Reklama

Z prasy zagranicznej

Wojna byłaby katastrofą dla regionu

Jak skończy się próba sił między Teheranem i Waszyngtonem? Czy czeka nas nowa wojna na Bliskim Wschodzie? Ludzie bardzo się boją nowego konfliktu, który – zdaniem irackiego kardynała Louisa Raphaëla I Sako – byłby katastrofą nie tylko dla Iranu, ale także dla Iraku, Syrii, Libanu, a nawet Arabii Saudyjskiej. Kardynał ufa, że nie dojdzie do militarnego starcia, i zachęca strony do rozwagi i dialogu.

* * *

The Korea Times

Czy Papież odwiedzi Koreę Płn.?

Nie wiadomo, co musiałoby się wydarzyć, żeby Papież pojechał w tym roku do Korei Płn. Spekulacje o tym, że Franciszek może odwiedzić najbardziej opresyjny reżim świata, rozgorzały w październiku ub.r. po wizycie prezydenta Korei Płd. w Watykanie. Moon Jae-in przekazał Ojcu Świętemu informację, że dyktator z północy półwyspu – Kim Dzong Un chętnie gościłby papieża w swoim kraju. Wizyta Franciszka miałaby pomóc w obniżeniu napięcia na Półwyspie Koreańskim i byłaby zarazem dużym krokiem ku osiągnięciu pokoju. Papież miał w ubiegłym roku odpowiedzieć prezydentowi Moon Jae-inowi, że rozważy zaproszenie, gdy zostanie ono sformalizowane. Później o sprawie było cicho do czasu, gdy pojawiły się informacje, że Ojciec Święty planuje odwiedzić w tym roku Japonię. Niejako przy okazji mógłby zahaczyć o Koreę Płn. Teraz Watykan mówi oficjalnie, że pielgrzymce do Azji nie sprzyja wzrost napięcia, który zanotowano na Dalekim Wschodzie po kolejnych dwóch próbach rakietowych przeprowadzonych w maju przez północnokoreańską dyktaturę.

* * *

Post

Polisa ubezpieczeniowa?

Tajwan jest pierwszym krajem azjatyckim, który zalegalizował związki jednopłciowe. Ustawa daje im takie same prawa jak małżeństwom heteroseksualnym. Za uchwaleniem kontrowersyjnego prawa była niemal cała klasa polityczna. Prezydent Tajwanu wypowiadał się o projekcie wręcz entuzjastycznie. Sprzeciwiały mu się Kościół katolicki i niektóre środowiska konserwatywne, ale nic to nie dało, ponieważ tajwański Trybunał Konstytucyjny już 2 lata temu, w odpowiedzi na skargę konstytucyjną, nałożył na rządzących obowiązek zrównania praw osób żyjących w homozwiązkach z prawami małżeństw.

Reklama

Nowa legislacja na pewno nie spodobała się w Pekinie, który uznaje Tajwan za zbuntowaną wyspę; wśród politycznych celów Chin jest także ten, aby przejąć nad nim kontrolę. Być może nowa ustawa była traktowana przez tajwańskich polityków jako element poskramiający polityczne apetyty chińskich komunistów i jednocześnie zawarcie sojuszu z potężnym na świecie homoseksualnym lobby.

* * *

AsiaNews.it

Przemilczany wywiad

Watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin udzielił historycznego wywiadu chińskiej gazecie „Global Times”. To dziennik blisko związany z rządzącą Państwem Środka komunistyczną partią. Niestety, jak zauważył serwis Asia News, wywiad jest praktycznie nieznany w samych Chinach.

„Global Times” jest gazetą anglojęzyczną, a jej zadaniem jest prezentowanie międzynarodowej opinii publicznej chińskiego punktu widzenia. W chińskojęzycznej prasie trudno szukać wzmianki o wywiadzie z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej. Pierwszym powodem jest fakt, że Chiny żyją dziś czym innym – na topie jest wojna handlowa z USA, która może mieć negatywne konsekwencje dla i tak łapiącej lekką zadyszkę chińskiej gospodarki. Niewielkie cytaty z wywiadu ukazały się jedynie w skierowanych do zewnętrznego odbiorcy chińskich mediach. Część komentatorów sugeruje, że taki był właściwy cel publikacji, aby w kontekście konfliktu ekonomicznego z USA przesłać chiński przekaz: Watykan jest z nami.

Reklama

* * *

The Public´s Radiiiiio

Cerkiew jako pretekst

Czy budowa prawosławnej katedry w centrum Jekaterynburga była tylko pretekstem, aby zająć atrakcyjne tereny pod komercyjne inwestycje? Jest o tym przekonanych część demonstrantów, którzy przez kilka dni, mimo surowych działań rosyjskiej milicji, protestowali przeciwko budowie. O co chodzi? W jednym z nielicznych parków Jekaterynburga rosyjski miliarder Igor Altuszkin rozpoczął budowę prawosławnej katedry. Mieszkańcy już wcześniej wyrażali dezaprobatę wobec pomysłu i podkreślali, że oznacza to likwidację parku – zielonej wyspy ponadmilionowego miasta. Protesty nic jednak nie dały i budowę rozpoczęto. Ludzie musieli być bardzo zdeterminowani, bo choć zdawali sobie sprawę z bezwzględności milicjantów i nie mieli urzędowego zezwolenia, wyszli na ulice. Mimo milicyjnych zatrzymań i stosowania środków przymusu protesty trwały 4 dni. Sprawa odbiła się szerokim echem w całej Rosji, głos zabrał sam prezydent Władimir Putin, który wezwał lokalne władze, twardo obstające przy budowie, do kompromisu. Mer Jekaterynburga obiecał zorganizować miejskie referendum.

2019-05-28 13:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dekret Stolicy Apostolskiej ws. Mszy Świętej na czas pandemii

2020-04-03 12:42

[ TEMATY ]

Watykan

liturgia

pixabay.com

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała dekret zezwalający na możliwość odprawiania Mszy Świętej na czas pandemii wraz ze specjalnym formularzem mszalnym.

Dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zezwala na możliwość odprawiania specjalnej Mszy Świętej błagalnej w intencji ustąpienia pandemii, we wszystkie dni, z wyjątkiem uroczystości oraz niedziel Adwentu, Wielkiego Postu i Okresu Wielkanocnego, dni Oktawy Wielkanocnej, wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych, Środy Popielcowej i Wielkiego Tygodnia, przez cały czas trwania pandemii.

Dekret, jak w nim czytamy, jest odpowiedzią na prośby, które wpłynęły do Kongregacji. „Nie ulękniesz się zarazy, co idzie w mroku (por. Ps 90, 5-6). Te słowa psalmisty to zaproszenie do okazania wielkiej ufności w wierną miłość Boga, który nigdy nie opuszcza Swego ludu w czasie próby”– czytamy w dokumencie.

Do Dekretu załączony jest formularz mszalny. W modlitwie zawarte są m.in. prośby o wieczne życie dla zmarłych, pociechę dla płaczących, uzdrowienie dla chorych, pokój dla umierających, siłę dla tych, którzy poświęcają się w służbie zdrowia oraz o ducha mądrości dla sprawujących władzę i o odważną życzliwość wobec wszystkich dla każdego z wiernych.

Formularz mszalny „W czasie epidemii” został przesłany do Konferencji Episkopatów krajowych przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w dn. 30.03.2020 (Prot. N. 156/20). Wpisuje się on do grupy formularzy „Mszy w różnych potrzebach” (Część II: „W różnych okolicznościach życia publicznego”). Polskie tłumaczenie zostało zatwierdzone przez Kongregację w dn. 3 kwietnia 2020.

Tego formularza mszalnego można używać zgodnie z rubryką wstępną w czasie przed Niedzielą Palmową 2020, a potem dopiero w pierwszy wolny dzień po Oktawie Wielkanocy czyli 20 kwietnia.

Kolor liturgiczny na tę Mszę, zgodnie z Ogólnym Wprowadzeniem do Mszału Rzymskiego 347, to fioletowy, ponieważ formularz ma charakter pokutny.

Odnośnie do prefacji Kongregacja nie podała normy, jednak zgodne z rubryką odnośnie mszy w różnych potrzebach, najlepiej jest przyjąć jednolite rozwiązanie i stosować V Modlitwę Eucharystyczną – C (Chrystus wzorem miłości), na którą wskazuje rubryka łacińska (Appendix ad Ordinem Missae, Prex Eucharistica pro variisnecessitatibus IV (Iesuspertransiensbenefaciendo), Mszał Rzymski 2008 s. 702). W dodatkowej korespondencji z Kongregacją udało się otrzymać informację (w dn. 03.04.2020), że jeśli używa się innej modlitwy eucharystycznej, można użyć pierwszej prefacji o Męce Pańskiej (nr 17) lub prefacji o Krzyżu świętym (nr 50).

Czytania z formularza „W okresie trzęsienia ziemi” nie są obowiązkowe, można użyć czytań z dnia.

CZYTAJ DALEJ

Dziś Niedziela Palmowa – początek Wielkiego Tygodnia

2020-04-05 07:38

[ TEMATY ]

Niedziela Palmowa

Bożena Sztajner/Niedziela

Dziś, w Niedzielę Palmową, w Kościele katolickim rozpoczyna się Wielki Tydzień. Od 1986 r. w Niedzielę Palmową obchodzony jest Światowy Dzień Młodzieży - w tym roku już po raz 35., tym razem pod hasłem „Młodzieńcze, tobie mówię wstań” (por. Łk 7, 14). Tegoroczne obchody, z powodu pandemii koronawirusa, zostały w wielu diecezjach świata przełożone lub odwołane. Wiele wspólnot zaprasza jednak do świętowania internetowego.

Liturgia tego dnia jest pamiątką uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy pięć dni przed Jego ukrzyżowaniem. Jak podają Ewangeliści, zgromadzone wówczas tłumy rzucały na drogę płaszcze, gałązki oliwne i palmowe wołając: "Hosanna Synowi Dawida: błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie".

Liturgia Niedzieli Palmowej jest rozpięta między dwoma momentami: radosną procesją z palmami oraz czytaniem- jako Ewangelii - Męki Pańskiej, zwykle z podziałem na role, według jednego z 3 Ewangelistów: Mateusza, Marka lub Łukasza (Mękę Pańską wg św. Jana czyta się podczas liturgii Wielkiego Piątku). W ten sposób Kościół podkreśla, że triumf Chrystusa i Jego Ofiara są ze sobą nierozerwalnie związane.

W Niedzielę Palmową obowiązuje czerwony kolor szat liturgicznych. Mimo to uroczystość ma wymowę radosną, gdyż rozpoczyna ciąg wydarzeń, przez które dokonało się zbawienie świata. Chrześcijańskie tajemnice wiary przenikają się wzajemnie - chwała i radość tworzą nierozdzielną całość z cierpieniem; w męce zapowiedziane jest zmartwychwstanie i zbawienie.

Udział w liturgii Niedzieli Palmowej oznacza zgodę na krzyż, cierpienie z Chrystusem oraz na taką, a nie inną drogę życia. W niektórych parafiach asysta liturgiczna wychodzi na zewnątrz kościoła, a potem procesjonalnie podchodzi do zamkniętych drzwi świątyni, w które następnie kapłan trzykrotnie uderza krzyżem, ukazując w symboliczny sposób, że krzyż otwiera drogę do nieba.

Podczas tego obrzędu śpiewa się antyfonę: "Bramy, podnieście swe szczyty, unieście się odwieczne podwoje, aby mógł wkroczyć Król chwały". Zaraz przy wejściu do kościoła czytana jest Ewangelia o tryumfalnym wjeździe Jezusa do Jerozolimy, a następnie kapłan święci palmy. Później zostają one spalone a popiołem posypuje się głowy wiernych we Środę Popielcową następnego roku.

Początki świętowania liturgii Niedzieli Paschalnej odnajdujemy w Jerozolimie w IV wieku. W tamtych czasach starano się jak najdokładniej odtwarzać sceny z życia Jezusa. Z upływem lat procesje zostały udramatyzowane - w Egipcie na czele niesiono krzyż, w Jerozolimie biskup reprezentujący Chrystusa wjeżdżał do miasta na osiołku.

W Polsce Niedziela Palmowa nosiła także nazwę Niedzieli Kwietnej, bo zwykle przypada w czasie gdy pokazują się pierwsze kwiaty. W Niedzielę Palmową po sumie odbywały się w kościołach przedstawienia pasyjne. Za czasów króla Zygmunta III istniały zrzeszenia aktorów-amatorów, którzy w roli Chrystusa, Kajfasza, Piłata, Judasza itp. chodzili po miastach i wioskach i odtwarzali misterium męki Pańskiej.

Zwyczaj święcenia palm pojawił się w Kościele w XI wieku. Palmy w Polsce zastępują często gałązki wierzbowe z baziami. Po ich poświęceniu zatyka się je za krzyże i obrazy, by strzegły domu od nieszczęść i zapewniały błogosławieństwo Boże. Wtykano także palmy na pola, aby Pan Bóg strzegł zasiewów i plonów przed gradem, suszą i nadmiernym deszczem.

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję