Reklama

Niedziela Podlaska

Dziękczynienie za plony

Diecezjalne Dożynki w Wyszkach były okazją do podziękowania za to, co urodziło się w tym roku na polach i sadach. Centralny punkt uroczystości stanowiła Msza św. celebrowana 7 września pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka

Niedziela podlaska 37/2019, str. 4-5

[ TEMATY ]

dożynki

Monika Kanabrodzka

Homilię głosi Pasterz diecezji

Homilię głosi Pasterz diecezji

Dziękczynienie za plony rozpoczęto modlitwą różańcową i nabożeństwem pierwszych sobót poprowadzonym przez ks. Romana Kowerdzieja, diecezjalnego duszpasterza Wspólnot Maryjnych. Następnie słowa powitania skierował proboszcz parafii w Wyszkach ks. Andrzej Ulaczyk. W imieniu władz lokalnych głos zabrał wójt gminy Wyszki Mariusz Korzeniewski. O poświęcenie ziarna i wieńców poprosili starostowie dożynek Małgorzata i Andrzej Kowalewscy.

Podczas tegorocznych dożynek modlono się za rolników i wszystkich pracujących na roli, sadowników, hodowców, przetwórców. Delegacje z wieńcami dożynkowymi procesyjnie przechodziły przed ołtarzem, gdzie bp Piotr Sawczuk poświęcił wieńce dożynkowe oraz ziarno na przyszłoroczne zasiewy. Złożone wieńce dożynkowe są wyrazem uwielbienia i dziękczynienia za tegoroczne plony.

– Przybywają dziś rolnicy z diecezji drohiczyńskiej do Wyszek, by Panu Bogu podziękować za wszystko, co im dał w tym roku. Za pogodę, zdrowie, plony – powiedział w homilii bp Piotr Sawczuk. Następnie zawarł refleksję na temat pięknej postawy serca – wdzięczności. Odwołując się do opisu rozmnożenia chleba przywołanego w Ewangelii, Ekscelencja mówił o trosce o to, co w górze, a nie na ziemi. – Modlimy się byśmy potrafili na Chrystusie budować swoje życie i w świetle Ewangelii oceniać sprawy doczesne – podkreślił.

W tym roku darami diecezjan z poszczególnych dekanatów jest 50 jednakowych ornatów. Ponadto, w procesji z darami niesiono także chleb i wino. Na zakończenie głos zabrał ks. kan. Antoni Sieczkiewicz – diecezjalny duszpasterz rolników. Następnie słowo podziękowania skierował wójt gminy z pracownikami urzędu.

Po pasterskim błogosławieństwie nastąpiło dzielenie się poświęconym chlebem. Doniosłym akcentem uroczystości były honorowe salwy oddane przez Łomżyńsko-Drohickie Bractwo Kurkowe. Dalsza część uroczystości miała miejsce na placu przy Domu Kultury w Wyszkach, gdzie przygotowany był poczęstunek oraz liczne atrakcje.

Reklama

W konkursie na najpiękniejsze wieńce dożynkowe, do którego zgłoszonych zostało 66 wieńców, pierwsze miejsce zajęła parafia Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim, drugie miejsce parafia św. Wawrzyńca w Kożuchówku, trzecie – parafia Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim. Wyróżnienie przyznano: parafiom: św. Jerzego w Sawicach, św. Andrzeja Apostoła w Wyszkach i Trójcy Przenajświętszej w Drohiczynie. Fundatorem nagród był starosta bielski Sławomir Snarski.

W diecezjalnych dożynkach wzięli udział duchowni na czele z bp. Piotrem Sawczukiem oraz miejscowym proboszczem ks. Andrzejem Ulaczykiem, poczty sztandarowe, służby mundurowe, przedstawiciele władz lokalnych i samorządowych, zaproszeni goście oraz mieszkańcy. Oprawę muzyczną przygotował chór z sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim. Patronat medialny sprawowało m.in. Centrum Informacji Diecezji Drohiczyńskiej oraz ,,Niedziela Podlaska”.

2019-09-10 13:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dożynki w Kamyku

Niedziela częstochowska 40/2012

[ TEMATY ]

dożynki

GRAZIAKO/NIEDZIELA

Dożynki w parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Kamyku 9 września połączone były z otwarciem „Folwarku” firmy Consonni własności państwa Bartelaków

Zaproszenia zostały wysłane dużo wcześniej - do znajomych, sąsiadów, mieszkańców Borowianki i Kamyka. Chęć udziału trzeba było potwierdzić bezpośrednio w Consonni. Zgłosiło się ponad 600 osób. Dla każdego przygotowano darmowy obiad. - Tym wspólnym świętem chcieliśmy oficjalnie zainaugurować działalność „Folwarku Kamyk” naszego nowego „dziecka” - wyjaśnia właściciel Consonni Zdzisław Bartelak. - Jesteśmy zaszczyceni, że zechcieli Państwo przyjąć zaproszenie i ten czas spędzić razem z nami.
Zanim jednak rozpoczęto biesiadę, uroczystą Mszą św. w miejscowym kościele podziękowano Panu Boga za błogosławieństwo w tegorocznych zbiorach, które były bardzo udane. Mszy św. koncelebrowanej przez licznie przybyłych kapłanów z sąsiednich parafii, a także salezjanów, którzy mają nowicjat w niedalekim Kopcu, przewodniczył proboszcz parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Kamyku ks. Wiesław Żygadło. Rolnicy staropolskim zwyczajem przynieśli na ołtarz plony swojej pracy - chleby wypieczone z tegorocznej mąki, warzywa i owoce sadów oraz wieńce. O urodzie i bogactwie polskiej ziemi, których nie można zmarnować, mówił w homilii ks. Henryk Skórski z Ustronia. Były też podziękowania od władz powiatowych i wojewódzkich. W uroczystościach obok miejscowych władz wzięła udział Aleksandra Banasiak, wicemarszałek sejmiku województwa śląskiego, która na zakończenie Mszy św. odczytała specjalne podziękowania dla rolników.
Następnie uformował się barwny korowód. W kuchniach „Folwarku” podawano do wyboru karkówkę z grilla, wędzonego pstrąga, pierogi ruskie z boczkiem lub pierogi ze śliwkami i śmietanką, a na deser wyśmienite lody. Można było skosztować kawy sprowadzanej z Gwatemali, a na miejscu wypalanej, piwa domowej produkcji. Przez cały czas trwała kwesta na odnowienie schodów w kościele parafialnym.
- Po to właśnie „Folwark” powstał, aby tu wspólnie odpoczywać, bawić się, rozmawiać - wyjaśnia Zdzisław Bartelak. - Wszystko to zrobiliśmy dla mieszkańców tej ziemi, żeby zachować dawne tradycje polskiej wsi. Tu się urodziłem i tu są moje korzenie.
20 lat temu wraz z żoną Haliną i synami postanowili osiąść na ojcowiźnie. Założyli firmę cukierniczo-piekarniczą. Zasłynęli ze wspaniałych lodów i ciast, zwłaszcza babki Panettone. Z czasem powstawały cukiernie, a następnie delikatesy Consonni. Do firmy dołączyli dorośli synowie. Każdy zajął się tym, co go najbardziej fascynowało. Jeden sprowadzaniem i wypalaniem kawy, na której temat wie niemal wszystko, drugi delikatesami, w których można kupić slowfoodowe produkty z całego świata. Pani Halina zajmuje się designem firmy, projektowaniem opakowań, wystrojem wnętrz. Najnowszym ich projektem jest „Folwark”.
- Wszystko to udało się osiągnąć dlatego, że mam wokół siebie życzliwych ludzi, którzy mi zaufali - mówi Zdzisław Bartelak. - To nie ja, to oni to wszystko stworzyli, moja rodzina i wielu młodych zdolnych ludzi, którzy chcą coś zrobić. Spotkaliśmy się też z wielką życzliwością okolicznych mieszkańców. Fachowcy, którym zlecamy prace, wykonują je nie tylko po to, by zarobić pieniądze, ale wkładają w to całe serce. „Folwark” jest najlepszym przykładem, że można coś stworzyć, gdy się nie odpuści. Powstał po to, żeby służył ludziom, którzy tu żyją. Chcemy dać szansę, żeby każdy mógł się spełnić, zrealizować. Jeśli ktoś ma jakiś pomysł, który da mu satysfakcję, proszę do nas przyjść, a my mu pomożemy, bo warto zrobić coś dla swojej małej ojczyzny - zachęca Zdzisław Bartelak.

CZYTAJ DALEJ

Godzina Łaski

[ TEMATY ]

Niepokalana

8 grudnia

Karol Porwich/Niedziela

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 8 grudnia każdego roku od godz. 12:00 do 13:00 trwa Godzina Łaski.

O tej godzinie Maryja obiecuje morze łask i zachęca do modlitwy w kościele, a jeżeli to nie jest to możliwe, można także prosić o łaski w domu, pracy, tam, gdzie akurat przebywamy. To wezwanie do modlitwy nie tylko swoich i swojej rodziny intencjach, lecz także pokój na świecie, Kościół i nawrócenie grzeszników, a także do ofiary i pokuty.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Chorwacja - Brazylia 1:1 po dogrywce, karne 4-2

2022-12-09 19:22

[ TEMATY ]

Brazylia

Chorwacja

MŚ 2022

PAP/Friedemann Vogel

Radość drużyny Chorwacji po zwycięstwie z Brazylią

Radość drużyny Chorwacji po zwycięstwie z Brazylią

1/4 finału: Chorwacja - Brazylia 1:1 po dogrywce (0:0, 0:0), karne 4-2.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję