Reklama

Głos z Torunia

Świętość życia

Marzec jest poświęcony Maryi oraz św. Józefowi, opiekunowi Świętej Rodziny. W Kościele katolickim duży naciskkładzie się na ochronę życia i rodziny. „Świętość rodziny jest bowiem najwłaściwszym środkiem sprzyjającym spokojnej odnowie Kościoła” – te słowa papieża Jana Pawła I dają nam wskazówkę, jak dążyć do uświęcenia życia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość św. Józefa Oblubieńca obchodzona jest 19 marca. Poprzedza ją 9-dniowa nowenna. Wiele osób modli się szczególnie w tym czasie o rozeznanie życiowej drogi, znalezienie dobrego męża lub żony, lepszą pracę, dobrą śmierć dla umierających osób czy opiekę nad rodziną. Św. Józef jako patron i Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny staje się dla nas w tym czasie bliższy i choć milczący, to bardziej dostępny. Jemu powierzamy sprawy naszych serc, żeby jako opiekun Świętej Rodziny wziął to wszystko w swoje orędownictwo. Dzień poświęcony św. Józefowi jest również dniem modlitwy za mężczyzn i ojców oraz za ich misję w Kościele, rodzinach i świecie.

Tak dla życia

Kolejnym ważnym dniem na kartach kalendarza liturgicznego jest uroczystość Zwiastowania Pańskiego przeżywana 25 marca. Archanioł Gabriel przyszedł do Maryi zwiastować Jej Dobrą Nowinę o tym, że stanie się Matką Zbawiciela. To dla tej młodej dziewczyny przełomowy moment, z jednej strony mogła być pełna lęku o to, co nastąpi; z drugiej strony bez wahania, gotowa do służby i pełna wiary wypowiedziała Bogu swoje „fiat”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Każde życie jest wielkim darem Stwórcy i zasługuje na to, aby otoczyć je opieką już od momentu poczęcia do naturalnej śmierci. Razem z dniem Zwiastowania Pańskiego obchodzony jest Dzień Świętości Życia, który jest początkiem 9-miesięcznego oczekiwania na narodziny Jezusa. Dzień ten został ustanowiony w 1998 r. przez Jana Pawła II, który w encyklice „Evangelium vitae” mocno zaznaczył swoją troskę o życie ludzkie.

Duchowe wsparcie

W świecie, w którym zabiegi in vitro, eutanazja czy aborcja stają się coraz bardziej dostępne, szczególnie wybrzmiewa apel o zatroszczenie się o najmniejszych, bezbronnych, słabych i opuszczonych. Przychodzi na myśl pytanie: Jak ja, zwykły człowiek, mogę zatroszczyć się o życie? Można zrobić wiele, nawet nie wychodząc z domu. Wystarczą chęci. Jedną z możliwości jest Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego Zagrożonego Zagładą. Inicjatywa ta skierowana jest do wszystkich i polega na modlitwie przez 9 miesięcy w intencji nienarodzonego dziecka, którego życie jest zagrożone zabiciem w łonie matki. Osoba podejmująca zobowiązanie składa deklarację podjęcia się duchowego towarzyszenia poczętemu dziecku oraz jego rodzicom. Przez codzienne odmawianie jednej tajemnicy różańcowej, specjalnej modlitwy oraz dodatkowe dobrowolne postanowienia bierzemy pod duchową opiekę ludzkie życie. Przyrzeczenie można złożyć podczas uroczystych Mszy św. w dniu Zwiastowania Pańskiego, ale również prywatnie przed krzyżem lub obrazem w dowolnym terminie.

Reklama

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego diecezja toruńska świętuje swoje urodziny. Bp Wiesław Śmigiel zaprasza rodziny oraz wszystkich, którym bliska jest troska o życie, do wspólnej modlitwy. Tego dnia w toruńskiej katedrze o godz. 17 podczas Mszy św. pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego abp. Salvatore Pennacchio osoby pragnące otoczyć modlitwą dzieci nienarodzone będą mogły uroczyście przystąpić do Dzieła Duchowej Adopcji.

Sens życia

Wyjątkową wartość i sens życia rozumiała Maryja. Wiedziała, że dziecko, które nosi pod sercem, jest święte. Ważne jest, aby każdy człowiek doceniał ten wielki dar i podjął to polecone nam zadanie. Mamy stawać na straży ludzkiego istnienia na każdym etapie jego życia. Otaczać troską i szacunkiem osoby starsze, przyjmować z radością dar życia w naszych rodzinach, dbać o godny i pełen wartości rozwój dzieci oraz młodzieży.

Mobilna pomoc

Żyjemy w postępowym świecie, w którym telefon komórkowy świetnie spełnia funkcję aparatu fotograficznego, notatnika, kalkulatora, a nawet… poziomicy! Dlaczego nie wykorzystać nowych technologii, aby szerzyć w świecie dobro i przekazywać pozytywne wartości. Fundacja Małych Stópek działająca na rzecz pro life stworzyła aplikację, która w bardzo obrazowy sposób pomaga nam wcielić się w rolę duchowej matki lub ojca. Dzięki mobilnemu asystentowi modlitwy przez kolejnych 9 miesięcy od podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego otrzymamy codzienne przypomnienia o modlitwie, zobaczymy, jak rozwija się dziecko, usłyszymy bicie serca czy przeczytamy krótką myśl dzieciątka na dany dzień. Aplikacja powstała z myślą o promowaniu obrony życia dzieci nienarodzonych i wspieraniu w wytrwaniu osób, które zobowiązały się do 9-miesięcznego odmawiania modlitwy. Daje ona również możliwość nawiązania głębszej relacji duchowej z dzieckiem, za które się modlimy oraz zobaczyć, jak się rozwija i zmienia na danym etapie życia.

Reklama

W Wielkim Poście odprawiane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej, „Gorzkich żali”, uczestniczymy w rekolekcjach i zamyśleniach, aby lepiej przygotować się na zmartwychwstanie Pana Jezusa. Jedna z tych form modlitwy, przypisana na ten czas może być również okazją do wspomnienia o dzieciach, których życie jest w zagrożone.

Służba drugiemu

Doświadczenie duchowego wsparcia, które możemy ofiarować nienarodzonemu dziecku oraz jego rodzicom, daje poczucie bycia potrzebnym. Możemy poświęcić chwilę swojego czasu, skierować myśli do Boga i modlić się za rodziny, w których pojawiło się nowe życie. Jest to piękne świadectwo służby dla drugiego człowieka. Nie jest to sprawa łatwa, ale jakże ważna w dzisiejszym świecie, w którym podstawowa komórka społeczna, pierwsza wspólnota miłości, jest tak często atakowana przez działanie złego.

2019-03-20 09:26

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bądź otwarty na nowe życie!

Niedziela podlaska 13/2022, str. VII

[ TEMATY ]

dzień świętości życia

Archiwum Pauliny Białek

Cała rodzina w komplecie

Cała rodzina w komplecie

Dzień Świętości Życia to doskonała okazja do rozmowy z jedną z wielu matek. O cudzie narodzin, radościach i smutkach rozmawiamy z Pauliną Białek, mamą pięciorga dzieci z parafii Łochów.

Ks. Wojciech Łuszczyński: Jak ważne było dla Ciebie zostać żoną, a następnie matką? Czy nie bałaś się podjąć odpowiedzialnie tych funkcji?

Paulina Białek: Zawsze uważałam siebie za osobę bardziej odpowiedzialną niż mój wiek wskazywał. Swojego męża poznałam w wieku 17 lat. Mimo, iż nie była to miłość od pierwszego wejrzenia, nasz związek zbudowaliśmy na głębokiej przyjaźni. Byliśmy osobami wierzącymi i nie chcieliśmy żyć razem poza Kościołem, dlatego mimo młodego wieku, 3 lata później powiedzieliśmy sobie sakramentalne „tak”. Biorąc ślub w wieku 20 lat, będąc na studiach, myślałam o beztroskiej przyszłości pełnej przygód z miłością mojego życia. Jednak Bóg bardzo szybko poszerzył naszą miłość, rozbudzając w nas miłość macierzyńską i ojcowską. Niestety początki nie były łatwe. Gdy przeżyliśmy pierwszą euforię z poczęcia dziecka, tydzień później straciliśmy je w szpitalu. Rozpacz po poronieniu nauczyła nas jeszcze większej odpowiedzialności, a także pokory. Nasze początki małżeństwa nie były usłane różami, a raczej kolcami. Drugie poronienie było jeszcze trudniejsze do przeżycia. Poza rozpaczą pojawiły się wątpliwości. Dlaczego? Może w ogóle nie będzie nam dane zostać rodzicami? W trzeciej ciąży, jak tylko się dowiedzieliśmy, zawierzyliśmy wszystko Bogu. Pierwszy raz poprosiłam o błogosławieństwo księdza. Dwa lata po ślubie, po ciąży bez komplikacji, urodziła nam się pierwsza córka – Julia. Bóg obdarza z hojnością. Nam też pobłogosławił. Narodziła się Natalia, potem Aleksander, Bartłomiej, Antoni. W każdej ciąży udawaliśmy się do księdza, bo wiedzieliśmy, że tylko z Bogiem wszystko będzie dobrze. Z perspektywy czasu widzę, że mimo iż była to trudna droga, to Bóg wyciągnął z niej wiele dobra. Pan Bóg uzdrowił mnie ze zranień po poronieniach, a obecnie w parafii Łochów pomagamy przy organizacji Dnia Dziecka Utraconego 15 października oraz Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego 25 marca.

CZYTAJ DALEJ

„Z bł. Prymasem Czuwamy w Domu Matki”

„Cokolwiek bym powiedział o moim życiu, jakkolwiek bym zestawił moje pomyłki, to na jednym odcinku się nie pomyliłem: na drodze duchowej na Jasną Górę” - mówił bł. kard. Stefan Wyszyński.

Modlitwa o jego kanonizację, nowe powołania kapłańskie i zakonne, a także za Ojczyznę zanoszona jest podczas comiesięcznych czuwań „Z bł. Prymasem w Domu Matki”. W sobotę, 27 kwietnia, wieczorną modlitwę poprowadzą członkowie wspólnoty Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. Rozpocznie ją Apel Jasnogórski o godz. 21.00.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła II

2024-04-26 15:32

[ TEMATY ]

Watykan

rocznica

św. Jan Paweł II

Monika Książek/Niedziela

27 kwietnia, przypada 10. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Z tej okazji o godzinie 17.00 w bazylice św. Piotra w Watykanie zostanie odprawiona uroczysta Msza święta. Przewodniczyć jej będzie kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego. Homilię wygłosi wygłosi kard. Angelo Camastri, emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej. Wśród koncelebransów będzie kard. Stanisław Dziwisz, długoletni sekretarz kard. Karola Wojtyły-papieża Jana Pawła II.

O zbliżającej się rocznicy kanonizacji przypomniał kilka dni temu papież Franciszek. Podczas środowej audiencji ogólnej 24 kwietnia Ojciec Święty pozdrowił Polaków, mówiąc:

„W przyszłą sobotę przypada 10. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Patrząc na jego życie widzimy, do czego może dojść człowiek, kiedy przyjmie i rozwinie w sobie Boże dary: wiary, nadziei i miłości. Pozostańcie wierni jego dziedzictwu. Promujcie życie i nie dajcie się zwieść kulturze śmierci. Za jego wstawiennictwem prośmy Boga o dar pokoju, o który on jako papież tak bardzo zabiegał”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję