Reklama

sól ziemi

Apostoł dobrej Polski

Dzieje jego życia to niemal epopeja narodowa XVII wieku

W katalogu polskich świętych Kościoła katolickiego jest czterech Stanisławów: Stanisław ze Szczepanowa (ok. 1030-79) – biskup krakowski, męczennik jeden z głównych patronów Polski; Stanisław Kazimierczyk (1433-89) – kanonik laterański, kaznodzieja i duszpasterz krakowski; Stanisław Kostka (1550-68) – jezuita, jeden z katolickich patronów Polski; oraz „najmłodszy” w tym gronie, bo z powodu rozbiorów kanonizowany dopiero w 2016 r. – Stanisław Papczyński (1631 – 1701), kapłan, zakonnik, kaznodzieja, założyciel i pierwszy przełożony generalny Zgromadzenia Księży Marianów, wielki czciciel tajemnicy Niepokalanego Poczęcia Matki Najświętszej.

Bardzo cenną książkę o tym ostatnim świętym napisał świetnie znany z łamów „Niedzieli” Czesław Ryszka – dziennikarz, pisarz katolicki, publicysta, polityk, w przeszłości poseł, a obecnie, od kilku kadencji, senator RP. Jego najnowsza publikacja, zatytułowana „Stanisław Papczyński. Apostoł dobrej Polski”, ukazała się właśnie na półkach księgarskich, a została wydana przez Sanktuarium św. o. Stanisława Papczyńskiego oraz Marianum Media.

Ważny w pisarstwie Czesława Ryszki jest jego znakomity warsztat, wynikający z wszechstronnego wykształcenia. Ukończył bowiem studia na Wydziale Teologicznym, a następnie polonistykę na Wydziale Humanistycznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, pracował w Zakładzie Badań nad Literaturą Religijną KUL. Jest autorem 70 książek o tematyce społeczno-religijnej, część z nich została przetłumaczona i ukazała się za granicą. Wydał m.in. 6 książek poświęconych sprawom papieskim, w tym monografię „Jan Paweł II Wielki”. Ma w swoim dorobku także trylogię jasnogórską: „Przeor Kordecki”, „Jasnogórska opowieść”, „Blizny”.

Reklama

Czesław Ryszka podczas prezentacji swojej nowej książki mówił o św. Stanisławie tak: – Dzieje jego życia to niemal epopeja narodowa XVII wieku. Urodził się bowiem u schyłku panowania Zygmunta III Wazy (1587 – 1632). Jego dzieciństwo i wczesna młodość przypadły na czasy Władysława IV (1632-48), kształcił się wówczas w kolegiach jezuickich i pijarskich. W okresie królowania Jana Kazimierza (1648-68) formowała się jego duchowość u ojców pijarów, do których wstąpił ze względu na maryjny charakter tego zgromadzenia. Na czasy panowania Michała Korybuta Wiśniowieckiego (1669-73) przypadł okres rozstawania się z zakonem pijarów i tworzenia przez o. Papczyńskiego nowego dzieła apostolskiego – Zgromadzenia Księży Marianów. Za panowania Jana III Sobieskiego (1674-96) był doradcą i spowiednikiem monarchy. Ostateczne zatwierdzenie przez Stolicę Apostolską reguły założonego przez niego zgromadzenia nastąpiło dopiero za Augusta II Mocnego w 1699 r.

Czesław Ryszka jest cenionym autorem biografii. Jego pasjonująca opowieść o niezwykłym i stosunkowo mało znanym polskim świętym to barwny fresk, w którym ukazuje życie i dzieło swego bohatera na tle niezwykłych realiów ówczesnej Polski i Europy. Dzięki niemu św. o. Stanisław jawi się nam dzisiaj jako apostoł dobrej Polski i nauczyciel miłości ojczyzny. Autor przedstawia jego rozterki i problemy, których tak często doświadczają twórcy nowych dzieł ewangelizacyjnych. Aktualność moralnego i obywatelskiego nauczania św. Stanisława Papczyńskiego jak najbardziej uzasadnia przybliżenie jego postaci współczesnemu pokoleniu Polaków, a szczególnie młodzieży.

Jan Maria Jackowski
Publicysta i pisarz, eseista, senator RP www.jmjackowski.pl

2019-07-10 09:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

NBP: Jacek Kurski nowym przedstawicielem Polski w Radzie Dyrektorów Wykonawczych Banku Światowego

2022-12-07 10:53

[ TEMATY ]

Jacek Kurski

Youtube.com

Jacek Kurski został nowym przedstawicielem Polski w Radzie Dyrektorów Wykonawczych Banku Światowego - wynika ze środowego komunikatu NBP. Informacje te potwierdził Kurski; napisał, że podjął pracę zgodną z jego wykształceniem i doświadczeniem menadżera.

"W grudniu br. Pan Jacek Kurski rozpoczął pracę jako Alternate Executive Director szwajcarsko-polskiej konstytuanty w Grupie Banku Światowego w Waszyngtonie" - poinformował bank centralny na swojej stronie internetowej. Obok Polski i Szwajcarii w skład szwajcarsko-polskiej konstytuanty wchodzą: Azerbejdżan, Kazachstan, Kirgistan, Serbia, Tadżykistan, Turkmenistan oraz Uzbekistan.

CZYTAJ DALEJ

Irak: ONZ uznał zbrodnie Państwa Islamskiego przeciw chrześcijanom

2022-12-07 20:01

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

ONZ

islam

Irak

Karol Porwich/Niedziela

Organizacja Narodów Zjednoczonych oficjalnie uznała, że chrześcijanie w Iraku padli ofiarą zbrodni wojennych ze strony Państwa Islamskiego. Takie uznanie na szczeblu międzynarodowym przywraca nam godność i stanowi przestrogę na przyszłość – komentuje chaldejski arcybiskup Irbilu.

Raport został przygotowany przez grupę śledczą ONZ. Przedstawiono go w ubiegłym tygodniu na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa. Przeprowadzone dochodzenie i zgromadzone dowody pokazują, że, kiedy Państwo Islamskie przejęło kontrolę nad Równiną Niniwy, Mosulem i innymi irackimi miastami, jego bojownicy popełnili zbrodnie przeciw ludzkości, a na ich działania były wymierzone przede wszystkim w chrześcijan. Raport wspomina o wysiedleniach, nawracaniu siłą na islam, konfiskacie mienia, burzeniu kościołów oraz innych zabytków sakralnych i wykopalisk archeologicznych. Brali w tym udział najważniejsi przywódcy Państwa Islamskiego.

CZYTAJ DALEJ

Czesław Michniewicz: nie myślę o rezygnacji

2022-12-08 08:42

[ TEMATY ]

mundial

Adobe Stock

Czesław Michniewicz podkreślił, że nie rozważa rezygnacji z funkcji selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski i zapewnił, że nie ma żadnego konfliktu między nim a prezesem PZPN Czesławem Michniewiczem.

"Co zrobi prezes Kulesza to nikt z nas nie wie, łącznie ze mną, ale na pewno nie jestem w żadnym konflikcie z prezesem" - powiedział Michniewicz na antenie Radia Zet i dodał, że szef związku cały czas mu pomaga i go wspiera.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję