wiary, a do tego wszystkiego nie umie uciec od przekonania, iż powinien zostać księdzem. „Dlaczego więc nie przyjdziesz do seminarium, żeby choć spróbować wejść na drogę powołania?” – zapytałem go trochę zdziwiony. „Bo się boję. Gdyby ksiądz rektor wiedział, jak się mówi u mnie w domu o księżach, jak wielu moich rówieśników śmieje się z kapłaństwa i opowiada mnóstwo złych rzeczy o Kościele, seminariach, zakonach!” – odpowiedział szczerze. Od tamtej rozmowy zastanawiam się czasem, co dzieje się dziś w duszy młodych ludzi odkrywających w sobie powołanie do kapłaństwa czy życia konsekrowanego; z czym muszą się zmierzyć młodzi chłopcy i młode dziewczyny, których Pan Bóg powołuje, zwłaszcza tam, gdzie ziemia dla rozwoju ich powołania jest szczególnie nieprzyjazna. Kiedy w Niedzielę Dobrego Pasterza rozpoczniemy intensywny czas modlitwy o powołania, warto zacząć nie tylko od analiz dotyczących spadku powołań w Polsce, od mniej lub bardziej prawdziwych diagnoz tłumaczących bolesne zjawisko malejącej liczby kapłanów i osób życia konsekrowanego, ale od pytania o moją własną odpowiedzialność za tworzenie przyjaznego środowiska dla wzrostu powołań. Zapomnieliśmy chyba, że ta troska jest wpisana w naturę Kościoła i nie pojawia się tylko wtedy, gdy tych powołań zaczyna brakować. Kościół ma naturę powołaniową, bo jest wspólnotą ludzi powołanych przez Boga, a jednocześnie jego najważniejszym zadaniem jest, w imieniu Chrystusa, powoływać ludzi do pójścia za Bogiem. Ewangelizacja i troska o powołania są dla siebie czymś nieodłącznym, a odpowiedzialność za powołania dotyczy każdego człowieka wierzącego. Myśląc więc o powołaniach, zacznijmy od siebie, od osobistej odpowiedzi na to, jak ja sam buduję klimat dla rozwoju swojego i cudzego powołania. Indywidualna i wspólna troska o powołania nie może wynikać z negatywnych nastawień. Mamy się troszczyć o powołania nie tylko dlatego, że bez nich nie uda nam się dobrze zorganizować Kościoła, ale przede wszystkim z tego powodu, iż każdy człowiek jest powołany przez Boga i potrzebuje naszej pomocy, aby to powołanie rozeznać, mieć odwagę na nie odpowiedzieć i wiernie je zrealizować w życiu.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie najemnikiem!

2024-04-19 22:12

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Archiwum bp Andrzeja Przybylskiego

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

21 Kwietnia 2024 r., czwarta niedziela wielkanocna, rok B

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję