Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 37/2019, str. 8

Na ludową nutę

„Mazowsze” na Dożynkach Jasnogórskich

W pierwszym dniu Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rolników, czyli Dożynek Jasnogórskich, odbył się koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. – „Mazowsze” przez prawie 70 lat towarzyszyło ludowi, towarzyszyło też dożynkom w kilkuset miastach i miasteczkach Polski. A więc to już tradycja i jest to naturalne, ponieważ my mówimy o tym, co ludowe, o tym, z czego wyrasta nasza kultura. Stąd spotykamy się również na Dożynkach Jasnogórskich – powiedział Jacek Boniecki, dyrektor „Mazowsza”. W przededniu 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej podkreślił, że artyści występują „w miejscu szczególnym, które tętni życiem nie tylko w sierpniu, ale które gromadzi Polskę na modlitwie, również na wspomnieniach”. – Jest to miejsce wyjątkowe, w którym wspomina się nie tylko potop szwedzki, ale także te najnowsze dzieje, miejsce, w którym Polacy się gromadzą, żeby się modlić, dziękować i prosić. I my też dołączamy do tej rzeszy Polaków – podkreślił Boniecki.

Z racji trwającego w Polsce Roku Stanisława Moniuszki zespół wykonał III Litanię ostrobramską jego autorstwa. Zaprezentowana została także muzyka ludowa, która – jak zaznaczył Boniecki – „z ludu powstała, z ludu całej Polski, z piękna regionów etnicznych, gdzie gromadzono przyśpiewki, obrzędy, stroje”. – Z idei tej ludowości powstawał też zespół artystyczny „Mazowsze”, który mówi o muzyce, o tańcach, o strojach ludowych – oczywiście, w formie artystycznej – ale wyrasta bardzo głęboko z tego wszystkiego, co jest tak bardzo polskie, co tak bardzo stanowi o naszej historii – zaznaczył dyrektor „Mazowsza”.

Liturgiczna inauguracja roku szkolnego

By ludzie byli dobrzy i mądrzy

Nowy rok szkolny w woj. śląskim zainaugurowano 3 września br. Mszą św. na Jasnej Górze. W sanktuarium zgromadzili się przedstawiciele Kuratorium Oświaty, pracownicy delegatur, dyrektorzy, nauczyciele i pracownicy szkół, a także uczniowie. Obecni byli m.in. Alicja Janowska, dyrektor częstochowskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Katowicach, oraz Jacek Szczotka, wicekurator śląskiego kuratorium. Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Przybylski z Częstochowy. – Szkoła jest po to, żeby kształcić, bo kształcenie rodzi ludzi mądrych. Szkoła jest też po to, żeby wychowywać, bo człowiek wychowany to człowiek dobry, nie tylko kulturalny. Dlatego razem z wami chcę się na początku tego roku szkolnego modlić, żeby wasze szkoły pomogły nam wszystkim – a tym samym i ojczyźnie, i Kościołowi – by ludzie byli mądrzy i dobrzy – powiedział w homilii bp Przybylski.

Reklama

Krótko

• Przedstawiciele biur zrzeszonych w Stowarzyszeniu Polsko-Amerykańskich Biur Podróży (Society of Polish American Travel Agents – SPATA), które świętowało w Polsce jubileusz 60-lecia istnienia, odwiedzili Jasną Górę, by tu uczestniczyć w jubileuszowej Mszy św. – Jesteśmy duchowo napełnieni i zachwyceni pobytem w Częstochowie. Na pewno będziemy organizować tu pielgrzymki. My wiemy, jakie to miejsce, trzeba tu powracać! – powiedziała prezes stowarzyszenia Honorata Pierwoła.

• Nowy rok szkolny w murach Jasnej Góry zainaugurowała Jasnogórska Publiczna Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I Stopnia w Częstochowie. Placówka, funkcjonująca od 8 lat nieopodal klasztoru jasnogórskiego, jest z nim ściśle związana historią i nawiązuje do tradycji Kapeli Jasnogórskiej, która działała na Jasnej Górze przez ponad 400 lat. Organem prowadzącym szkołę jest Stowarzyszenie Jasnogórska Szkoła Chóralna. Podczas Eucharystii Jolanta Sosińska, dyrektor szkoły, odczytała Akt Zawierzenia placówki Matce Bożej.

• W dniach 3-4 września br. dni skupienia pod przewodnictwem bp. Romualda Kamińskiego, przewodniczącego Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, przeżywały na Jasnej Górze siostry pielęgniarki. W sanktuarium zgromadziło się prawie 100 sióstr zakonnych z różnych zgromadzeń, które na co dzień posługują w szpitalach, domach opieki i placówkach zdrowotnych.

• Po raz 47. na Jasną Górę dotarła Piesza Pielgrzymka Alumnów III Roku Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. W tym roku pielgrzymowało ich 12. W ciągu 6 dni przemierzyli trasę ok. 170 km, by do tronu Królowej Polski dotrzeć 3 września br. Obecni byli: ks. Łukasz Piłat, prefekt, i ks. Przemysław Vogt, wicerektor wrocławskiego seminarium.

2019-09-10 12:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

[ TEMATY ]

Kielce

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Jest ono podpisane przez rzecznika diecezji kieleckiej, ks. Łukasza Zygmunta. Zaleca się spokój i rozwagę, aby specjaliści mogli należycie zbadać sprawę, według stosowanych w takiej sytuacji procedur.

CZYTAJ DALEJ

Św. Leokadia

[ TEMATY ]

św. Leokadia

Sitomon/pl.wikiedia.org

Krypta św. Leokadii w Oviedo

Krypta św. Leokadii w Oviedo

9 grudnia przypada wspomnienie Leokadii z Toledo (zm. ok. 304) – dziewicy, męczennicy i świętej Kościoła katolickiego.

CZYTAJ DALEJ

Przygotowania duchowe i zewnętrzne do Bożego Narodzenia

2022-12-09 19:17

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Boże Narodzenie

BPJG

Przygotowania, duchowe i zewnętrzne, do Bożego Narodzenia widać także na Jasnej Górze. Paulini i pielgrzymi podkreślają, że najważniejszy jest „porządek w sercu”, a pomóc może nam w tym Maryja. Spowiedź odbywa się w Kaplicy Sakramentu Pokuty w godz. 6.15-19.30.

Do Sanktuarium dotarły już ogromne choinki, które złożone są na dziedzińcu. Staną w Bazylice. - Świąteczne dekoracje też są ważne, bo pomagają w przeżywaniu spotkania z Jezusem - mówiła pani Małgorzata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję