Reklama

Niedziela Sandomierska

Wakacje coraz bliżej

Niebawem zabrzmi ostatni szkolny dzwonek i rozpoczną się wakacje. Czas wypoczynku, żywego kontaktu z przyrodą, ale również formacji duchowej i zdobywania nowych umiejętności. Dziś pokazujemy część oferty jaką diecezja sandomierska daje dzieciom i młodzieży. Są to tylko te turnusy, które przygotowywane są centralnie przez Caritas, Duszpasterstwo Dzieci i Młodzieży, Ruch Światło-Życie czy Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Niedziela sandomierska 22/2019, str. 4-5

[ TEMATY ]

Caritas

KSM

Ruch Światło‑Życie

wakacje

Archiwum ks. Adama Stachowicza

Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie

Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Caritas

Reklama

Dla części dzieci z terenu diecezji sandomierskiej, pochodzących z rodzin o niskim statusie materialnym, szansą na wakacyjny wyjazd są kolonie przygotowywane przez Caritas. – Caritas Diecezji Sandomierskiej zorganizuje kolonie łącznie dla ok. 200 dzieci w tym z terenu diecezji oraz dzieci z Rodzin Polonijnych z Ukrainy (Żółkiew, Zaporoże) jak i Białorusi (Dokszyce). W bieżącym roku kalendarzowym sandomierska Caritas dysponuje dwoma miejscami letniego wypoczynku dla dzieci – w Bojanowie i Mszanie Dolnej. Zorganizowanie letniego wypoczynku dla dzieci polonijnych nie byłoby możliwe bez dofinansowania z Senatu Rzeczypospolitej Polskiej – informuje biuro prasowe Caritas Diecezji Sandomierskiej i dodaje: – Kolonie Caritas to wypoczynek, w czasie którego dzieci pozostają pod opieką wykwalifikowanej kadry, mają zapewnioną opiekę medyczną, pedagogiczną oraz bardzo dobre warunki mieszkaniowe i pełne wyżywienie. Elementem, który wyróżnia kolonie organizowane przez Caritas od innych jest ich strona duchowa, w tym zachowywanie zasad chrześcijańskich, wspólna modlitwa i uczestnictwo we Mszy św. W czasie poszczególnych turnusów dzieci zwiedzają najpiękniejsze perły spośród licznego grona polskich zabytków, poznają nowe miejsca o charakterze społeczno-kulturowym oraz podziwiają polską przyrodę. Najważniejszym celem kolonii przygotowywanych przez Caritas jest jednak to, aby dzieci spędziły ten czas radośnie, zmieniły choć na chwilę otoczenie, nauczyły się samodzielności i odpowiedzialności, bo każdy powinien mieć szansę do prawidłowego rozwoju.

Duszpasterstwo dzieci i młodzieży

Kolejny już rok organizowane są „Wakacje z wartościami”. W Diecezjalnym Ośrodku Turystyki i Formacji Chrześcijańskiej „Augustianum” w Radomyślu nad Sanem odbędą się turnusy pod znamiennym tytułem „Odkrywamy na nowo”. Terminy tegorocznych spotkań to: 22-27 czerwca, 29 czerwca – 4 lipca, 3-8 sierpnia, 10-15 sierpnia oraz 17-22 sierpnia. W programie znajdują się: codzienna Eucharystia, wycieczki piesze i rowerowe po nadsańskich okolicach, zabawy sportowo-integracyjne, edukacja ekologiczna, park linowy, paintball, wycieczka do Dukli, spektakl teatralny i wiele innych atrakcji. Koszt – 330 zł. Zgłoszenia kierujemy do ks. Mariana Bolesty pod numer: 513080701 lub mailowo: marianbol@op.pl .

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kolejny kierunek to „Kraina Tysiąca Jezior – Warmia i Mazury”. Turnus odbędzie się w dniach 20-26 lipca. W programie: codzienna Eucharystia, wycieczki piesze po okolicy, plażowanie i pływanie, zwiedzanie Planetarium w Olsztynie, sanktuarium maryjnego w Świętej Lipce i wiele innych atrakcji. Koszt 850 zł, a zgłoszenia przyjmuje ks. Łukasz Wojciechowski pod numerem: 504010790 lub mailowo: gumiscool@op.pl .

Reklama

Druga strona Polski to „Na górskim szlaku – Góry Stołowe” w dniach 5-11 sierpnia. W programie: codzienna Eucharystia, wycieczki górskie na Szczeliniec, Błędne Skały, zwiedzanie Pragi, Twierdzy Kłodzko, Kopalni Złota, Kaplicy Czaszek i wiele innych atrakcji. Całość to koszt 850 zł., a zgłoszenia kierować należy do ks. Łukasza Malińskiego pod numer: 511079739 lub mailowo: mallukasz@wp.pl .

Ruch Światło-Życie

Najbardziej bogatą ofertę w ilość miejsc przygotowanych – zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla rodzin – ma Ruch Światło-Życie. Dzieci i młodzież przyjmowane są na turnusy w poszczególnych grupach wiekowych. Kończący trzecią klasę szkoły podstawowej mogą jechać na Oazę Dzieci Bożych pierwszego stopnia do Mędrowa, a kolejne roczniki do Niemienic. Od klasy szóstej uczestnicy rekolekcji oazowych przebywają w ośrodkach bieszczadzkich: Wisłok Wielki, Łodyna, Mchawa, Olchowa czy Ustjanowa. Starsi, którzy już są po pierwszym stopniu Oazy Nowego Życia, będą rekolekcje przeżywać w miejscowości Skorodne, natomiast trzeci stopień tradycyjnie odbędzie się w Sandomierzu.

Jak w ubiegłe lata organizowane są także Oazowe Rekolekcje Muzyczne (OreMuz), w których mogą wziąć udział uczniowie od siódmej klasy szkoły podstawowej grający na instrumentach lub śpiewający. Osoby muzykujące zaproszone są do Sandomierza.

Zapisy na poszczególne turnusy oazowe są dwustopniowe. Najpierw uczestnik, rodzic lub kapłan zgłaszający wypełnia krótki formularz internetowy, który znajduje się na stronie: www.sandomierz.oaza.pl . Następnie drukuje oraz wypełnia „kartę uczestnictwa” i wraz z zaliczką przekazuje moderatorom diecezjalnym – najlepiej w Domu Rekolekcyjnym „Quo Vadis” w Sandomierzu k. kościoła św. Jozefa na pl. św. Wojciecha 4.

Reklama

Terminy i koszty poszczególnych turnusów są bardzo zróżnicowane i najlepiej szczegółowych danych szukać na stronie internetowej sandomierskiej oazy lub u ks. moderatora Krzysztofa Kwiatkowskiego pod numerem: 518172713 oraz Marii Goryckiej pod numerem: 606238769.

Informacji dotyczących turnusów dla rodzin udziela para diecezjalna Beata i Andrzej Werescy pod numerem: 600167404 lub mailowo: dk.janow@gmail.com

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

W ofercie stowarzyszenia jest turnus: „Nad morzem... w Kołobrzegu” w dniach 24-31 lipca. W programie: codzienna Eucharystia, wycieczki piesze po okolicy, plażowanie i pływanie, zwiedzanie miasta i okolic oraz wiele innych atrakcji. Całość to koszt 750 zł. Zgłoszenia przyjmuje ks. Damian Zieliński pod numerem: 781139970 lub mailowo: damianzielinski26@wp.pl .

Członkowie i sympatycy KSM zaproszeni są jak co roku na „Miasteczko modlitewne” w Zabawie w diecezji tarnowskiej. Tegoroczne spotkanie odbywa się w dniach 27 lipca – 2 sierpnia. W programie można znaleźć: Eucharystię, codzienną adorację Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie, spotkania w grupach, pielgrzymkę do Wał-Rudy i Radłowa, Drogę Krzyżową szlakiem męczeństwa bł. Karoliny Kózkówny, wspólne posiłki, grę terenową, pogodne wieczory i koncerty. Więcej informacji u ks. Damiana Zielińskiego.

Warto na koniec wspomnieć krótko organizowaną każdego roku pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę. Tradycyjnie odbywa się w dniach 4-12 sierpnia i kolumny wyruszają ze Stalowej Woli, Ostrowca Świętokrzyskiego i Sandomierza, a dla pielgrzymów z Janowa Lubelskiego pielgrzymowanie rozpocznie się dwa dni wcześniej.

2019-05-28 13:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Caritas zorganizował spotkanie wigilijne dla seniorów i osób samotnych

[ TEMATY ]

Caritas

Zielona Góra

ks. Rafał Witkowski

bp Tadeusz Lityński

bp Tadeusz Lityński

Spotkanie wigilijne dla osób samotnych, starszych, opuszczonych zorganizował Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

Zaczęło się Mszą świętą w kaplicy przy kościele Ducha Świętego w Zielonej Górze, której przewodniczył Pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński. Następnie wszyscy spotkali się przy wspólnym stole w atmosferze jedności i wiary. Nie zabrakło zawsze gotowych do pomocy wolontariuszy Caritas. Coroczne spotkanie wigilijne jest skierowane do osób samotnych, starszych, opuszczonych, które są podopiecznymi Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej oraz Parafialnych Zespołów Caritas.
CZYTAJ DALEJ

Abp Przybylski do nauczycieli na zakończenie roku szkolnego: Dziękujemy, że jesteście ludźmi sumienia i poświęcenia

2026-06-22 11:42

[ TEMATY ]

nauczyciele

BP KEP

Abp Andrzej Przybylski

Abp Andrzej Przybylski

Dziękujemy Wam za to, że w tych wszystkich uwarunkowaniach Waszej posługi wciąż jesteście ludźmi sumienia i poświęcenia – napisał delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Nauczycieli abp Andrzej Przybylski w Słowie na zakończenie roku szkolnego 2025/2026. Zaprosił również na Ogólnopolską Pielgrzymkę Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 1-2 lipca br.

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli przyznał, że „tempo zmian programowych, przepisów, a niekiedy wręcz eksperymentów w edukacji nie zawsze sprzyja systematycznej i zaplanowanej na lata pracy wychowawczej”. „Sprzeczne oczekiwania różnych środowisk i uwikłanie edukacji w spory ideologiczne i polityczne wymaga od Was wielkiej mądrości i wierności obiektywnym wartościom i sprawdzonym działaniom pedagogicznym” – wskazał.
CZYTAJ DALEJ

Ktoś podszywa się pod biskupa Artura Ważnego. Kuria wydała komunikat

2026-06-22 18:52

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Diecezja sosnowiecka

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Kuria biskupia w Sosnowcu ostrzega przed fałszywymi e-mailami podszywającymi się pod biskupa diecezjalnego Artura Ważnego. Fałszywa korespondencja jest rozsyłana do księży z wykorzystaniem imienia i autorytetu biskupa. - Mamy do czynienia z działaniem nieuprawnionym, którego celem może być wprowadzenie odbiorców w błąd, wyłudzenie informacji lub nakłonienie do podjęcia określonych działań - czytamy w przesłanym KAI komunikacie rzecznika prasowego diecezji sosnowieckiej.

Podziel się cytatem - brzmi komunikat kurii sosnowieckiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję