Reklama

Dookoła Polski

Dobre zmiany

Rządy dobrej zmiany zmierzają w niezłym kierunku. Nastroje społeczne Polaków w sierpniu br. uległy poprawie w wymiarze ocen zarówno sfery publicznej, jak i własnej sytuacji materialnej – dowodzi badanie CBOS. Przybyło badanych, którzy uważają, że sytuacja w kraju idzie w dobrą stronę (wzrost o 2 pkt. proc., do 50 proc.). Przeciwnego zdania jest 36 proc. badanych, czyli tylu, ilu wcześniej. Zadowolenie z rozwoju sytuacji częściej wyrażają ludzie w sile wieku (55-64 lata – aż 65 proc.), z mniejszych miejscowości, gorzej wykształceni. Lepiej oceniają ją osoby bardziej religijne, o poglądach prawicowych, deklarujące poparcie dla PiS.

Niezadowolone są osoby młodsze – 45 proc. respondentów w wieku 18-34 lat, z większych miast. Częściej niezadowolenie wyrażają ludzie lepiej wykształceni, kadra kierownicza i specjaliści, niepraktykujący religijnie, o lewicowych poglądach politycznych, zwolennicy SLD i KO.

Wyraźnie poprawiła się ocena sytuacji gospodarczej. Ponad połowa badanych (56 proc.; wzrost o 7 pkt. proc. w stosunku do lipca br.) uważa, że jest ona dobra, co 10. osoba – że jest zła, a prawie co 3. – że jest przeciętna. Wzrósł odsetek respondentów zadowolonych z warunków materialnych swoich gospodarstw domowych (o 4 pkt. proc., do 64 proc.). Liczba niezadowolonych pozostała na poziomie 5 proc. W ostatnim czasie wzrosło przekonanie, że bez problemów można znaleźć odpowiednią pracę – uważa tak co 4. ankietowany. Połowa respondentów twierdzi natomiast, że można wprawdzie znaleźć zatrudnienie, lecz trudno jest o odpowiednią pracę.

Julian Kostrzewa

* * *

Odszkodowanie dla Olewników

Rząd nie odwoła się od orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, że za błędy policji sprzed lat Polska musi zapłacić 100 tys. euro odszkodowania rodzinie zamordowanego Krzysztofa Olewnika. – Państwo polskie zawiodło w tym przypadku. Ta sprawa pokazuje patologię III RP. Cieszę się, że od 4 lat ją zwalczamy – powiedział wicepremier Jacek Sasin, który poinformował o tej decyzji.

Reklama

Do porwania Olewnika doszło jesienią 2001 r. Sprawcy porwania żądali okupu. Porywaczom przekazano 300 tys. euro, jednak mężczyzna nie tylko nie został uwolniony, lecz wkrótce potem został zamordowany. Śledztwo w tej sprawie było pełne niejasności i błędów.

wd

* * *

Przed trybunał

Żądanie postawienia przed Trybunałem Stanu Donalda Tuska, Ewy Kopacz oraz ministrów finansów w ich rządach, m.in. Jana Vincenta-Rostowskiego, przedstawione w raporcie końcowym sejmowej komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT, jest najpewniej tyleż zasadne, ile trudne do spełnienia. Do postawienia kogoś przed TS wymagana jest większość trzech piątych w Sejmie, czyli 276 posłów, co będzie niezwykle trudne. – Realnie zależy to od decyzji wyborców, czy w Sejmie nowej kadencji taka większość będzie – ocenił Marcin Horała, szef komisji. W raporcie końcowym wskazano na ogrom oszustw, wyłudzeń i nieprawidłowości w okresie od grudnia 2007 r. do listopada 2015 r., z których wynikały zwielokrotnienie luki w podatku VAT i setki miliardów złotych strat dla budżetu państwa. Nie było działań systemowych, które uszczelniłyby pobór podatku.

wd

* * *

Nowe bataliony

Wojska Obrony Terytorialnej rozpoczęły formowanie kolejnych batalionów lekkiej piechoty. – To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy wcześniej nie mogli wstąpić w szeregi formacji z uwagi na brak wolnych stanowisk etatowych – powiedział rzecznik WOT ppłk Marek Pietrzak. Formowanie nowych batalionów rozpoczęło się w ramach już istniejących brygad obrony terytorialnej w Słupsku, Inowrocławiu, Kutnie, Sandomierzu i Cieszynie. W Opolskiem i Lubuskiem – w Brzegu i Skwierzynie – rozpoczęło się formowanie dwóch batalionów, które tymczasowo zostaną podporządkowane istniejącym brygadom OT, a w przyszłości wejdą w struktury planowanych lokalnych brygad. Wnioski o powołanie w szeregi WOT mogą też składać mieszkańcy województw zachodniopomorskiego i dolnośląskiego, gdzie powstaną brygady OT. Zainteresowani służbą w WOT mogą się zgłaszać do najbliższej wojskowej komendy uzupełnień. Jak podaje resort obrony narodowej, liczebność WOT przekroczyła już 20 tys. żołnierzy.

jk

* * *

Człowiek roku

Premier Mateusz Morawiecki otrzymał tytuł Człowieka Roku, przyznawany podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju osobom nadającym ton życiu publicznemu, społecznemu i gospodarczemu w Europie Środkowo-Wschodniej. Wyróżnienie otrzymał za przeprowadzone reformy. – Jest zmorą dla neoliberałów. Jego rząd realizuje wielkie projekty społeczne, ale jednocześnie obniżył podatek dla małych firm, wprowadził zerową stawkę podatku dla osób do 26. roku życia, obniżył podatek dla najmniej zarabiających – powiedział o Morawieckim w laudacji organizator krynickiego forum Zygmunt Berdychowski. (Więcej o Forum Ekonomicznym na str. 9).

jk

2019-09-10 12:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Niepokalana – nasz ideał

Niedziela Ogólnopolska 49/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

Niepokalane Poczęcie

Rycerstwo Niepokalanej

Niepokalana

Francisco de Zurbaran

"Niepokalane Poczęcie", Francisco de Zurbaran, olej na płótnie, 1630-1635

Mój przyjaciel powtarza, że Kościół co rusz popełnia błędy. Nie powinien np. ogłosić dogmatu o Niepokalanym Poczęciu. „Dogmat – tłumaczy – dotyczy mojego zbawienia, a ta maryjna prawda nie ma nic wspólnego ze mną. Wiąże się tylko ze zbawieniem Maryi”.
Przyjaciel nie zna nauki Kościoła. Nie wie, że zapatrzeć się w Niepokalane Poczęcie to odkryć siłę, która pcha ku niebu, że zapragnąć być jak Niepokalana to stanąć na drodze wypełnienia największej tęsknoty, która mieszka w ludzkim sercu. Nie wie, że ten dogmat jest potrzebny do zbawienia

Być czystym i niewinnym. Mieć oczy, które widzą dobro. Serce, które nie rozumie pokus. Być całym utkanym z myśli Boga i w swej duszy nosić Jego obraz... Każdy z nas tego pragnie.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: z pomocą Maryi wybierajmy dobro

2022-12-08 12:10

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Maryja, jedyne ludzkie stworzenie w dziejach wolne od grzechu, jest z nami w walce, jest dla nas siostrą, a przede wszystkim naszą Matką. A my, którzy z trudem wybieramy dobro, możemy się jej powierzyć” – przypomniał papież 8 grudnia w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”.

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że archanioł Gabriel nazywa Maryję „pełną łaski” – wolną od grzechu. Franciszek podkreśłił, że także każdy z nas otrzymał w dniu naszego chrztu pierwotną łaskę, z której jednak często nie zdajemy sobie sprawy. Bóg bowiem zstąpił w nasze życie, staliśmy się na zawsze Jego umiłowanymi dziećmi. „Dziś Maryja, zadziwiona łaską, która uczyniła Ją piękną od pierwszej chwili życia, prowadzi nas do zachwytu nad naszym pięknem” – stwierdził papież. Zauważył, że pod skorupą zła, którym splamiliśmy się przez lata, jest w nas większe dobro. Jednak jego strzeżenie wymaga od nas walki, bowiem jego wybór nie jest czyś łatwym, czy oczywistym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję