Reklama

Niedziela Małopolska

Niestrudzenie działają

Mowa o członkach Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej na os. Dywizjonu 303. Do POAK należą 44 osoby. Daje im to możliwość czynnego uczestnictwa w życiu wspólnoty i okazję do pomocy innym

Niedziela małopolska 10/2019, str. VI

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Arch. Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej

Akcja Katolicka z parafii św. Brata Alberta zaprasza na spotkania formacyjne w 3. piątki miesiąca

Akcja Katolicka z parafii św. Brata Alberta zaprasza na spotkania formacyjne w 3. piątki miesiąca

W apostolstwo angażują się również członkowie wspierający Akcję oraz sympatycy. W ub. roku POAK z Nowej Huty obchodził 20-lecie istnienia. Obecnie wspólnotą opiekuje się ks. Krzysztof Wąs, który odprawia Eucharystie, prowadzi formację, uczestniczy w pielgrzymkach, wspiera i pomaga we wszystkich zadaniach, a członkowie Akcji są bardzo wdzięczni Panu Bogu za swojego asystenta.

Modlitwa i formacja

Urszula Kwiatkowska, obecny prezes POAK, wspomina: – W pewnym momencie życia Pan Bóg mnie zatrzymał. Dostałam wylewu, groziła mi „biała laska”... Bóg okazał swoje miłosierdzie, zachował mój wzrok. A ja trafiłam do Akcji, gdyż zrozumiałam, że mogę tu dać coś od siebie – podkreśla pani prezes. Franciszek Pasula, współzałożyciel POAK u św. Brata Alberta i pierwszy prezes oddziału, potwierdza:

Reklama

– Członkostwo w Akcji Katolickiej to praca dla Boga, ludzi i siebie. Czuję się potrzebny i wtedy też samego siebie dowartościowuję. A u mnie jest to kontynuacja tradycji rodzinnych, bo mój ojciec był sekretarzem AK w 1936 r. w Szczepanowie.

Członkowie stowarzyszenia mają spotkania formacyjne w każdy 3. piątek miesiąca. – Naszym głównym zadaniem jest apostolstwo, a to nie jest możliwe bez odpowiedniej formacji – zaznacza pani Urszula. We wzroście duchowym pomagają także doroczne dni skupienia, otwarte dla wszystkich. – To czas modlitwy, formacji, ale też wspólnych rozmów, dzielenia się problemami – opowiada Janina Szymankiewicz, w Akcji od 5 lat. – To właśnie od takiego wyjazdu zaczęła się moja sympatia do ludzi z POAK. Tamte rekolekcje pomogły mi wyciszyć się, nabrać dystansu, przemyśleć wiele spraw. Pomocne były i są dla mnie rozmowy o wierze, o życiu. Często dają nowe spojrzenie – mówi pani Janina.

Pielgrzymowanie

Mocną stroną POAK w Nowej Hucie są pielgrzymki, których łącznie odbyło się prawie 200. W ciągu roku organizują jedno- lub dwudniowe pielgrzymki po kraju. – Byliśmy już m.in. w Licheniu, Gnieźnie, Poznaniu, we Wrocławiu, w Świętej Lipce, w Gietrzwałdzie, Ludźmierzu, Warszawie (z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości) i wielu, wielu innych miejscach – wymieniają. Wakacje to dłuższy pobyt nad polskim morzem lub za granicą (Włochy, Chorwacja). Okres zimowy to czas na sobotnie spacery. W ten sposób zwiedzają krakowskie kościoły, w których uczestniczą we Mszy św. i poznają tajemnice sztuki sakralnej. Członkowie AK wybierają się wspólnie także do kina, teatru, opery. We wspólnocie zawiązują się przyjaźnie, ludzie wspierają się nawzajem. – Nie jesteśmy wspólnotą idealną. Wszędzie, gdzie są ludzie, pojawiają się niedoskonałości i nieporozumienia – mówią. – Ale staramy się wszystko rozwiązywać pokojowo, na drodze rozmowy i modlitwy – podkreślają.

Apostolstwo

Reklama

POAK angażuje się w życie wspólnoty parafialnej przez cały rok liturgiczny. W 3. niedziele miesiąca, o godz. 9.30 członkowie spotykają się na Mszy św., na którą przygotowują oprawę liturgiczną; spotkać ich można dwa razy w tygodniu w kaplicy całodziennej adoracji. Współredagują parafialne pismo „Brat”, prowadzą parafialną bibliotekę i katechezy dla przygotowujących się do bierzmowania; organizują akcje charytatywne (np. Koc dla bezdomnego w grudniu), urządzają kiermasz wartościowych książek religijnych dla dzieci i dorosłych w październiku; niestrudzenie angażują się w pomoc parafii podczas świąt, odpustu, nabożeństw, akcji modlitewnych (24 godziny dla Pana), uczestniczą i pomagają w organizacji wydarzeń diecezjalnych. – Nie ma takiej dziedziny, gdzie nie mogłaby działać Akcja Katolicka – mówi Franciszek. Chętnych do pomocy jest wielu, choć przyjęcie jakiejś funkcji wymaga odwagi i poświęcenia. Coraz mniej osób na to stać. Ale ci, co się odważyli, mówią, że warto.

Dlatego Oddział Akcji Katolickiej u św. Brata Alberta zaprasza wszystkich w swoje szeregi. Apelują: – Pragniemy dotrzeć zwłaszcza do młodych, szczególnie z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Nie zaniedbujcie swojej formacji. Kontynuujcie ją w Akcji Katolickiej. Takie zaproszenie chcielibyśmy wręczyć każdemu i każdej z Was osobiście!

2019-03-06 10:19

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Służba Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie

Niedziela podlaska 48/2012, str. 8

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Archiwum Niedzieli Podlaskiej

Lucyna Woźnica

Lucyna Woźnica

KS. MARIUSZ BOGUSZEWSKI: - W uroczystość Chrystusa Króla Akcja Katolicka obchodzi swoje patronalne święto, może Pani powiedzieć, czym charakteryzuje się to stowarzyszenie?

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa/ Ruszył XVI Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-19 12:33

[ TEMATY ]

Warszawa

Artur Stelmasiak

Z warszawskiego placu Zamkowego ruszył w niedzielę w stolicy XVI Narodowy Marsz Życia i Rodziny. W tym roku jego uczestnicy idą pod hasłem "Tato – bądź, prowadź, chroń". Jest on m.in. dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego - obrońcy godności ludzkiego życia i wartości małżeństwa i rodziny.

Marsz zakończy się mszą św. o godz. 13.00 w kościele pw. Świętego Krzyża przy ul. Krakowskie Przedmieście 3.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję