Reklama

Opowieść Przestrzeni

Głębokie przeżycie duchowe i podróż do źródeł chrześcijaństwa – tak w skrócie można zrecenzować wystawę „Śladami Jezusa”, która od połowy lipca br. prezentowana jest na Jasnej Górze.

Inicjatorami i realizatorami wystawy są Krzysztof Noworyta oraz studio Tengent, a opiekunem naukowym – o. prof. Narcyz Klimas, franciszkanin, który od blisko 30 lat mieszka w Ziemi Świętej i swoją pracę naukową poświęcił w znacznej mierze badaniu autentyczności Grobu Bożego.

Wystawa nie jest klasyczną ekspozycją, na której jesteśmy pasywnym widzem oglądającym kolejne eksponaty. To opowieść o życiu Jezusa, w której przy wykorzystaniu współczesnych środków, m.in.zrekonstruowaniu fragmentów Jerozolimy, wchodzimy w realia sprzed 2 tys. lat. Dzięki narratorowi – aktorowi Piotrowi Fronczewskiemu wystawa staje się osobistą pielgrzymką, a jej stacjami są: Wieczernik, ogród Getsemani, Golgota i Boży Grób.

Pomysł wystawy jest owocem samotnej pielgrzymki pieszej Krzysztofa Noworyty z Cezarei Filipowej do Jerozolimy. – Wcześniej pielgrzymowałem pieszo do Santiago de Compostela i Manoppello, ale Jerozolima była nowym doświadczeniem. W Bazylice Grobu Bożego zaskoczyły mnie zgiełk i tłumy, zacząłem się zastanawiać, czy te miliony pielgrzymów naprawdę doświadczają sacrum – wspomina Noworyta. – Poznałem ojców franciszkanów i w rozmowach doszliśmy do wniosku, że wystawa, która z jednej strony pozwoliłaby się spotkać z tajemnicą naszej wiary, a z drugiej – dałaby rzetelną wiedzę historyczną, byłaby bardzo potrzebna. Wybraliśmy nową formę realizacji tego pomysłu – jest to opowieść przestrzeni. Jest ona adresowana bardzo szeroko, zarówno do ludzi wierzących, jak i do tych, którzy odeszli od wiary.

Prace nad wystawą trwały pół roku, a na różnych etapach z pomysłodawcami współpracowało ok. 100 osób: architekci, scenografowie, informatycy, filmowcy, muzycy – bo wystawie towarzyszy specjalnie skomponowana muzyka.

Reklama

Wystawa, którą zlokalizowano na parkingu obok Domu Pielgrzyma (ul. Oleńki 10/16), będzie czynna do 27 października br.

Jest ona propozycją dla pielgrzymów, katechetów, rodzin, a nawet – jak zapewniają jej twórcy – świetnym miejscem na randkę.

Patronami honorowymi wystawy w Częstochowie są: abp Wacław Depo oraz o. Marian Waligóra – przeor klasztoru na Jasnej Górze. „Niedziela” jest jednym z patronów medialnych. Informacje szczegółowe na www.sladamijezusa.pl .

2019-07-10 09:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kolory w liturgii: zieleń i fiolet

[ TEMATY ]

Znaki w kościele

Karol Porwich/Niedziela

Kolor fioletowy w dawnych latach łączono z purpurą, którą ubierano się na znak zamożności i wyróżnienia, np. królewskiego. Jeśli chodzi o szaty liturgiczne, kolor fioletowy używany jest w okolicznościach pokutnych i zadośćuczynienia. Jest to przede wszystkim czas Adwentu i Wielkiego Postu. Wchodząc głębiej w znaczenie barwy fioletowej w liturgii, trzeba mieć na uwadze spostrzeżenie, że powstaje ona przy zmieszaniu błękitu i czerwieni. Obrazuje więc w pewnym sensie pomieszanie pierwiastka duchowego, który oznacza błękit, z elementem ziemskim, zmysłowym. Tak więc kolor fioletowy ukazuje wzajemne powiązanie między niebem i ziemią, między duchem i zmysłami, między tym, co boskie i tym, co ludzkie. W takim znaczeniu fiolet jest właściwym kolorem symbolizującym wcielenie Syna Bożego. Chrystus Bóg-Człowiek stronę ludzką podniósł do godności Boskiej, a Bóg tę dobrą stronę człowieka przyjmuje i uszlachetnia. Tak można rozumieć symbolikę koloru fioletowego szat w liturgii pogrzebowej i Mszy św. odprawianej za zmarłych.

CZYTAJ DALEJ

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

[ TEMATY ]

Kielce

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Jest ono podpisane przez rzecznika diecezji kieleckiej, ks. Łukasza Zygmunta. Zaleca się spokój i rozwagę, aby specjaliści mogli należycie zbadać sprawę, według stosowanych w takiej sytuacji procedur.

CZYTAJ DALEJ

O co, jako małe dziecko, Joseph Ratzinger prosił Pana Jezusa?

2022-12-08 13:49

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Ratzinger

Grzegorz Gałązka

W wieku 7 lat Joseph Ratzinger – przyszły papież Benedykt XVI – poprosił w liście przed Bożym Narodzeniem do Pana Jezusa o trzy rzeczy: popularny wówczas mszalik łacińsko-niemiecki, zwany Volks-Schott, zielony ornat i Serce Jezusa. Zapewnił Go również, że “zawsze chce być dobry”.

List ten, zachowany wśród pamiątek rodzinnych w domu urodzenia papieża-seniora w Marktl am Inn w Bawarii, przechowywała jego starsza siostra Maria, zmarła w 1991 roku, a odkryto go w 2012 w czasie odnawiania tego budynku, który obecnie jest muzeum.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję