Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 22/2019, str. 8

Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

O jedność ruchów charyzmatycznych

Z udziałem ponad 30 tys. osób odbyło się 18 maja br. 24. Ogólnopolskie Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym. Poprzedził je 8. Kongres Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej i Środowisk Ewangelizacyjnych „Charis, czyli strumień łaski”, który odbywał się w dniach 16-18 maja br. w częstochowskiej Hali Sportowej Arena.

Tematem tegorocznego spotkania była jedność wszystkich ruchów charyzmatycznych. Decyzją papieża Franciszka przy Stolicy Apostolskiej powołana została instytucja „Charis”, która zajmuje się koordynowaniem ruchów odnowy charyzmatycznej na całym świecie. Rozpocznie ona działalność 9 czerwca br., w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. – „Charis” to nie będzie nowa struktura, ale koordynacja grup charyzmatycznych – wyjaśnił ks. Sławomir Płusa, przewodniczący Rady Krajowego Zespołu Koordynatorów Odnowy w Duchu Świętym. – Papież zaprasza do „Charis” wszystkich, którzy utożsamiają się z chrztem w Duchu Świętym, z ewangelizacją i z ekumenizmem.

W czasie czuwania pielgrzymi słuchali konferencji, włączali się we wspólne modlitwy i śpiewy. Wysłuchali także listu bp. Bronisława Dembowskiego, przez wiele lat delegata Episkopatu ds. Odnowy w Duchu Świętym, który co roku przybywał na te jasnogórskie spotkania. W tym roku po raz pierwszy nie mógł być obecny, ale przesłał list z wyrazami jedności w modlitwie. Ks. Andrzej Grefkowicz, egzorcysta, działający od wielu lat w Odnowie, mówił o początkach i wyzwaniach na przyszłość. Artur Skowron, odpowiedzialny za inicjatywę Młodzi-Młodym, opowiedział o ewangelizacji ukierunkowanej na młodych, a gość specjalny kongresu – Michelle Moran z Anglii, była przewodnicząca Międzynarodowej Służby Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym, która pracowała nad statutem „Charis”, przedstawiła założenia tej inicjatywy.

Reklama

Punktem centralnym dorocznego czuwania była Msza św., której przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski z Wrocławia, od wielu lat związany z katolicką Odnową w Duchu Świętym. – Przyjechaliśmy tutaj, aby napełnić serca, aby napełnić myśli, aby odnowić siły, przyjechaliśmy tutaj, aby otwierać się na Ducha Świętego – powiedział w homilii.

Śpiewy przez cały dzień animował zespół „Poczekalnia Pana Boga” z Chmielnika w diecezji kieleckiej.

* * *

Krótko

17-19 maja br. 24. Pielgrzymka Związku Harcerstwa Polskiego zainaugurowała obchody jubileuszu 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II.

Reklama

18 maja br. przybyła 30. Pielgrzymka Pracowników Telekomunikacji, z udziałem ok. tysiąca osób. Na pamiątkę jubileuszowego pielgrzymowania pracowników tej grupy zawodowej na Jasną Górę na dziedzińcu przed Kaplicą Matki Bożej wmurowana została pamiątkowa płyta. – Każdy z nas niesie tu intencje związane z osobistymi przemyśleniami oraz tę o pomyślność naszej firmy. A firma to ludzie. Bardzo ważna jest dla nas ta coroczna wizyta na Jasnej Górze – podkreślił Jacek Kowalski, członek Zarządu ds. Zasobów Ludzkich Orange Polska.

18 maja br. na Jasną Górę przybyła Pielgrzymka Związku Polskich Kawalerów Maltańskich. W spotkaniu uczestniczyli kawalerowie i damy w specjalnych strojach wraz z rodzinami, a także wolontariusze Maltańskiej Służby Medycznej, podopieczni, darczyńcy oraz sympatycy związku. Obecny był bp Andrzej Dziuba, naczelny kapelan Związku Polskich Kawalerów Maltańskich, oraz Jerzy Baehr, prezydent związku.

19 maja br. przybyła 31. Pielgrzymka Kupiectwa. Na wspólnej modlitwie zgromadzili się przedstawiciele zrzeszeń kupieckich wraz z pocztami sztandarowymi – w sumie kilkaset osób. Obecny był Tadeusz Zagórski – prezes Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług w Warszawie.

19 maja br. odbyła się jubileuszowa – 20. Pielgrzymka Bibliotekarzy. Mszy św. przewodniczył ks. Henryk Olszar, duszpasterz bibliotekarzy.

www.jasnagora.com

2019-05-28 13:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dom Pielgrzyma na Jasnej Górze bezpłatnie udostępni 110 pokoi częstochowskim służbom medycznym

2020-04-03 10:29

[ TEMATY ]

Jasna Góra

koronawirus

BPJG

Dom Pielgrzyma na Jasnej Górze bezpłatnie udostępni 110 pokoi częstochowskim służbom medycznym, które w trosce o najbliższych muszą pozostać poza domem.

To reakcja paulinów na konkretne potrzeby w czasie epidemii. Miejsce nosi imię Jana Pawła II i jest trwałą pamiątką I pielgrzymki do Polski papieża z 1979 r.

„Jesteśmy gotowi na przyjęcie tych osób, które będą tego potrzebowały w tym szczególnym czasie epidemii, chodzi przede wszystkim o lekarzy, pielęgniarki, ratowników” - zaznacza o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry.

„Podejmujemy pewne kroki, żeby po prostu, zwyczajnie pomóc - w takim wymiarze, w jakim możemy - podkreśla przeor Jasnej Góry - Jesteśmy miejscem, które oczywiście modlitewnie wspiera całą Ojczyznę, i tych, którzy łaczą się z nami duchowo. Jest Punkt Pomocy Charytatywnej, który też wspiera osoby, które potrzebują pomocy również z tym czasie”.

Z pokoi w Domu Pielgrzyma mogą korzystać pracownicy trzech placówek medycznych w Częstochowie: Miejskiego Szpitala Zespolonego, Pogotowia Ratunkowego i Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. Chodzi o osoby, które z uwagi na charakter swojej pracy, w tym częsty kontakt z osobami podejrzanymi o możliwość zakażenia koronawirusem lub zakażonymi nie chcą lub nie mogą wracać do domów w obawie o życie i zdrowie swoich najbliższych.

Do inicjatywy 'Adoptuj medyka' wciąż zaprasza Radio Jasna Góra. Chodzi o dowolną formę modlitwy za znanego Bogu pracownika służb medycznych. To oni są najbardziej zaangażowani w walkę z wirusem.

CZYTAJ DALEJ

Gorzkie Żale z Prymasem Wyszyńskim – Wierny do końca

2020-04-05 09:08

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

kard. Wyszyński

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

W Niedzielę Męki Pańskiej dotarliśmy na szczyt Golgoty. Pod Krzyżem na którym umarł Zbawiciel świata widzimy najwierniejsze Mu osoby: Matkę Bolesną, św. Jana Ewangelistę i Marię Magdalenę. Wierni do końca. Poznając drogę życia i pasterskiej posługi Prymasa Stefana Wyszyńskiego, możemy powiedzieć bez żadnych wątpliwości, że i on pozostał wierny do końca! Do niego możemy odnieść słowa: przeszedł przez życie, dobrze czyniąc.

Choć sytuacja Kościoła w Polsce w momencie obejmowania stolicy prymasowskiej przez bp. Stefana Wyszyńskiego była bardzo trudna, nie złamało to wiary i ducha Wielkiego Prymasa. Władze w Polsce zamykały szkoły prowadzone przez zgromadzenia zakonne, rozwiązywano wszystkie organizacje katolickie. Władze państwowe chciały wprowadzić dekret o obsadzaniu stanowisk kościelnych.

21 maja 1953 r. prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński przesłał Bolesławowi Bierutowi memoriał, będący odpowiedzią Episkopatu na ataki wymierzone w Kościół katolicki oraz na próby jego podporządkowania komunistycznym władzom. W jego ostatnich słowach biskupi stwierdzali: „Rzeczy Bożych na ołtarzu cesarza składać nam nie wolno. Non possumus! (Nie możemy)”. Jak już wiemy z poprzednich rozważań, Prymas Wyszyński został internowany 25 września 1953 roku i przebywał kolejno w Rywałdzie Królewskim koło Grudziądza, w Stoczku Warmińskim, w Prudniku koło Opola i w Komańczy w Bieszczadach, skąd powrócił do Warszawy 26 października 1956 r.

Pomimo antyreligijnego i antykościelnego nastawienia władz, Prymas żył miłością bliźniego, nie wyłączając nikogo – zaznacza o. Gabriel Bartoszewski, OFM Cap., wicepostulator procesu beatyfikacyjnego Prymasa. W „Zapiskach więziennych” zanotował: „Przebaczam wszystkim moim nieprzyjaciołom i tym, którzy są blisko mnie, i tym, którzy są daleko, i wydaje im się, że wszystko mogą”.

Słowa przebaczenia zawarł też w testamencie: „Uważam sobie za łaskę, że mogłem dać świadectwo prawdzie jako więzień polityczny przez trzyletnie więzienie i że uchroniłem się przed nienawiścią do moich rodaków sprawujących władzę w państwie. Świadom wyrządzonych mi krzywd, przebaczam im z serca wszystkie oszczerstwa, którymi mnie zaszczycili”.

Nie trudno zauważyć, że słowa Prymasa mówiące o przebaczeniu są echem słów Chrystusa, wypowiedzianych z wysokości Krzyża: Przebacz im, bo nie wiedzą co czynią”.

Oczekując na beatyfikację Wielkiego Prymasa pamiętajmy o słowach jego następcy, metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza: „Musimy pamiętać o tym, że w beatyfikacji udowadniamy świętość tego człowieka, to znaczy siłę, skalę jego zjednoczenia z Chrystusem i to, co w jego nauczaniu, kazaniach, listach było wyrazem owej duchowej więzi z Panem Bogiem czyli świętości. To zadanie jest dopiero przed nami”. I tego nie zapomnijmy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję