Reklama

Z prasy zagranicznej

Skokowy wzrost w liczbie wyświęconych księży

Liczba nowych księży wyświęconych w Hiszpanii wzrosła w ubiegłym roku o 24 proc. Wynika to z nowej statystyki ogłoszonej przez Kościół katolicki tego kraju. Według tych informacji, w 2018 r. święcenia kapłańskie otrzymało 135 seminarzystów – o 26 więcej niż rok wcześniej. Najwięcej, bo 14 nowych księży, miał Madryt, następnie Walencja (10) i Toledo (8).

CRUX

Czy Papież wreszcie odwiedzi swoją ojczyznę?

Argentyńscy biskupi zapowiedzieli, że podczas majowej wizyty „ad limina” w Watykanie i przy okazji spotkania z Ojcem Świętym będą go gorąco zapraszali, aby odwiedził swoją ojczyznę. Nie wiadomo, czy Papież przyjmie tym razem zaproszenie. Argentyńscy biskupi zapraszają Franciszka nieustannie. Część komentatorów twierdzi, że przyczyną braku jego pielgrzymki do Argentyny jest sytuacja polityczna w tym kraju.

CHRISTIAN TODAY

Tu widać różnicę

Reklama

Przedstawiciele chrześcijańskich wspólnot z Nowej Zelandii z wielkim bólem zareagowali na informację o zamachu terrorystycznym, który 14 marca br. miał miejsce w meczecie w Christchurch. Anglikanie, katolicy, metodyści, baptyści i inni pospieszyli natychmiast z listami kondolencyjnymi do przedstawicieli muzułmanów; stanowczo potępili okrutny atak i poprosili swoich współwyznawców o modlitwę. Katolicki biskup Christchurch Paul Martin wyraził oburzenie niespotykanym w historii miasta aktem przemocy. Ta wspólna, szybka i zgodna reakcja pokazuje, jak wiele dzieli chrześcijan i muzułmanów. Trudno bowiem sobie przypomnieć tak stanowczą i zjednoczoną reakcję muzułmanów na ataki na chrześcijańskie świątynie.

AsiaNews.it

Wielki Post bez smartfona

Czy rezygnacja z używania smartfona może być formą wielkopostnego wyrzeczenia? Zdaniem jednego z pakistańskich arcybiskupów, Sebastiana Shaw, metropolity Lahore – jak najbardziej. Oczywiście biskup nie mówi o odstawieniu telefonu na 40 dni, ale zachęca, żeby odłożyć go jak najdalej od siebie chociaż na godzinę dziennie. Biskup krytykuje również przynoszenie telefonu komórkowego do kościoła, na nabożeństwa. Porównuje ten zwyczaj do trzymania „szatana w torebce”. Dla nas takie stanowisko może być skrajne, ale w warunkach Pakistanu, gdzie chrześcijanie są nieustannie zagrożeni możliwością ataku ze strony islamskich fundamentalistów, nie powinno dziwić. Właśnie ze względu na zagrożenie atakami terrorystycznymi w Pakistanie surowo zakazane jest wnoszenie do kościołów telefonów komórkowych.

ASHARQ AL-AWSAT

Zemsta?

Niezidentyfikowane osoby rozpowszechniły w mediach społecznościowych plotkę, że lider wspólnoty koptyjskiej Tawadros II, nazywany papieżem Koptów, utracił zaufanie Synodu Kościoła Koptyjskiego i zostanie odwołany ze stanowiska. Fake news wzbudził wiele niepokoju w Kościele koptyjskim. Na zataczającą coraz szersze kręgi fałszywą informację stanowczo zareagowali Koptowie w Egipcie, a także w Stanach Zjednoczonych. Koptyjscy hierarchowie zdecydowanie ją zdementowali i podkreślili, że Tawadros II cieszy się nieustannym zaufaniem wspólnoty koptyjskiej w Egipcie i poza jego granicami.

Reklama

Przypuszcza się, że fake news mógł być zemstą za niedawną wypowiedź koptyjskiego papieża, iż aktywne udzielanie się w mediach społecznościowych jest stratą czasu. Wypowiedź odnosiła się co prawda tylko do mnichów, ale okazuje się, że rozzłościła także innych wielbicieli social mediów.

The Guardian

Walka z religijną dobroczynnością

W lewicowym brytyjskim dzienniku „The Guardian” ukazało się omówienie raportu, a tak naprawdę paszkwilu na organizacje charytatywne prowadzone przez różne związki wyznaniowe, w tym przez wspólnoty chrześcijańskie. Autorzy z organizacji National Secular Society zarzucili w nim, że pod płaszczykiem działalności charytatywnej organizacje te promują wartości, które stoją w sprzeczności z wartościami określonymi jako „wartości brytyjskie”. Nie wiadomo, o co konkretnie chodzi, zarzuty nie są dokładnie sprecyzowane. Według autorów paszkwilu, „antybrytyjską wartością” jest np. opinia, że zachowania homoseksualne są grzeszne i domagają się nawrócenia. „Antybrytyjskie” są też inne działania, które promują postawy radykalne, choć autorzy nie precyzują, które z zachowań religijnych zaliczają do radykalnych. Do takiego worka można włożyć praktycznie każdy przejaw religijności. National Secular Society przedstawiło swój raport do urzędu kontrolującego organizacje charytatywne, z sugestią, że dużą część religijnych organizacji charytatywnych należałoby pozbawić ich statusu organizacji pożytku publicznego, gdyż na taki nie zasługują.

2019-03-27 10:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nuncjusz apostolski na SacroExpo: wydarzenie odkrywa piękno sztuki sakralnej

2020-09-28 14:20

[ TEMATY ]

SacroExpo

Nuncjusz Apostolski

Krzysztof Walaszczyk /Niedziela

Wydarzenie pozwala odkrywać piękno sztuki sakralnej i od lat cieszy się dużym zainteresowaniem w Polsce i za granicą – powiedział dzisiaj w Kielcach nuncjusz apostolski Salvatore Pennacchio podczas otwarcia XXI Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SacroEkspo, która odbywa się w Targach Kielce.

Wydarzenie trwające od 28 do 30 września jest zaliczane do jednych z najważniejszych tego typu wystaw na świecie. Ze względu na pandemię zostało przełożone z czerwca na wrzesień.

Krzysztof Walaszczyk /Niedziela

Stoisko "Niedzieli" podczas Targów SacroExpo 2020

Stoisko

- Doświadczenie zbierane przez ponad ćwierć wieku owocuje coraz lepszą organizacją, w tym roku dodatkowo skomplikowaną sytuacją pandemii – mówił abp Salvatore Pennacchio, oficjalnie otwierając kielecką wystawę.

Nuncjusz zwrócił uwagę, że pomimo ograniczeń pandemicznych, podczas SacroExpo odbywają się szkolenia, konferencje, warsztaty. – Zapewne to wszystko zaowocuje miłymi wrażeniami estetycznymi, inspiracjami i owocnymi kontaktami – powiedział nuncjusz otwierając oficjalnie XXI edycję wydarzenia.

W tym roku uczestniczy w nim 128 firm z Polski i sześciu innych krajów, m.in. z Włoch, Chorwacji, USA, Ukrainy, Słowenii, Albanii. Jak zauważył prezes Targów Kielce, dr Andrzej Mochoń, jest to ponad 60% mniej niż w ubiegłym roku, niemniej na stoiskach można odnaleźć to wszystko, co jest niezbędne do sprawnego funkcjonowania kościołów, parafii, diecezji, zarówno w zakresie wyposażenia, jak i liturgii oraz ochrony i konserwacji.

Biskup kielecki Jan Piotrowski podczas otwarcia zauważył aspekt znaczenia czasu, na co zwraca często uwagę Ojciec Święty Franciszek. – Owszem, jest nas mniej, ale czas jest kategorią, która nie powraca (…). – Nie tylko dzisiaj, ale i tam, gdzie nie zabrakło odwagi, odpowiada się na potrzeby naszego ducha, na oczekiwania naszych społeczności w wymiarze religijnym i społecznym – mówił bp Jan Piotrowski. Zauważył, że SacroExpo stara się spełnić te oczekiwania.

Z kolei prezydent Kielc Bogdan Wenta wyraził radość z „bezpośredniego spotkania”. – Kielce to wspólny dom, który stara się okazywać gościnność, a osoby i wydarzenia towarzyszące SacroExpo pomogą nam w przełamaniu lęku i obaw – mówił prezydent.

Inaugurację uświetnił występ Chóru Parafii Garnizonowej w Kielcach.

dziar/Kielce

CZYTAJ DALEJ

Świdnica: Ogólnopolski Kongres Małżeństw - zapowiedź

2020-09-28 22:09

[ TEMATY ]

Świdnica

kongres małżeństw

archiwum prywatne

Kongres Małżeństw w Świdnicy

Kongres Małżeństw w Świdnicy

W dniach 2-4 października 2020 r. w Świdnicy odbędzie się kolejny Ogólnopolski Kongres Małżeństw. 

To już dziesiąty raz do Świdnicy przyjadą małżeństwa z całej Polski na trzydniową randkę, której celem jest pogłębianie wiedzy na temat funkcjonowania małżeństwa, a także wzmocnienie więzi między małżonkami przez słuchanie wykładów, udział w wydarzeniach kulturalnych oraz wspólne spędzenie czasu we dwoje lub w towarzystwie innych małżeństw.

W tegorocznej, jubileuszowej, edycji prelegentami będą: o. Cyprian Tomaszczuk OSB, Monika i Marcin Gajdowie ze Szczecina, ks. dr Wojciech Węgrzyniak oraz ks. dr Krzysztof Porosło z Krakowa, Monika i Marcin Gomółkowie, prof. Jacek Kurzępa z Uniwersytetu w Zielonej Górze, Rafał Porzeziński (TVP Warszawa), Aneta Liberacka (Stacja 7.pl) - również z Warszawy i o. Wojciech Jędrzejewski OP z Łodzi.

Materiały organizatorów

Baner promujący wydarzenie

Baner promujący wydarzenie

Tematem wiodącym Kongresu jest: "Świętowanie i codzienność". Randkę umilą nam dwa koncerty: Beaty Bednarz i zespołu "Chudoba".

Ze względu na ograniczenia sanitarne, organizatorzy zmuszeni są do zmniejszenia ilości uczestników kongresu. - Miejsc już, niestety, nie ma, ale wszyscy zainteresowani tematem będą mogli odsłuchać i zobaczyć wszystkie wykłady po kongresie. Zapraszamy na naszą stronę internetową: www.kongresmalzenstw.pl - mówi Anetta Radecka z Fundacji Małżeństwo Rodzina.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję