Reklama

Świat

Z prasy zagranicznej

Pierwsza Msza św. po pożarze

15 duchownych w kaskach celebrowało pierwszą po pożarze Mszę św. w katedrze Notre Dame w Paryżu. Na Eucharystię zezwolono z wyjątkowej okazji – 850. rocznicy konsekracji ołtarza w świątyni. Mszę św., transmitowaną przez francuską telewizję, odprawiono w bocznej kaplicy Najświętszego Sakramentu. We francuskiej prasie podkreślono, że ceremonia charakteryzowała się ekstremalną prostotą, a uczestniczyła w niej grupa pracowników, którzy przygotowują świątynię do remontu.

* * *

National Catholic Reporter

Zmuszony do rezygnacji

Sytuacja Kościoła w Chile nie jest łatwa. Niedawno Stolica Apostolska mianowała biskupa pomocniczego dla chilijskiej stolicy – ks. Carlosa Irarrázavala Errázuriza. Kapłan wybór Papieża zaakceptował i przygotowywał się do biskupiej konsekracji. Uroczystość się jednak nie odbyła, bo duchowny zrezygnował albo właściwiej: został zmuszony do rezygnacji. Ks. Errázuriz jako biskup nominat udzielił wywiadu chilijskiemu oddziałowi CNN. Dziennikarz zapytał go m.in. o sprawę nadużyć seksualnych niektórych duchownych i pozycję kobiet w Kościele. Na pierwsze z pytań kapłan odpowiedział, najogólniej rzecz ujmując, że Kościół musi wyciągnąć lekcję z tej sytuacji i nie popełniać już więcej takich błędów. O kobietach stwierdził, że nie powinny wchodzić w rolę mężczyzn. Obrażeni poczuli się także Żydzi, bo ks. Errázuriz przyznał – zgodnie z prawdą – że Chrystus w relacjach do kobiet nie postępował zgodnie z tradycją panującą wtedy w Izraelu. Zaznaczył, że była to tradycja dominacji mężczyzn i jeśli chodzi o religię żydowską, to tak jest po dziś dzień. Słowa te wystarczyły, by rozpętała się burza, której skutkiem jest rezygnacja kandydata na biskupa.

* * *

Settimana News

W Erytrei chcą znacjonalizować katolickie szpitale

Reklama

Alarmująca jest sytuacja w Erytrei. Władze tego afrykańskiego państwa chcą przejąć wszystkie szpitale i placówki medyczne prowadzone przez Kościół katolicki. W ostatnim czasie urzędnicy państwowi odwiedzili wszystkie placówki i zażądali podpisania zgody na nacjonalizację.

Nie wiadomo, jak sprawa potoczy się dalej. Rządzący Erytreą politycy są wściekli na hierarchów katolickich, którzy w niedawnym liście wezwali władze do wdrożenia planu narodowego pojednania oraz reform ekonomicznych, które zatrzymałyby falę emigracji Erytrejczyków. W odpowiedzi rządzący, sięgnąwszy po uchwalone w 1995 r. regulacje prawne, pozwalające państwu w określonych przypadkach przejąć instytucje publiczne od związków wyznaniowych, postanowiły się odegrać, aby pokazać Kościołowi jego miejsce w szeregu.

* * *

Agenzia fides

Tam już prawie nie ma chrześcijan

Liczba chrześcijan na zarządzanych przez Autonomię Palestyńską terenach Zachodniego Brzegu dramatycznie spadła – alarmują aktywiści chrześcijańscy. W wielu miejscach nie ma już w ogóle wyznawców Chrystusa. W Dżaninie np., 26 km na północ od Nablusu, biblijnego Sychem, mieszka 70 tys. ludzi, z których tylko 130 osób to chrześcijanie łacinnicy. Z kolei w Tubasie, gdzie mieszka 40 tys. osób, ochrzczonych jest jedynie 45. Problem dotyczy nie tylko miast. Dajr Ghazala jeszcze 10 lat temu było wioską o sporej obecności chrześcijańskiej, dziś pozostały z niej resztki – na 1,2 tys. mieszkańców tylko 4 jest ochrzczonych. Chrześcijanie wyemigrowali. Powód? Kwestie polityczne i społeczne. Deklaracje władz Autonomii Palestyńskiej, że z jednakowym respektem traktują obywateli, niezależnie od wyznawanej przez nich religii, pozostają tylko na papierze.

* * *

In Terris

Jak powstają fake newsy

W internecie krąży mnóstwo nieprawdziwych informacji, z którymi bardzo trudno jest walczyć. Sporo fake newsów przedstawia w fałszywym świetle papieża Franciszka. Jedno z takich fałszerstw jest związane z niedawnym poruszającym gestem Ojca Świętego. Otóż Franciszek zaprosił do Watykanu prezydenta i wiceprezydenta Sudanu, aby ich błagać o zakończenie wojny domowej, która pochłonęła już 400 tys. istnień ludzkich, a miliony Sudańczyków wypędziła z domów. Papież klęknął przed politykami i ucałował ich nogi. Gest wzruszający, tyle że przez ludzi niechętnych Papieżowi został przedstawiony jako fakt uznania przez głowę Kościoła poddaństwa wobec islamu. Sudan jest co prawda państwem o większości muzułmańskiej, ale prezydent jest akurat katolikiem, a wiceprezydent – prezbiterianinem. Ten fake news był później powielany w tysiącach miejsc, już bez złej woli, ale z powodu zwykłej ignorancji.

2019-06-25 14:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pew Research Center: wiara nadal ważna dla większości ludności świata

[ TEMATY ]

wiara

świat

Adobe Stock

Według nowych badań, Bóg i wiara odgrywają ważną rolę w życiu dla ponad połowy ludności świata. Zgodnie z najnowszymi danymi ośrodka badań Pew Research Center w Waszyngtonie dla około 53 proc. ankietowanych modlitwa jest częścią ich codziennego życia. Na pytanie, czy religia jest ogólnie ważna, odpowiedziało twierdząco nawet 62 proc badanych.

Wynik jest nieco inny, gdy zapytano, czy wiara w Boga jest ważna dla wypełniania wartości moralnych. W tym przypadku 51 proc. pytanych nie zgodziło się z tym stwierdzeniem.

Według sondażu ludzie w krajach rozwijających się są bardziej religijni niż w krajach uprzemysłowionych. W krajach o niskich dochodach na mieszkańca, takich jak Kenia, Filipiny i Indonezja, prawie 100 proc. badanych dostrzegło bezpośredni związek między wartościami moralnymi a Bogiem.

Spośród badanych krajów Europy Zachodniej, najwięcej, bo 37 proc., jest o tym przekonanych w Niemczech. Zaraz za nimi są Włochy - 30 procent. W Europie Środkowej i Wschodniej jeden na dwóch Bułgarów (50 proc.) uważa, że wiara w Boga sprzyja wartościom moralnym. Na Słowacji potwierdziło to 45 proc., na Węgrzech - 28 proc. Natomiast liczba ta jest znacznie niższa w Szwecji - 8 proc. i Francji 15 proc.

Zdaniem autorów sondażu uderzające jest to, że wartości, o których mowa w tym pytaniu, są bardzo różnie traktowane w niektórych krajach. Na przykład w Rosji 37 proc. zgodziło się, że istnieje związek między moralnością a wiarą w Boga i jest to wynik większy o ok. 11 proc. niż w 2002 r. Z kolei na Ukrainie jest o tym przekonanych 50 proc., i liczba ta spadła w tym samym okresie o 11 proc.

W badaniu, które wykonano w 2019 r., wzięło udział ok. 38 500 osób z 34 krajów świata. Kraje badane w nowym raporcie to: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Kanada, Meksyk, Brazylia, Argentyna, Niemcy, Włochy, Holandia, Hiszpania, Francja, Szwecja, Polska, Grecja, Bułgaria, Słowacja, Litwa, Węgry, Czechy, Ukraina, Rosja, Indonezja, Filipiny, Indie, Korea Południowa, Japonia, Australia, Tunezja, Turcja, Liban, Izrael, Kenia, Nigeria i RPA.

Respondentów pytano m.in. o znaczenie religii i modlitwy w ich życiu oraz czy uważają, że ludzie muszą wierzyć w Boga, aby postępować moralnie i mieć dobre wartości, jaką rolę odgrywa w ich życiu religia (bardzo ważną, nieco ważną, niezbyt ważną lub żadną), jaką rolę w ich życiu odgrywa Bóg i modlitwa.

CZYTAJ DALEJ

Pierwszy Polak, który został biskupem w Australii, zawierzył swoją posługę na Jasnej Górze

2020-09-26 19:47

[ TEMATY ]

Australia

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Pierwszy od lewej - ks. Karol Kulczycki

Pierwszy od lewej - ks. Karol Kulczycki

Na Jasną Górę przybyli w sobotę nuncjusz apostolski w Australii abp Adolfo Tito Yllana oraz nowo mianowany biskup diecezji Port Pirie, salwatorianin ks. Karol Kulczycki. Modlili się zwłaszcza za chorych na koronawirusa w tym kraju i za młodych, by nie tracili wiary i potrafili oddawać swe życie Bogu. Ks. Kulczycki jest pierwszym Polakiem, który został biskupem w Australii.

„Pragnę dotrzeć zwłaszcza do tych, którzy się zagubili” - mówi biskup nominat Karol Kulczycki w rozmowie z KAI. - „Będąc na Jasnej Górze chciałbym zawierzyć siebie i dzieło, do którego zostałem powołany, Matce Najświętszej. W swoim herbie symbolicznie umieściłem literę ‘M’, żeby podkreślić, że jestem salwatorianinem, który głosi Chrystusa Zbawiciela, ale jestem też tym, który zawierza siebie i swoje dzieło Matce Najświętszej” - podkreśla ks. Karol Kulczycki.

Abp Adolfo Tito Yllana, nuncjusz apostolski w Australii, po raz pierwszy odwiedził Polskę i Jasną Górę, która jest mu szczególnie znana dzięki św. Janowi Pawłowi II: - „Jasna Góra miała wielkie znaczenie dla Jana Pawła II, i dlatego w tym miejscu chcę szczególnie prosić w modlitwie za ludzi, którzy są chorzy na epidemię koronawirusa w Australii, i za młodych ludzi, aby zawierzyli siebie Matce Najświętszej”.

Biskup nominat ks. Karol Kulczycki należy do Towarzystwa Boskiego Zbawiciela. Po święceniach kapłańskich pracował jako promotor powołań, a następnie wyjechał do Australii, gdzie m.in. pełnił funkcję prowincjała. Od kilku lat jest wikariuszem prowincjalnym salwatorianów w Polsce.

Ceremonia święceń biskupich ks. Karola Kulczyckiego odbędzie się w uroczystość Świętych Archaniołów, 29 września 2020r. w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa i Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini. Otrzyma święcenia biskupie z rąk abpa Adolfo Yllana, nuncjusza apostolskiego w Australii. Współkonsekratorami będą: abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski oraz bp Jacek Kiciński, biskup pomocniczy arch. wrocławskiej i przewodniczący Komisji KEP ds. Życia Konsekrowanego.

CZYTAJ DALEJ

Film o Orzechu nagrodzony!

2020-09-27 23:17

mat. pras

Dobre wieści płyną do nas z Gdyni, gdzie zakończył się Filmowy Festiwal "Niepokorni Niezłomni Wyklęci". Złoty Opornik dla najlepszego polskiego filmu dokumentalnego zdobył film "Orzech - zawsze chciałem być wśród ludzi" w reż. Magdaleny Piejko i Damiana Żurawskiego.

Film, w reżyserii Magdaleny Piejko i Damiana Żurawskiego, opowiada o życiu i działalności ks. Stanisława Orzechowskiego, wieloletniego duszpasterza akademickiego, kapelana wrocławskiej “Solidarności”, głównego przewodnika Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej. 

Więcej informacji wkrótce. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję