Reklama

Niedziela Małopolska

Diecezja Tarnowska

Mieć w życiu ideały

Na dzieci i młodzież czeka we współczesnym świecie wiele wyzwań. Potrzebują ludzi, którzy umieją pokazywać w życiu dobry kierunek i prawdziwe wartości. Z pewnością taką osobą był św. Jan Paweł II

Niedziela małopolska 27/2019, str. IV

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

rajd

Małgorzata Czekaj

Reprezentacja drużyn Trójki i trójki na bis – uczniów klas VIII i III gimnazjalnych – prezentuje zdobyte dyplomy i nagrody

Reprezentacja drużyn Trójki i trójki na bis – uczniów klas VIII i III gimnazjalnych – prezentuje zdobyte dyplomy i nagrody

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święty z Wadowic jako młody człowiek i kapłan wędrował po górach i w nich poznawał tajemnice dotyczące Boga i ludzkiego życia. Na górskie szlaki śladami świętego papieża wybrało się w tym roku kilkadziesiąt młodych osób. Już po raz XVII wyruszyli w Beskid Wyspowy, Gorce i Beskid Sądecki w ramach Gwiaździstego Rajdu Szlakami św. Jana Pawła II. Na mecie w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Limanowej 14 czerwca stawiło się 18 drużyn z 6 różnych szkół. Były to: Słoneczkowe Gaduły z Jedynki i Lamorożce z Jedynki (SP nr 1 w Limanowej), Papaje i Wyrośnięte Dzieciaki (SP nr 4 w Limanowej), Trójka i Trójka na Bis (SP nr 3 w Limanowej), Team Adenozynotrifosforanki (ZS im. KEN w Tymbarku), Samochodziarze, Mechatronicy, Miko i przyjaciele, Programiści oraz 7 grup klasowych z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Limanowej.

Przekazać wartości

Reklama

W br. mottem przewodnim były słowa papieża: „Pilnujcie mi tych szlaków”. Organizatorzy i pomysłodawcy Gwiaździstego Rajdu (m.in. Urszula Własiuk z Fundacji „Szlaki Papieskie”) od kilkunastu lat starają się czynić tej prośbie zadość. – Jeszcze dziesięć czy piętnaście lat temu w rajdzie uczestniczyła młodzież, która Jana Pawła II znała osobiście. Był dla nich bliski, był dla nich „żywą” osobą – zauważa Agata Golińska, wicedyrektorka ZS Technicznych i Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Limanowej. – Dla dzisiejszej młodzieży bliższy i bardziej realny jest papież Franciszek. Polskiego Ojca Świętego znają tylko z przekazów medialnych bądź książek, przez co odbiór jego osoby jest inny – mówi pani Agata. Tym bardziej cieszy fakt, że są inicjatywy, które przypominają nie tylko samą postać św. Jana Pawła II, historię jego życia i pontyfikatu, ale przede wszystkim nauczanie Papieża Polaka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Właśnie przekazywaniu wartości mają służyć konkursy wiedzy przygotowywane przez organizatorów. W br. tematem przewodnim były jubileusze: 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i 40-lecia pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny. – Konkursy odnoszą się do kazań, homilii, przemówień Papieża Polaka. Oczywiście, ich celem, podobnie jak całego rajdu, jest przekazywanie i uczenie podstawowych, uniwersalnych wartości: miłości, przyjaźni, szacunku do drugiego człowieka – wyjaśnia Agata Golińska. Dodaje: – Patrząc na współczesny świat, szerzący się hejt w internecie, my musimy ich uczyć, że można żyć inaczej, że jest to ważne, aby szanować się nawzajem i, co najważniejsze, że jest to możliwe.

Pilnować szlaków

Reklama

Mszę św. w intencji Ojczyzny i polskiej młodzieży za wstawiennictwem św. Jana Pawła II odprawili ks. Stanisław Wojcieszak (kapłan z parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Limanowej) oraz ks. Bartosz Miziński (katecheta w ZS Technicznych i Ogólnokształcących, dekanalny duszpasterz młodzieży). W kazaniu ks. Stanisław powiedział, że rajd odbywa się w czasie nieprzypadkowym: czerwiec to miesiąc poświęcony Sercu Jezusowemu; 14 dnia tego miesiąca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady, ponieważ jest to data pierwszego transportu Polaków do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, jak również wspomnienie bł. Michała Kozala, biskupa i męczennika Dachau, pochodzącego z diecezji włocławskiej. Ks. Wojcieszak przypomniał sylwetkę ks. Kozala: sakrę biskupią przyjął on na dwa tygodnie przed wybuchem II wojny światowej; w listopadzie 1939 r. został aresztowany przez Niemców, był torturowany i internowany. W 1941 r. stał się więźniem obozu w Dachau, gdzie doświadczał jako kapłan szczególnych szykan i prześladowań. – Powtarzał, że się nie boi, bo zawierzył życie Opatrzności Bożej – mówił ks. Stanisław. Po prawie 4 latach od aresztowania, ks. Kozal zachorował na tyfus i Niemcy zabili go w 1943 r. zastrzykiem z fenolu. W obozie, choć sam cierpiał, głodował i ciężko pracował, pomagał innym, oddając im swoje porcje żywności oraz niosąc duchową posługę, szczególnie klerykom i kapłanom. Współwięźniowie dawali o nim świadectwo jako bohaterze i świętym. 14 czerwca 1987 r. św. Jan Paweł II wyniósł bp. Kozala na ołtarze. Męczennik Dachau powtarzał słowa: „Od przegranej orężnej bardziej przeraża upadek ducha...”.

– Brak przeciwstawiania się złu, obojętność wobec zła pozwala się złu bezkarnie szerzyć – mówił ks. Wojcieszak. – Chrystus pomaga nam oderwać się od zła. Potrzebna jest pomoc Boga i determinacja człowieka, by przemóc się – wyjaśniał kapłan i dodawał: – Wy, młodzi wędrowaliście szlakami św. Jana Pawła II. Pewnie nieraz musieliście walczyć, podobnie jak w ciągu całego roku szkolnego, ze zniechęceniem, z pokusami… Jan Paweł II prosił: „Pilnujcie mi tych szlaków”. Dotyczy to nie tylko szlaków górskich, ale i duchowych; aby mieć w życiu ideały i według nich żyć – mówił kapłan.

Iść dalej

Uwieńczeniem XVII Gwiaździstego Rajdu stało się rozdanie nagród. W konkursie wiedzy zwyciężyła drużyna klas II z ZS Technicznych i Ogólnokształcących w Limanowej; II miejsce zajęła Trójka, III – Lamorożce z Jedynki. W konkursie na kronikę rajdową, będącą relacją z przebytej trasy, nagrody zdobyli: I miejsce – Słoneczkowe Gaduły, II – Lamorożce z Jedynki, III – Team Adenozynotrifosforanki. Laureaci otrzymali w nagrodzie książki o tematyce religijnej oraz dyplomy.

Drużyna Trójka i Trójka na bis wspomina swą trasę z uśmiechem. Na Górę Miejską wyruszyli kilkunastoosobową grupą i siostrą katechetką o godz. 7:30. Podczas odpoczynku na górze młodzi przez internet sprawdzili wyniki końcowych egzaminów szkolnych. Ci, którzy chodzą po górach, wiedzą, że ze szczytu perspektywa się zmienia. W niedalekiej przyszłości młodych czekają kolejne, ważne decyzje, jak np. wybór szkoły średniej. Oni wiedzą jednak, że warto podjąć wysiłek, aby wejść na szczyt.

2019-07-03 08:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jan Paweł II o budowaniu wspólnoty międzynarodowej

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

wolność

Album/VI Światowy Dzień Młodzieży/Jasna Góra, 14-15 sierpnia 1991/Wydawnictwo Zakonu Paulinów

Sytuacja na Ukrainie zmusza nas do głębokiej refleksji na temat podstaw życia międzynarodowego i tych wartości, które sprzyjają budowaniu wspólnoty międzynarodowej, pomimo tak wielu różnic politycznych, kulturowych, czy też religijnych. Kościół katolicki w swoim nauczaniu społecznym przypomina, że jedność wspólnoty międzynarodowej jest zdobyczą moralnej i kulturowej siły wolności osób zatroskanych o dobro wspólne i mających świadomość jedności rodziny ludzkiej. Wspólnota międzynarodowa jest wspólnotą prawną. Stosunki i porządek międzynarodowy powinny być oparte na harmonii pomiędzy porządkiem prawnym, a porządkiem moralnym. I chociaż ład międzynarodowy gwarantuje prawo, to nie wolno zapominać o podstawowych wartościach etyczno-moralnych, na bazie których może rozwijać się autentyczne życie międzynarodowe. Do tych wartości zalicza się: prawdę, sprawiedliwość, solidarność, wolność, zaufanie, podmiotowość (Kompendium nauki społecznej Kościoła, nr 428-439).
CZYTAJ DALEJ

Zmarły papież Franciszek był jasnogórskim pielgrzymem

2025-04-21 11:09

[ TEMATY ]

Jasna Góra

śmierć Franciszka

Karol Porwich/Niedziela

Zmarły dziś papież Franciszek to jasnogórski pielgrzym. W Narodowym Sanktuarium Polaków, podczas jedynej tu pielgrzymki, zachęcał, by nieustanie przychodzić do Maryi, Tej która wskazuje drogę do Chrystusa „i pomaga tkać w życiu pokorną i prostą treść Ewangelii”. W 2016 roku pod przewodnictwem papieża Franciszka odbyło się na Jasnej Górze narodowe dziękczynienie za chrzest Polski w 1050. rocznicę. Pielgrzymka ta była też osobistym życzeniem Franciszka i wypełnieniem pragnienia Pawła VI, któremu przyjazd na Millenium uniemożliwiły ówczesne władze.

Podziel się cytatem Franciszek nawiązał w homilii do 1050. rocznicy Chrztu Polski. Powiedział, że wspaniale jest podziękować Bogu, który podążał z polskim narodem i towarzyszył mu w wielu sytuacjach. Papież podkreślał również, że Bóg jest konkretny i przebywa z ludźmi w konkretnych sytuacjach: - Także Wasza historia, uformowana przez Ewangelię, Krzyż i wierność Kościołowi, była świadkiem pozytywnego wpływu autentycznej wiary, przekazywanej z rodziny do rodziny, z ojca na syna, a zwłaszcza przez matki i babcie, którym trzeba bardzo dziękować - mówił wówczas Franciszek.
CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski: zapytajmy siebie co Duch Święty chciał powiedzieć przez Franciszkowy pontyfikat

2025-04-21 22:11

[ TEMATY ]

Franciszek

bp Andrzej Przybylski

Jasna Góra news

- Dziękujemy z całym Kościołem za życie i pontyfikat Ojca Świętego Franciszka. Stajemy tu przed Maryją, bo to jedno z niewielu miejsce w Polsce, które nawiedził osobiście - mówił bp Andrzej Przybylski w szczególną „papieską godzinę”, kiedy na Jasnej Górze od lat o godz. 18.30 sprawowana jest Msza św. w intencji Ojca Świętego.

Paulini od 1958 r. o 18.30 godzinie każdego dnia, stają do ołtarza, aby wiernie wspierać posługę każdego zasiadającego na Stolicy Piotrowej Ojca Świętego. - Dzisiaj ta intencja jest szczególnie wyrazista, rzadko tak się zdarza, że w Kanonie Mszy św. nie wymieniamy papieża, tak będzie od dzisiaj przez najbliższy czas. Ale to jest też czas wielkiego dziękczynienia. Chcę dziękować z całym Kościołem, za życie, za osobę, za pontyfikat Ojca Świętego Franciszka. Staję tu przed Maryją, bo to jedno z niewielu miejsce w Polsce, które nawiedził osobiście papież Franciszek (..) Tutaj wręcz fizycznie upadł przed Wizerunkiem Matki Najświętszej, by całkowicie Jej zawierzyć Kościół na świecie, Kościół w Polsce, naszą też ojczyznę w rocznicę chrztu Polski. Pamiętajmy o nim, zapraszam was do takiej wdzięcznej modlitwy w Roku Jubileuszowym. To papież Franciszek wyznaczył nam temat tego czasu, że nadzieja zawieść nie może, również ta nadzieja na życie wieczne - mówił na rozpoczęcie Mszy św. biskup pomocniczy arch. częstochowskiej Andrzej Przybylski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję