Reklama

Niedziela Rzeszowska

Chmielnik

Ku czci Pośredniczki wszelkich łask

Niedziela rzeszowska 22/2019, str. 3

[ TEMATY ]

odpust

Archiwum parafii

Procesja z obrazem Matki Bożej Łaskawej

Procesja z obrazem Matki Bożej Łaskawej

Łaskawa Panno Niepokalana,
Tyś najpiękniejsza z Adama cór
Tyś nam za Matkę od Boga dana,
Tyś nasza Pani, nasz skarb i wzór

Tę piękną pieśń wyśpiewujemy w naszym sanktuarium bardzo często, zwłaszcza w sobotnie wieczory, kiedy przeżywamy cotygodniowe nabożeństwa ku czci Matki Bożej Łaskawej. Jednak w miesiącu maju słowa tej pieśni wybrzmiewają szczególnie wdzięcznie. Nie tylko dlatego, że codziennie gromadzimy się na Eucharystii i nabożeństwach majowych, ale również dlatego, że każdego roku właśnie w maju przeżywamy wzniosłe i uroczyste dla nas wydarzenie, czyli odpust parafialny ku czci Tej, która jest Matką i pośredniczką wszelkich łask – Maryi. Podobnie było i w tym roku.

Główną uroczystość odpustową, która miała miejsce 12 maja, poprzedziło kilka istotnych i ciekawych wydarzeń, jak choćby dzień modlitwy o trzeźwość Ojczyzny, w trakcie którego wraz z parafianami i przybyłymi pielgrzymami modliliśmy się o trzeźwość w naszym narodzie i dziękowaliśmy za tych, którzy pokonali nałóg alkoholowy i żyją w trzeźwości, ciesząc się wolnością. Przeżywaliśmy także dzień pokuty i nawrócenia, który był dla wielu młodszych i starszych parafian, i nie tylko, wspaniałą okazją do tego, by doświadczyć przebaczenia grzechów i ojcowskiego przytulenia Boga w sakramencie pokuty i pojednania. Kolejnym ważnym dniem był dzień modlitwy za zmarłych, podczas którego mogliśmy polecać Bogu Ojcu tych, którzy odeszli, ale również trochę się zatrzymać, popatrzeć na swoje życie i pomyśleć o przyszłości, tzn. o wieczności, niebie. Pięknym wydarzeniem, takim doświadczeniem nieba dla uszu i serca, był również koncert organowo-wokalny po hasłem „Ave Maria”, w wykonaniu prof. Marka Stefańskiego z Akademii Muzycznej w Krakowie i naszej parafianki Magdaleny Dobrowolskiej, solistki Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Reklama

12 maja w sobotę przeżywaliśmy centralną uroczystość odpustową, a jej momentem kulminacyjnym była uroczysta Msza św. koncelebrowana o godz. 11. Przewodniczył jej i homilię wygłosił bp Stanisław Jamrozek z Przemyśla. Sobotnia uroczystość zgromadziła sporą liczbę kapłanów, rodaków, byłych wikariuszy, księży z dekanatu tyczyńskiego, zaproszonych gości oraz pielgrzymów. Po Eucharystii uczestniczyliśmy w procesji z Najświętszym Sakramentem. Słowo Boże głosił nam w tym dniu ks. dr Jan Koc, emerytowany proboszcz i kustosz sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Niechobrzu.

Natomiast 13 maja w niedzielę, w drugim dniu głównych uroczystości odpustowych, swoją obecnością zaszczycili nas m.in. ks. inf. Stanisław Mac, który przewodniczył uroczystej Mszy św. o godz. 11.15, oraz ks. Kamil Sowa, wikariusz z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Rzeszowie. Tego dnia właśnie ks. Kamil był naszym odpustowym kaznodzieją. To był piękny i ważny czas, za który Panu Bogu i Maryi Pani łaskawej niech będą dzięki.

2019-05-28 13:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tego mostu nie może zamknąć żaden wirus

2020-09-20 10:58

[ TEMATY ]

odpust

tablica pamiątkowa

męczennik

transgraniczna modlitwa

MJscreen/Twitter biskupa

Biskup odsłania tablicę.

Biskup odsłania tablicę.

Diecezjalne uroczystości ku czci św. Melchiora Grodzieckiego miały w tym roku inny charakter, niż zwykle, z powodu koronawirusa. Odbywały się po polskiej i czeskiej stronie Cieszyna na poziomie parafialnym, przy relikwiach Męczenników Koszyckich, bez transgranicznej procesji z relikwiami męczennika i bez delegacji z diecezji.

W obu kościołach – św. Marii Magdaleny w Cieszynie i Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czeskim Cieszynie uroczystości rozpoczęły się nabożeństwem ku czci św. Melchiora z Koronką do Bożego Miłosierdzia. Po czym zostały odprawione koncelebrowane Msze św. W kościele św. Marii Magdaleny w Cieszynie wikariusz generalny ks. dr Marek Studenski odczytał list z pozdrowieniami od biskupów zza Olzy: ostrawsko-opawskiego bp. Františka Lobkowicza i administratora apostolskiego bp. Martina Davida, który przewodniczył liturgii po czeskiej stronie.

To nowe doświadczenie jest jak duchowy most, który łączy się i nie może go zamknąć żaden wirus czy przepisy rządowe" – brzmiała treść listu biskupów.

Bp R. Pindel w homilii zauważył, że św. Melchior jest dla nas orędownikiem i wzorem, jak naśladować Jezusa Chrystusa. Nawiązał również do napomnień, stwierdzając że zdarza się, iż to nie upomnienie braterskie, ale skutki błędów i grzechu, okazują się skutecznym impulsem do nawrócenia. Gdy błądzący powraca, potrzeba tylko radości wspólnoty Kościoła – upominających i skrzywdzonych.

Jeszcze przed Mszą św. biskup Roman Pindel wraz z bp. Piotrem Gregerem odsłonił pamiątkową tablicę w kaplicy poświęconej św. Melchiorowi. Tablica upamiętnia zakończony już Rok św. Melchiora obchodzony w diecezji z okazji 400-lecia jego męczeńskiej śmierci. Owocami tego czasu są osobiste spotkania ze Świętym w dekanatach diecezji, film promujący miasto Cieszyn, seria wykładów przybliżających jego życie oraz 2 przewodniki – jeden przypominający miejsca związane ze Świętym, a drugi oprowadzający po najważniejszych miejscach kultu w diecezji. Publikacje oraz odsłonięta tablica zostały sfinansowane z funduszy przyznanych przez Sejmik Województwa Śląskiego, który to ustanowił Rok 2019 w województwie śląskim Rokiem św. M. Grodzieckiego.

Więcej o odpuście w bieżącej Niedzieli na Podbeskidziu nr 38 na 20 września.

CZYTAJ DALEJ

Będą świętować 30 lat katechezy

2020-09-19 15:37

Kl. Wojciech Bis

W tym roku przypada 30–lecia obecności katechezy w szkole. Z tej okazji Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej we Wrocławiu zaprasza katechetów na uroczystość.

Odbędzie się ona 21 września br. (poniedziałek) Mszą św. o godz. 18:00, w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. której przewodniczyć będzie ks. bp Andrzej Siemieniewski.

Po niej w auli PWT, ks. dr Maciej Małyga wygłosi prelekcję pt.:”Duchowość katechety”.

Przewidziane są specjalne wyróżnienia, pamiątki i podziękowania dla nestorów pracy katechetycznej obchodzących jubileusz 30-lecia.

CZYTAJ DALEJ

Międzyrzecz: ponad tysiąc uczestników Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn

2020-09-20 11:25

[ TEMATY ]

Pielgrzymka mężczyzn

Karolina Krasowska

Wojownicy Maryi wręczyli abp Andzrejowi Dziędze różańce i wizerunki Maryi

Wojownicy Maryi wręczyli abp Andzrejowi Dziędze różańce i wizerunki Maryi

„Nowe czasy, nowe zadania” – to hasło Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu. Ósmej pielgrzymce 17 września przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński – abp Andrzej Dzięga.

W tym roku spotkanie rozpoczęło się na międzyrzeckim zamku. Tu mężczyźni wspólnie wysłuchali konferencji zatytułowanej: „Nowe czasy, nowe zadania”, którą wygłosił ks. prof. Paweł Bortkiewicz. – Pierwsi Męczennicy Polski i wszyscy męczennicy świadczą o prymacie sumienia, o jego niezniszczalnej godności. O prymacie ducha nad ciałem, o prymacie wieczności nad doczesnością. Nie lękajmy się świętości. Weźmy te słowa Jana Pawła II i wpiszmy je w nasze bycie Polakiem, bycie katolikiem, bycie mężem i ojcem. Wpiszmy je w naszą codzienność życia – apelował kapłan.

Później uczestnicy pielgrzymki w uroczystej procesji przeszli ulicami Międzyrzecza do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski, gdzie wzięli udział we Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi, metropolity szczecińsko-kamieńskiego. Koncelebrował ją bp Paweł Socha, a także wielu kapłanów diecezji i metropolii.

– Nie możesz panować nad kimś, czy nad czymś jeśli najpierw nie opanujesz siebie, swoich myśli, swoich emocji i swoich wyborów, aby to wszystko służyło dobru. Dopiero, gdy opanujesz siebie i zapanujesz nad swoim życiem, wtedy dopiero jesteś w stanie panować nad sprawami, nad relacjami ludzkimi, nad stworzeniem, aby to wszystko było ciągle po Bożemu – mówił w homilii abp Dzięga.

Arcybiskup przypomniał, że wolność i rozumność jest jednością. – Jeśli więc chcesz być panem siebie i spraw po Bożemu, to masz być wolny w sposób rozumny. Wolność nierozumna staje się dowolnością, swawolą, a nawet zniewoleniem. Wolność rozumna pozwala człowiekowi rozkwitać, wzrastać, pomnażać dobro, przeżywać radość i szczęście oraz dzielić się tym szczęściem z innym – podkreślił kaznodzieja.

W pielgrzymce wzięło udział przeszło tysiąc mężczyzn z różnych zakątków diecezji zielonogórsko-gorzowskiej i nie tylko. – Misja mężczyzna to misja przewodzenia i służby swojej rodzinie. Wtedy mężczyzna jest szczęśliwy, gdy wykonuje tę misję – podkreślił ks. Henryk Grządko, jeden z organizatorów.

W międzyrzeckim sanktuarium znajdują się relikwie Pierwszych Męczenników Polski. Kościół pod ich wezwaniem został erygowany w 1999 r. Natomiast 13 listopada 2012 bp Stefan Regmunt ustanowił kościół

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję